Verotarkastajat edesvastuuttomia?

Niin, miksi täällä nämä verottajan edustajat vaativat että verotarkastajilla ja veroasiamiehillä ei saisi olla vastuuta päätöksistään?

Kyse on kuitenkin aika monessa asiassa tulkinnoista, jotka lopullisesti selviävät korkeimmassa hallinto-oikeudessa jos verovelvollinen jaksaa viedä asian noin pitkälle.

Koska nämä (usein mielivaltaiset) tulkinnat merkitsevät usein verovelvolliselle elinkeinon menettämistä, olisi kohtuullista että verovirkailija on henkilökohtaisessa vahingonkorvausvastuussa jos on tehnyt väärän päätöksen.
13656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kerrohan nyt, että mistä kiikastaa? Tuosta samasta aiheesta on availtu viime päivinä monta ketjua. Mikset jatka keskustelua niissä? Miksi katoat aina kun sinulta tivataan jotain perusteluja väitteillesi? Osaatko muuten jollain tapaa perustella noita väitteitäsi?

Äänestä

Ensin tivaat vastuuta mutta samaan hengenvetoon toteat että usein on kyse tulkinta-asioista. Miksi verottajia pitäisi saattaa vastuuseen tulkinnallisista erimielisyyksistään verovelvollisten kanssa? Nämä asiathan sitten ratkaistaan ylemmissä asteissa, ja tuomareiden tulkinta on lopulta se, joka ratkaisee. Pitäisikö tuomareita rangaista omista tulkinnoistaan? Ja kuka päättää onko heidän lopullinen tulkintansa oikea vai väärä? Sinäkö? :)

Entä miten verottajan "mielivaltaiset" tulkinnat voivat merkitä jollekin elinkeinon menettämistä, kun veroa ei tarvitse verotarkastuksen jäljiltä maksaa euroakaan ennen kuin asia on lopullisesti selvinnyt hallinto-oikeudessa.

Miksi verotarkastajat tulisi laittaa vastuuseen sellaisista verotusesityksistä jotka ovat kaatuneet valitusasteissa, mutta joiden takia ei ole tarvinnut maksaa yhtään veroja? Tuonkin asian itse toit esille, joten miksi tuo purkaus? Mahduta nyt tuokin yksinkertainen asia päähäsi, äläkä enää nöyryytä itseäsi.

Olet ilmiselvästi tuohtunut jostain sinun maksettavaksesi koituneesta verosta, mahdollisesti verotarkastusta seuranneesta jälkiverosta. Joku täällä on väläytellyt mahdollista nöyryytystä verotarkastajien taholta, kuten naisten alusvaatekulujen esille nostamista, enkä itsekään pidä sitä ollenkaan mahdottomana.

Ymmärtämättömyytesi veroasioista paistaa selvästi lävitse. Näistä esille tuomistani ristiriitaisuuksista ja jatkuvasta inttämisestä voi päätellä aika paljon älynlahjoistasi.

Äänestä

Vai on täällä verottajan edustajia.

Kerrohan, valehteletko ja trollaatko sinä täällä pelkästään omissa vai jonkun edustamasi organisaation nimissä?

Äänestä

Löytyykö tuon akkamaisen kitinäsi seasta jostain asiaakin? Mitä hyötyä on avata tuosta aiheesta keskusteluja valehtelemalla ja keksimällä juttuja? Teet vain asiallesi hallaa.

Äänestä
  • Verottajan kätyrit helvettiin täältä, mun rahoille on parempaakin käyttöä!

    Äänestä

  • täältä kirjoitti:

    Verottajan kätyrit helvettiin täältä, mun rahoille on parempaakin käyttöä!

    Valehtelijat pois ja kunnon kirjoituksia kehiin, jos saa pyytää. Aihe on mielenkiintoinen ja olisi mukava lukeakin, mutta valehtelulla ja keksityillä tarinoilla tehdään vain hallaa. Mikään ei ole niin noloa, kuin nämä keksityillä jutuilla itsensä nolaavat ääliöt.

    Äänestä

Minä en ymmärrä miksi trollaat ja valehtelet täällä.

Äänestä

Miksi katosit tästä ketjusta ilman että selvitit miksi eritit taas valehdella? Kuitenkin avasit toisen ketjun ihmisten tappamisesta?

Äänestä
  • Kuolin, lehmä.

    Äänestä

Kyllä verovirkailija pitää saada henkilökohtaiseen korvaus velvoitteesen. Usein heidän päätöksensä ovat todella epäoikeudenmukaisia. Jotain pitää tehdä että saadaan ne mielivaltaisuudet loppumaan.

Äänestä
  • Mutta kun he ovat vastuussa tekemisistään. Ja kun sitä aiheutettua vahinkoa ei ole niin mitä korvaat...

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Mutta kun he ovat vastuussa tekemisistään. Ja kun sitä aiheutettua vahinkoa ei ole niin mitä korvaat...

    Hoh hoijaa, käviskö nyt ensi alkuun vaikka tämä.....AOK 15.09.1992 476/1/90 (Verotoimist-siirtovelvollisuus-huolellinen verovalmistelu). Näitä kuule löytyy lisää jos vitsii vähän hakea, tosin suurin osa ei halua viedä paskoja juttuja oikeuteen kyvyttömien verosurkimusten koston pelossa.

    Äänestä

  • edes selvää kirjoitti:

    Hoh hoijaa, käviskö nyt ensi alkuun vaikka tämä.....AOK 15.09.1992 476/1/90 (Verotoimist-siirtovelvollisuus-huolellinen verovalmistelu). Näitä kuule löytyy lisää jos vitsii vähän hakea, tosin suurin osa ei halua viedä paskoja juttuja oikeuteen kyvyttömien verosurkimusten koston pelossa.

    Heh, etkö parempaa ole löytänyt useiden viikkojen etsimisestä huolimatta? :) Tuossa on ilmeisesti kyse näppäily- tai laskuvirheestä.

    Millaista rangaistusta muuten esität sellaisille, jotka tekevät perusteettomaksi osoittautuneita vähennysvaatimuksia tai valittavat verotuksestaan, mutta valitukset hylätään kun ne ensin työllistävät verovirastoa, lautakuntaa ja hallinto-oikeuksia? Millä tavalla edesvastuuttomista valituksista olisi sopivinta rangaista? Tämä puoli on jäänyt kokonaan pohtimatta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku vaan kirjoitti:

Niin, miksi täällä nämä verottajan edustajat vaativat että verotarkastajilla ja veroasiamiehillä ei saisi olla vastuuta päätöksistään?

Kyse on kuitenkin aika monessa asiassa tulkinnoista, jotka lopullisesti selviävät korkeimmassa hallinto-oikeudessa jos verovelvollinen jaksaa viedä asian noin pitkälle.

Koska nämä (usein mielivaltaiset) tulkinnat merkitsevät usein verovelvolliselle elinkeinon menettämistä, olisi kohtuullista että verovirkailija on henkilökohtaisessa vahingonkorvausvastuussa jos on tehnyt väärän päätöksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu