Hei,
Olimme viikon lomalla. Ennen lomaa jouduin uusimaan suodattimen. Kaloja oli: 1 partamonni, 2 monnista, 7 kardinaalitetraa, 3 mustatetraa, 4 keltabarbia.
Kun palasimme lomalta 6 kardinaalia ja 2 mustatetraa on kadonnut taivaan tuuliin. Muut kalat kalpeina pohjalla kasvien seassa.
Mitä ihmettä on voinut tapahtua? Kaloilla oli kestoruokaa vanhaan malliin.
Onko kellään tähän mitään oivallusta?
Etukäteen kiittäen, Viivi
Kadonneet kalat?!
8
903
Vastaukset
- Zeta5
Jos vaikka jokin kaloista olisi syönyt ne kadonneet kalat? Minulla on kerran käynyt samoin, muistaakseni neontetrat olivat kadonneet ja samalla yksi kala (en muista mikä) oli lihonut kummasti.
- Rihma
Kestoruoka on voinut pilata veden ja tappaa kalasi, jolloin partamonni on tehnyt niistä selvää. Veden pilaantumisesta kertoo ne kalpeat kalat siellä pohjalla..
Mittasitko vesiarvoja?
Vaihdoitko vettä heti?
Jos kalat ovat aikuisia ja terveitä, voi loman ajan hyvinkin paastota, niin näitä ikävyyksiä ei tulisi.
Myös suodattimen vaihto ennen lomaa on voinut aiheuttaa bakteerikannassa heilahduksen ja sairastuttaa kalasi.
Minkäs kokoinen akvaario onkaan?- Viivi 4
Hei,
Keltabarbit ovat aina olleet ne ahnaimmat kalat ja siis pulleimmat, niin ne nytkin.
Tänä aamuna kalat jo hieman piristyneitä väritykseltään, mutta nyt liikkuvat pohjassa hyvin agressiivisesti. Pelkään että loukkaavat itseään.
Laitoin eilen liraukset costapuria ja nitriveciä.
Taidan nyt ryhtyä vedenvaihtopuuhiin.
Tämä on kyllä kuin kauhuelokuvasta... toivottovasti loput kalat selviävät.
Akvaarion koko muuten 50-60 l. Kestoruoka oli TetraMin Weekend ja olen käyttänyt sitä ennenkin, ihan hyvin tuloksin.
T: Viivi
- Msa
Mun mielestä sun akvaario on ylikansoitettu! Eikö partamonni esim. tarvi vähintään 100l altaan?! Voisko olla että sun pitäis useammin putsata allas ku on noin täynnä?
- Viivi 4
Hei,
Olemme uusia arvaarioihmisiä; se tuli meille kesällä syntymäpäivälahjana. Samoin kalat, ja niitä tuli meidänkin mielestä liikaa, mutta ei ole lahjahevosen suuhun katsominen.
Tähän mennessä kaikki mennyt liiankin hyvin, jopa akvaarion viherkasvit alkoivat kukkia!
Vesi on ollut kirkasta, ph:t kohdillaan ja kalat voineet hyvin. Siksi tämä onkin nyt shokki-isku!
Viime aikoina kasvien pinnoille ruvennut jäämään levää, kun aikaisemmin monnit piti kaiken niin tosi puhtaana.
Ehkä olisi hyvä päästä keltabarbeista eroon ja ottaa muutama pikkukala lisää ja pitää vain ihan pieniä kaloja. Mitä suosittelette, kauniita katseltavia?
T: Viivi - Msa
Viivi 4 kirjoitti:
Hei,
Olemme uusia arvaarioihmisiä; se tuli meille kesällä syntymäpäivälahjana. Samoin kalat, ja niitä tuli meidänkin mielestä liikaa, mutta ei ole lahjahevosen suuhun katsominen.
Tähän mennessä kaikki mennyt liiankin hyvin, jopa akvaarion viherkasvit alkoivat kukkia!
Vesi on ollut kirkasta, ph:t kohdillaan ja kalat voineet hyvin. Siksi tämä onkin nyt shokki-isku!
Viime aikoina kasvien pinnoille ruvennut jäämään levää, kun aikaisemmin monnit piti kaiken niin tosi puhtaana.
Ehkä olisi hyvä päästä keltabarbeista eroon ja ottaa muutama pikkukala lisää ja pitää vain ihan pieniä kaloja. Mitä suosittelette, kauniita katseltavia?
T: ViiviKeltabarbit yksinään tarvis jo ison altaan! Eli ainaki 150l. Partamonni tarvitsee myös tilaa. Minimikoko partiksen akvaariolle on 100l. Kannattais varmaan luopua muutamista kaloista tai hankkia reilusti isompi akvaario.
- RRR
Tuolta jo on varmaan selvinnyt jo syykin???
Eli aivan sairaasti ylikansoitettu allas johonka lisätään tuota viikonloppu moskaa sotkee aivan varmasti altaan kun altaan niin..
veikkailisin että siellä on vesiarvot hiukan "tapissa"...
Ja sen vuoksi kuollut kaloja
kun muistaa pitää kaloilla vaikka viikonlopun ns paastopäiviä ne kyllä tottuu oleen syömättä ja näin ollen pärjäävät kyllä viikonkin syömättä..Tai sitten jonkun kamun käsket ruokkimaan silleen varovaisesti kun olet reissussa.... - Rihma
Kalastonmuutos on kyllä ihan paikallaan. Akvaarion lahjoittajalle voit sanoa, että kalastonmuutos oli tehtävä kalojen olojen takia, eiköhän hän ymmärrä?
Paljonko pH altaassasi on?
Elikkä, partamonni on kyllä hiukan pienessä altaassa, joten vaihtaisin sen nuolimonneihin, ne ovat pieniä ja syövät yhtä hyvin levää kuin partiskin. Pieni parvi nuolimonneja partiksen tilalle.
Mustatetrat ja keltabarbit vaativat isompaa allasta, sillä kasvavat isoiksi ja tarvitsevat enempi tilaa vilkkautensa takia.
Niiden tilalle voisi ottaa tuplasti lisää kardinaaleja.
Jos haluat altaaseesi vielä jonkun lajin, voisi kokeilla taistelukalakoirasta, se on näyttävä ja hiukan isompi katseenvangitsia tai vaikkapa korurihmakalahaaremia.
Mitä monnisia sinulla siellä altaassa on? Valitsisin niiden tilalle jotakin hyvin pieneksi jäävää monnista kuuden parven, mikäli altaasi pohja on hienoa hiekkaa, soralle, niitä ei kannata ottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088