Osaako ihminen todellakin itsepuolustaa......
Kummiski jos vaikka on harrastanut esim. Potkunyrkkeilyä 5 vuotta sitten ku joku kaheli tulee vastaan ja uhkailee niin on kakat housuissa.Miten PELON saa POIS???.Sitä minä vaan tässä ajattelen itse olen harrastanut eri lajeja 3 vuotta ja joku hullu tulee yöllä niin turpaa tulee Miksi siksi Että on Peloissaan mitä käy.
Eli oisko mitään apua Miten pelkäämisen saa pois.Muistan kaverin ala-asteella joka on voittanut nuorten suomen mestaruuden kerran ja päässyt 3 kertaa pronssille ja kummiski saanu turpaa joltain typiltä.Kysyin ihan ihmeissään että mites se tollee kävi se vaan sano en tiedä tuli vaan joku pelko.Siinäpä se PELKO vaan pitäisi hävitä POIS ,mutta MITEN????
Ei sitä itsepuolustusta opi jos PELKÄÄ!!!
Kummiski jos vaikka on harrastanut esim. Potkunyrkkeilyä 5 vuotta sitten ku joku kaheli tulee vastaan ja uhkailee niin on kakat housuissa.Miten PELON saa POIS???.Sitä minä vaan tässä ajattelen itse olen harrastanut eri lajeja 3 vuotta ja joku hullu tulee yöllä niin turpaa tulee Miksi siksi Että on Peloissaan mitä käy.
Eli oisko mitään apua Miten pelkäämisen saa pois.Muistan kaverin ala-asteella joka on voittanut nuorten suomen mestaruuden kerran ja päässyt 3 kertaa pronssille ja kummiski saanu turpaa joltain typiltä.Kysyin ihan ihmeissään että mites se tollee kävi se vaan sano en tiedä tuli vaan joku pelko.Siinäpä se PELKO vaan pitäisi hävitä POIS ,mutta MITEN????
Ei sitä itsepuolustusta opi jos PELKÄÄ!!!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Itse tuli nuoruusvuosina otettua nakkikioskilla vähän "erää". (hävettää nykyisin)Olin kanssa alussa epävarma mutta sparraus on hyvä apu sen poistamiseen. Otahan kuitenkin ne jalat alles...
Itekki joskus miettinyt miksi niin käy ja olenki tullu siihen tulokseen että itsepuolustus/tappelu on verrattavissa lauluun sen saa synnyinlahjana jokainen voi opetella ja oppia mutta jos ei ole lahjoja ammattilaiseksi on turha haaveilla. Sama taitaa päteä tappelussa vaikka treenais taistelulajeja kuinka paljon on mahdollista että kadulla tulee vastaan luonnostaan vahvempi nopeempi agressivisempi ja jolla on parempi pelisilmä vaikka sillä ei oisikaan paljoa teknikkaa turpaan tulee. toisaalta paremmaksi voi aina tulla ja pelon hallintaa voi parantaa sparraamalla paljon ja kontaktia koventaen. Tämä siis on vain oma mielipide en ole joutunut oikestaan koskaan kadulla tappeluun ja taistelulajejakin harrastanut ihan vain amatööri tasolla
Elikkä sparraus ja itsensä psyykkaaminen taitavat olla ne parhaimmat keinot. Niillä taisin itse selvitä "ongelmasta"......... HUONOIN SEURAAMUKSIN!
Olin kieltämättä hyvä siellä nakkikioskilla mutta tulipa kerran isoveli vastaan...
Monet lajien harrastajista tuntevatkin joten jätän nimen unholaan. Sattui ja oli syytäkin!!!
Minulla on vähän samanlaisia kokemuksia nuoruudestani. Muutaman kerran tuli saatua turpiin nakkikioskilla, mutta niistä tappeluista kuitenkin rohkeus kasvoi ja kyllä muutama kaveri lähti karkuunkin, kun huomasivat sen käydessään mun päälle.
Minun työssäni (järjestyspoliisi) joutuu toisinaan väkivaltatilanteisiin, vaikka niitä yrittäisi miten välttää. Kokemuksesta voin sanoa, että pelkoa ei välttämättä voi eikä tarvitsekaan saada pois mutta sitä voi oppia hallitsemaan. Pelkohan on ihmiselle erinomainen apu, se terävöittää aisteja ja valmistaa kehoa koetukseen.
Itsekin urani alussa koin useammin epävarmuutta ja pelkoa voimankäyttötilanteissa. Nykyäänkin vielä mutta vähemmän kuin aiemmin. Edelleenkin toisinaan suoraan sanoen pelottaa, mutta mieli pysyy silti kirkkaana. Pelon hallinta on avainsana.
Huomatkaa, että useammin vaatii enemmän rohkeutta ja malttia kävellä pois uhkaavasta tilanteesta. Itse ainakin nostan hattua kaverille, joka viitsii fiksumpana poistua paikalta. Se ei missään nimessä ole heikkouden merkki, vaan pikemminkin päinvastoin
Totta puhut, useammankaan vuoden kokemus ip-lajeista ei takaa välttämättä yhtään mitään jos joutuu äkkiarvaamatta tositilanteeseen. Asenne ja "sisäinen henki" (mystiseltä kuulostaa mutten nyt keksi parempaa ilmaisua) ratkaisevat aika paljon. Omaa kamppailuvalmiuttaan ja tuota mainitsemaasi pelon karkoittamista voi yrittää kartuttaa käymällä ottelukilpailuissa ottamassa vähän matsia. Turvallisempaa kuin "oikeisiin" tappeluihin hakeutuminen, mutta vastustajan kohtaaminen jännittää silti aina, vaikkei enää hommaan turtuessa aivan yhtä paljon kuin aikaisemmin.
