Miksi eläkevakuutuksen purkaminen on niin vaikeata ??? Olin työttömänä 160 päivää ennen lapseni syntymään ja sen jälkeen olen ollut kotiäitinä ja nyt olen vielä yksin lapseni kanssa. Jos nyt jään työttämäksi ja olen sen 40 päivää työttömänä, jolloin tulisi täyteen 200 päivää liitonrahoja niin saisinko silloin irtisanoa eläkevakuutuksen pois ??? Vai tarviiko olla nyt se vuosi työttömänä kun olen ollut kotona lasta hoitamassa vai otetaanko huomioon ne 160 päivää, jotka ovat pois liiton 500 päivästä.
Harmittaa kokko eläkevakuutus !!
Harmittaa kokko eläkevakuutus !!
Vastaukset 3
Vanhimmat
vakuutus vai esimerkiksi ammattiliiton jäsenyyteen kytketty?
Eiköhän vapaehtoisesta vakuutuksesta pääse eroon, kun laiminlyö vakuutusmaksun suorittamisen... En kylläkään tiedä, miten hanakasti - esimerkiksi ulosottoteitse - nykyään vapaaehtoisiakin vakuutusmaksuja peritään. Mutta uusien vakuutusmaksuerien maksamisesta saattaisi näin vapautua, vai? Ei liene vakuutusyhtiön intresinnäkään pitää listoillaan niin vastaanhangoittelevia vakuutettuja, että heiltä joudutaan maksut ulosottoteitse perimään.
Lakisääteiset, pakolliset vakuutukset ovat tietysti eri asemassa, otaksun.
ilmeisesti et ole tajunnut vapaaehtoisen elakesaastamisen ehtoja. ei kukaan ulosottomies niita tule perimaan.
Eihän sun tartte sinne maksaa jos et halua? Kertyneet säästöt vaan elää omaa elämäänsä sen jälkeen.
En tiä paljonko sulla siä on, mutta jos ei ole isoista summista kyse niin ota riskiä; hajauta koko summa Kiinaan, Intiaan, Japaniin, ym. kehittyville markkinoille, unohda koko asia 10 vuodeksi ja katso sitten kuinka kävi.