Kateus on ollut minulle suurin työkalu itseni muuttumisessa parempaan, ihmiseksi, jollainen olen aina tahtonut olla. Kadehdin silmät päästäni, kirosin, vihasin ja haukuin, kunnes huomasin sen vievän kaiken energiani ja olin loppuun palanut. Myönsin itselleni, että se toinen aina voittaa. Jätin vertailun ja keskityin omiin parhaisiin puoliini. Mietin mikä oli kateuden perimmäinen syy ja jouduin kertomaan itselleni, että olen heikko ja itsekäs ihminen. Päätin hyväksyä sen, mutta muuttaa niin paljon parempaan, kuin omalla kapasiteetilläni pystyin. Lakata virnuilemasta, kilpailemasta, olemasta paska ihminen, vaikka edelleen tunsin huonommuutta hänen rinnallaan. Ilveilyä oli vaikea lopettaa.
Mutta se kannatti. Olen edelleen itsekäs ja heikko ihminen, mutta opin luottamaan omaan voimavaraani niin paljon, ettei se entinen voittamaton ole sitä enää. Nousin huonoa minääni korkeammalle, jolloin löysin oman itseluottamukseni. Täältä katsottuna, vertailu tuntuu keskenkasvuiselta, eikä siihen tainnut edes olla syytä. Olin sokea itselleni, näin toisessa ne omat hyvät puoleni, joita en ollut aikaisemmin ymmärtänyt.
Olen itse itselleni nyt se voittamaton. Hyvä, paras sellaisena kuin olen, virheineni päivineni. Voitin kateuden hirviön ja näytän sille pitkää nenää hyvin mielin. Toivon sydämeni pohjasta, että entinen kateuteni kohde on elämässään onnellinen ja näkee oman upeutensa, niin kuin minä näen omani ;)
Kateudesta
voimavara
0
558
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648