Pelkoa ei voi saada pois.
Pelko on jokasella ihmisellä, eri asia on näyttääkö hän sen vai ei.
Pelkoa vähemmän on niillä, joilla ei ole tietoa, joilla ei ole kokemusta, jotka eivät tiedä miltä kunnon tälli tuntuu.
Eli oikeastaan itsepuolustus on turhaa, jos sitä ei opi jos pelkää.
IP:lajit kuitenkin laskevat sitä pelon määrää ja antaa harrastajan varautua tuleviin tilanteisiin, riippuen tietenkin harjoittelutavasta, paremmin tai huonommin.
Pelkoa on jokaisella, se on usein apuna eri tilanteissa kuten Konstaapeli tuossa mainitsi, se nostaa aistien sisääntuokanavien kokoa, otat vastaan enemmän ympäristöstä ja olet siten paremmin varautunut.
Peace
-Dragon-
pelosta ja siitä seuraavasta adrenaliinista on paljon hyötyy ja valmistaa ihmisen kamppailuun tai pakoon. aina siitä ei vaan oo hyötyy koska jos oot ns. ihan paskat housussa niin sun voimat hävii ja itseasias sun näkökenttä kapenee etkä "nää ympärilles"
Pelosta ei koskaan oo hyötyä.
Se tekee ihmisestä helpomman kohteen lyönneille ja potkuille esim. kadulla.
Kokemusta on.
Vähiten pelkoa ei kuitenkaan ole sillä joka ei näytä pelkäävän, vaan sillä joka ei todellakaan pelkää.
Ja heitä on todella vähän.
Totta mitä sanot että pelko vähentää voimaa ja haittaa muitenkin aisteja. Ihmisen on vaan opittava toimimaan myös pelkotilanteissa, esim. jos joku tulee kadulla puukko kourassa vastaan niin ei jähmety paikoilleen vaan lähtee karkuun.
Väkivalta ei ole ainoa ratkasu, muistakaa.....
Peace
-Dragon-
Itse olen treenannut yli 10 vuotta nyrkkeilyä ka potkunyrkkeilyä. En ole vuosiin pelännyt ottelemista, koska olen siihen niin tottunut. Se vaan vaatii kovaa matsia eli paljon kilpaotteluita. Pelkällä esim karaten harrastamisella ei välttämättä saavuta riittävää itseluottamusta. On nimittäin aivan eri asia silloin, kun aletaan lyödä tosissaan.
huomasin että jotkut olivat vetäneet kilpailemisen tai sparrauksen tähän keskusteluun mukaan, ottelu turvallisessa dojo ympäristössä auttaa vain johonkin rajaan asti. Siinä oppii ottamaan vastaan iskuja, mutta ei se vältämättä pelkoa loukkaantua ota pois. Itselläni ei ole tähän mitään toimivaa neuvoa, mutta jotkut tälläset "itsepuolustus expertit" niikuin Bill Wolfe painottavat sellasia harjoituksia joissa yritetään luoda uhkaava ja painostava ilmapiiri sille joka haluaa treenata käyttämään itsepuolustus tekniikoita, esim. monta hyökkääjää vaikka huutaa ja haukkuu sitä tai jotain sellasta.
Olen kyllä lukenut että suurin pelko mitä ihmisellä tälläisessä tilanteessa on pelko ottaa vastaan iskuja, mutta kyllä siinä muutakin on oltava.
Perinteisesti tästä pelosta tietenkin päästiin vain tekemällä, eli ulos tappelemaan. Aluksi pelätään ja saadaan turpiin. Jos selvitään hengissä niin kyllä se pelko siitä häviää kun on tapellut tarpeeksi.
Mulle on käynyt useamman kerran niin, että kaveri on lyönyt mua päähän useita kertoja, mutta ei ole tuntunut miltään... Eli siis ei aggressiota, ei pelkoa, ei mitään?! Ei vaan tunnu miltään, sitä vaan sanoo, että viitsitkö lakata lyömästä, ei jaksa tollasta???
Onko muilla samantapaisia kokemuksia? Ottelin kyllä nuorempana paljon myös täyskontaktiotteluita (ehkä 10 vuoden aikana lähemmäs 200) ja useimmiten sellaisten 20 kiloa painavampien kanssa, johtuisko sitten siitä? Säännötkin oli suunnilleen, että "ei saa lyödä munille, eikä raapia"...
Siis kaveri ensin huutaa tms. ja alkaa sitten lyödä. Itse vaan mietin jotain huomisen ruokalistaa tai vastaavaa, enkä edes väistä lyöntejä... onko tuttua??? Inhottava ongelma sinänsä, pari kertaa joutunut asian vuoksi viikon huilimaan treenaamisesta kun tahtoo aueta silmäkulma helposti ja siihen sitten osunut lyöntejä (kerran yhden kaverin sormus repi silmäluomeen ison haavan, en tehnyt silloinkaan mitään, grrr).
Sulla on ongelma.
Mulla on aika samantapainen tilanne, en pelkää ihmisiä, pelkään mitä ihmiset voi tehdä.
Olen harrastanut eri kamppailulajeja noin 5 vuoden ajan, olen otellut, olen saanut kadulla turpaan ym ym ym.
Mutta en ole koskaan pelännyt vastustajaani.
En kuitenkaan anna hänen lyödä minua, koska tiedän miltä iso nyrkki tuntuu silmässä.
Jospa sulla vaan on joku hermosto sekasin...?
Peace
-Dragon-