Fortum - Suomen Enron

Jep jep...

Se minkä Enron teki vapailla sähkömarkkinoilla on sama mitä sähkömarkkinoilla on nyt tekeillä suomessa. Energian tuottajat voi käytännössä sopivilla toimenpiteillä nostaa keinotekoisesti sähkön hintaa. Puhutaan siitä, että sähköstä on pulaa.. onko todella näin?

Sopivilla huoltotoimenpiteillä yms. sähkölaitoksissa voidaan suoraan vaikuttaa sähkön kuluttajahintaan. Nyt tarvittaisiin päättäjiltä toimenpiteitä. Tutkimus mikä on todellinen suomen kyky tuottaa energiaa ja paljonko sitä nyt todella tuotetaan. Tätä kautta hinnan pitäisi muodostua.

Tällä hetkellä sähkön tuottajille on edullista sopivasti pitää tuotantolaitoksia kiinni / huollossa yms. ja tätä kautta voidaan vaikuttaa suoraan sähkön hintaan ja sitä kautta osakekurssiin. Eli tehdä Enronit.

Voimalinjoja omistavat yhtiöt ovat toinen porukka joka tästä hyötyy. Myös heillä on mahdollisuus vaikuttaa sähkön hintaan keinotekoisesti.

Uskonko salaliittoihin... no en. Uskoiko kukaan miten isoja väärinkäytöksiä jenkki firmoissa on tehty... ei. Onko sama meininki suomessa mahdollinen... on.

(huom. Enronissa tehtiin paljon muutakin, mutta sähkön hinnan kanssa pelaaminen kaliforniassa yms. oli yksi väärinkäytös, jolla osakekurssia nostettiin.)

1

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on marjat

      Asiaa siänee tutkia tarkemmin.
      Tämän päiväinen Hesarin artikeli (9mokaa) ei antanut auvoista kuvaa fortumista tai ylipäätään pohjoimeisista sähkömarkkinoista.
      Viitattin myös hinnan tietoiseen manipulointiin.
      Toivon että tutkiva journalismi tarttuu nyt vaaliean alla aiheeseen ja selvittää kuka tyri ja voidaanko asialle enää mitään?
      Samoin tämäniltainen Enron dokumentti(tv2) oli hurjaa katsottavaa.
      Näkee mistä ovat meidän ökyoptioihin mallinsa saaneet. Ja politikot ovat sen heille avoimesti suoneet omassa naiviuudessa ja yksinkertaisuuttaan.
      Toivottavasti ohjelma tulee vielä uusintana.

      T. Panu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      230
      3368
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2877
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      26
      2492
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2471
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      76
      1973
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1869
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1825
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1672
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1013
    Aihe