Miksi luonnontieteitä pääsee lukemaan niin helposti?

tyityytu

Pitkän matematiikan kohtuudella lukiossa(M yo-kirjoituksista) pääsevät lukemaan esimerkiksi matematiikkaa suoraan Helsingin yliopistoon. Sama koskee myös fysiikkaa ja kemiaa.

Miksi? Itse olen huomannut, että opinnot ovat näillä aloilla todella vaativia. Sisäänpääsyn vaikeus ei siis mitenkään korreloi opintojen haastavuuden kanssa. Niinpä opintojen keskeyttämisprosentti on todella suuri. Osa keskeytyksistä selittyy toki kaikenlaisilla turisteilla, jotka eivät päässet lääkikseen ja tulivat viettämään välivuotta esim. kemian laitokselle, mutta tämä ei selitä tosiaankaan kaikkea.

Onko syynä siis:
a)jos sisäänpääsyrajoja nostettaisiin, tulijoita olisi liian vähän. Toisaalta, tarvitaanko Suomessa sitten niin paljon fyysikkoja ja matemaatikkoja, vai onko alalla todellinen työvoiman puute?

b)jokin muu syy, mikä?

Niin, ja miksi sitten jotain taidehistoriaa on niin helvetin vaikea pääsät lukemaan? Mikä tekee siitä niin paljon halutumman alan kuin luonnontieteet?

4

1938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä että

      matematiikka on vaativaa, ja siksi ei ole riittävästi hakijoita. Jokin taidehistoria taas on niin helppoa ja mitätöntä alaa, että siihen hakevat kaikenlaiset hörhöt kun luulevat osaavansakin jotain.

      • yliopistolainen

        Mulla sellainen käsitys, että abit/yo:t pyrkivät lukemaan sitä alaa joka

        1) jollakin tavalla tuntuu tutulta. Kaikki tietää, että lääkiksestä valmistuu lääkäriksi, oikiksesta juristiksi jne. Matematiikan ja muutaman muun oppiaineen ongelmana on se, ettei niistä oikeen saa käsitystä, mihin ammattiin (=mikä työnkuva, palkka) niistä ajautuu. Tilastotieteilijät esim. saa ihan kohtuullista palkkaa esim. vakuutusyhtiöissä, mutta rivi-lukiolainen kuka siitä mitään tietää?

        2) Toisilla oppiaineilla (=ammateilla) on vaan enemmän vetovoimaa. Se voi osittain johtua hyvästä palkkatasosta (juristit), ammatin saamasta arvostuksesta (lääkärit), jopa tv-ohjelmien luomasta mielikuvasta (CSI-> biokemia, kemia. Teho-osasto-> lääkis)

        3) Moni ei lukiota päättäessään oikeasti vielä tiedä, minne haluaa. Siksi valitaan ns. varma-opiskelupaikka (kauppakorkea, kasvatustieteellinen)

        Taidehistorian suosiota mielestäni kuvaa se, että se on eräs ainoita Yliopistossa mahdollisia taide-aineita. Lisäksi kannattaa muistaa, että ihmiset kerää ideoita kaiken maailman Antiikkia, antiikkia-tyyppisistä jutuista. Kaiken lisäksi taidehistoria on mielenkiinoista ja yllättävän laaja kokonaisuus joka pitää sisällään kuvataiteet, arkkitehtuurin, rakennushistoriaa ym.

        Olisi ihan kiinostavaa kuulla kommetteja joltakin, joka lukee esim. logopediaa, aasian ja afrikantutkimusta, arkeologiaa, maatalousteknologiaa, sosiaalipsykologiaa ym...


    • jupsjups

      Matematiikka on vaikeaa, ja useimpia pelkkä teorian opiskelu ei kiinnosta paskaakaan.

      Sitten kun on saanut opinnot päätökseen, niin huomaa ainakin 50% todennäköisyydellä olevansa lukion matematiikan opettaja huonolla palkalla. Monet muut päätyvät tutkijoiksi yliopistoon (huonolla palkalla myös).

      • tyityytu

        "Matematiikka on vaikeaa, ja useimpia pelkkä teorian opiskelu ei kiinnosta paskaakaan."

        Tuo teoria -ja työllistymisjuttu selittää varmasti osan asiasta. Toisaalta, sama juttu se on siinä taidehisoriassakin: päntätätään tuhansia sivuja kuivaa teoreettista tekstiä ja työllistytään hyvällä onnella johonkin museoon paskalla palkalla tai yliopistoon vielä paskemmalla palkalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      177
      14545
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      117
      10390
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      105
      9257
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      25
      8710
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      50
      8360
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6857
    7. 179
      6445
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      143
      5288
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      29
      5262
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      422
      1444
    Aihe