Rannikkotykistön "RN" veneet

Raul -63

Mistähän löytisi tietoa ja materiaalia rannikkotykistön "RN" (Rykmentti Nopea) sarjan veneistä, joita käytettiin ainakin 70-luvulla ja vielä 80-luvulla. Aluksethan siirtyivät myöhemmin, muistaakseni 90-luvun alussa, merivoimien hallintaan josta ne sitten poistettiin käytöstä.

4

1999

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • III/84

      Muutaman kerran olin kyydissä, aika panssarivaunu veneeksi. Olen nähnyt siviilikäytössä muutaman kerran. Jos en ihan väärin muista, olisiko valmistaja ollut Fiskars/Turun Veneveistämö?

    • oli VAtoreita

      Pääosa RT:n RN-veneistä oli isoja Vatoreita (19HT /21HT) , kaksi mercuryn sisäperäkonetta. Sisustus karun askeettinen. Niistä luovuttiin (myytiin huutokaupalla) sitämukaa kun uutta kalustoa tuli tilalle (linnakeveneitä komentoveneitä Alskär jne)
      Viimeisin RN:nnä, RN-31, oli eri tyyppiä muistaakseni samanlainen kuin luotsien iso pilotti. Ei osoittanu oikeen toimivaksi muistaakseni vetolaitteiden kanssa oli jatkuvaa ongelmaa. Jäi ainutkertaiseksi jonka nimenomaan Alskär ja Torsö korvasivat

    • V Pikkarainen

      Valtaosa RN sarjan veneistä olivat Mallia Vator 22 joissa käytettiin kahta siihen aikaan suurta sisäperäkonetta. 2x200 hv muistaakseni joilla ne kulki parhaimmillaan noin 40 solmua. Niitä käytettiin mm. ampuma-alueiden valvontaan merellä sekä miehistöjen kuljetukseen isommille aluksille. Lukumäärää en muista mutta useampia niitä oli ja ainakin Hangon rannikkopatteristolla.
      Taisi olla upinniemessä vielä joskus 90-luvun alkuvuosina ja Santahaminassa vielä 80-luvulla.

    • Anonyymi

      RN 31 on Uudenkaupungin veneveistämön 1979 valmistama Maxipilot, ( 12.4 x 4.2 x 1.4 m, p x l x s ) 2x200 hp Volvo penta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      808
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe