Jouluhössötys jo päällä!!!!

oksettaaaaaaa

Naapureihimme on alkanut ilmestyä kaikenlaisia jouluvaloja terasseille jo nyt ! Joka vuosi aina aikaisemmin ja aikaisemmin ihmiset laittavat valoja jotka kuuluisi laittaa vasta ekana adventtina ! Huvittavaa katseltavaa kun ensin yksi laittoi niin jo tuli toisillekin kiire ettei vaan huonommaksi jää ja sitten kilpailu siitä kellä hienoimmat valot...Taidankin odotella vielä kauan ja kun kaikki ovat valonsa viritelleet niin laitan kaikkein "parhaimman" valaistuksen !!!

13

807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkät kalsarit

      19.11.2006

      Eipä ole aattoon enää kuin kuukausi. ressiä pukkaa.

    • pihavaris'

      Kyllähän sitä voisi pimeään vuodenaikaan laittaa koristevalot johonkin puuhun tai pensaaseen.
      Mutta sitten ihmiset luulevat että se on joulun takia.

      Jos joulu olisi uskonnollisesti laillinen, se sijoittuisi syys-lokakuun vaihteeseen. Nyt se on muinainen aurinkojuhla, eikä Jeesuksella ole sen kanssa mitään yhteyttä.

    • Pöhlevi

      Pukinperkeleet jo kummittelevat tv:ssä! On perusteltua näin sanoa, koska kaikki valheellisuus on paholaiselta kotoisin! Hän on valheen isä. Joulussa on suurin osa selvää pakanuutta, joka myös on paholaiselta peräisin.

      Onko joulun tunnus? "EI ILOA ILMAN VALHETTA!"

    • aidosti jouluihminen

      Missäs näin on määritelty että ensimmäisenä adventtina valot saa laittaa? Ei niitä valoja tarvitse ajatella jouluvaloina, vaan pelkästään valoina jotka tuo mukavaa väriä ja kirkkautta tähän ankean pimeään ja hämärään syksyyn!

      • ...

        Ihan vaan siitä syystä että ne saattaa ärsyttää jotakuta änkyrämusulmaania ;)


    • ja yököttää

      En oikein minäkään ymmärrä ihmisiä jotka virittää lokakuussa niin sanotut jouluvalot.Sitte niitä poltellaan vappuun saakka.Joo olen huomannut saman naapurit kilpailee kellä on enemmän jouluvaloja.Minäkin teen saman kuin sinä,laitan valot vasta vähän ennen joulua ja poltan piruuttaan kynttelikköä maaliskuun alkuun.Kyllä siinä on taas naapureilla ihmettelemistä.No jos jotkut virittää valot lokakuussa voihan minäkin jatkaa toisesta päästä,on nääs vähän vaihtelua ja noi jouluihmiset saa polttaa päreensä.Ketä aikuista ihmistä voi joulu enään kiinnostaa kysyn vaan?Pakanallinen juhla jossain katollisissa maissa se on enemmän uskonnollinen juhla,mutta täällä pakanallisessa maassa kumarretaan joulupukkia ja kauppiasta piste.Siksi en pidä nykyajan joulusta,tavaroiden perässä vain juostaan.

    • hchh

      hösötys on turhaa

    • hchh

      olenko ainoa jota arsyttää joulu hössötys miksi pitää laittaa joluvaloja kesäkuussa mitä

    • hchh

      mikä on teidän mielestä arsytävintä jouluna

    • joulusoosia

      Ärsyttää joulu, joulu... Naapurissa jouluvalot laitettiin lokakuun alussa päälle ja pois ottavat vappuna tai helluntaina, en voi ymmärtää että koko vuosi on pelkkää joulua.
      Jotenkin ahdistaa joulun aika, ei mitään järkeä hössötystä joka puolella.

    • Quatermash

      Ja marketeissa jouluhössötykset alkaa jo syyskuussa.
      Jouluhimmelit ja hilavitkuttimet ilmestyvät kauppojen hyllyille.
      Joululaulut raikaa 24/7

    • SunilanUkko

      Joillekin joulua edeltävä hössötys on joulussa se juttu eli kliimaksi, se mikä muistetaan vielä vuosien päästä.

      Kun taas jouluaattoiltana päästetty kälätys aiheesta "kaikki turhan vuoksi, ei koskaan enää" on antikliimaksi joka unohtuu muutamassa viikossa.

      Tämä on heille ikuinen osa vuodenkiertoa, hautaan asti.

    • onkoniin

      joulu on itkujuhla,ei sovellu elämää rakastaville ihmisille

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      224
      4546
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      445
      3298
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2208
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1864
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1198
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1033
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1025
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      26
      1005
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      76
      938
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      926
    Aihe