Ladan valmistus voi loppua

Olen suunnittelemassa halvan uuden ostoa, mutta saanut täällä sellaisen kuvan, että ei mene montaakaan vuotta siihen, että Ladan valmistus lopetettaisiin. Hekin siellä maassa alkavat pikkuhiljaa kasaamaan länsimaisia merkkejä. Tästä Ladan valmistuksen mahdollisesta lopettamisesta olen kuullut muuallakin puhuttavan. Tämä juuri pistääkin miettimään, että kannattaako sellaista merkkiä ostaa, mikä on mahdollisesti loppumassa.
6501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lada-VAZin tuotanto tuskin loppuu, kun uusia malleja kerran suunnitellaan.

Äänestä

Lada on venäjällä erittäin suosittu auto. Tehtaan kapasiteetti pyörii täysillä ja autoja ei tahdo riittä edes vientiin asti. Uusia mallejakin on tulossa, mutta venäläiseen tyyliin aina jälkijunassa eli noin 5-10 vuoden päästä siitä kun auto on suunniteltu. Se mitä malleja valmistetaan onkin eri juttu, eli vanhan laatikkomallin valmistus tulee loppumaan kymmenen vuoden sisällä, Samara II syrjäyttää vanhanmallisen samaran, 110 porskuttaa varmasti seuraavat 20 vuotta, Uusi Niva on jo tuotannossa, pikkuauto Calina tulee valmistukseen parin vuoden sisällä. Ei siis ole mitään huolta Ladan valmistuksen loppumisesta. Eri asia on tuodaanko Ladoja Suomeen enää miten pitkään. Köyhyyttä Suomessa kyllä riittää, eli luulisi ladoille ostajia löytyvän.

Äänestä
  • Jälleen kerran todettakoon, ettei Ladan osto johdu köyhyydestä.
    Köyhät ostavat muita, enemmän tai vähemmän käytettyjä autoja.

    Äänestä

  • stefanus kirjoitti:

    Jälleen kerran todettakoon, ettei Ladan osto johdu köyhyydestä.
    Köyhät ostavat muita, enemmän tai vähemmän käytettyjä autoja.

    köyhäthän ostavat kalliimpia autoja osamaksulla, kun ei nykyään tarvitse olla omarahoitusosuuttakaan kovin paljoa. Köyhien juuri pitääkin pönkittää itsetuntoaan autolla,eli auto ostetaan muiden takia. Ja monesti kalliin auton haltija asuu vuokrakämpässä.

    Äänestä

  • Ladan tehtaat seisoivat syksyllä useaan otteeseen. Syy: huono menekki kotimarkkinoilla.
    Pappa-Ladan tuotanto saattaa loppua. Syy: auton ns. sertifikaatti loppuu tänä vuonna. Voivat tietenkin uusia sen, mutta autoon pitäisi tehdä merkittäviä uudistuksia.

    Tietoa löytyy esim. osoitteesta www.gazeta.ru

    Äänestä

Ei lopu. Kysyntää on enemmän kuin tuotetaan. Eihän sitä Uudessakaupungissa tehdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko näin? kirjoitti:

Olen suunnittelemassa halvan uuden ostoa, mutta saanut täällä sellaisen kuvan, että ei mene montaakaan vuotta siihen, että Ladan valmistus lopetettaisiin. Hekin siellä maassa alkavat pikkuhiljaa kasaamaan länsimaisia merkkejä. Tästä Ladan valmistuksen mahdollisesta lopettamisesta olen kuullut muuallakin puhuttavan. Tämä juuri pistääkin miettimään, että kannattaako sellaista merkkiä ostaa, mikä on mahdollisesti loppumassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu