haaste

kuka uskaltaa

ruveta käyttämään vilkkua kunnolla että se näkyy vähintään 5kertaa ,ohitukseenlähtö kaistalle paluu ,1väläyksen vilkku on yhtä kuin

7

657

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajelija156v0,1

      mä käytän aina ja se pistää kyllä usein vihaksi kun täytyy arvailla muiden kääntymisiä silloin etenkin jos 4 tien risteyksessä kolmiontakaa (valoristeys) ja olen kääntymässä vasemmalle kun vastapuolella on vilkutonta kansaa ei voi ennakkoon tietää et ylittääkö hän vai mitä oikein aikoo

    • En käytä. Polttimot kuluu. Sitäpaitsi jos alan vilkuttamaan ohitusaikeistani, Sinä nostat nopeutta, siirryt keskiviivalle hosut siellä koppi täynnä käsiä.

      Parempi on, kun huomaat ohitusaikeeni vasta, kun olen jo rinnallasi. Et ehdi tunaroida niin paljon.

      Pystyn välillä ajamaan jopa kokonaisia päiviä vilkkua käyttämättä. Vain täydellisille tunareille joudun silloin tällöin oikein kädestä pitäen vilkulla näyttämään mitä seuraavaksi tulee tapahtumaan.

      Alkakaa nyt enemmän seuraamaan sitä liikennettä ja jättäkää vähemmälle niiden valojen, sumuvalojen, vilkkuvalojen, pitkien valojen, jarruvalojen, lyhyiden valojen ja luuvalojen tuijottaminen. Liikenne on muutakin kuin vilkkuvia valoja.


      Master Eq

    • The Rat

      Vilkkuja on eri nopeuksisia.

      Kun moottoritiellä edessä tulee joku vastaan perä edellä niin pitäisikö todella pistää vilkku päälle ja alkaa laskemaan niitä vilahduksia? Ei, vaan oikeaoppisesti:
      1. vilkku päälle
      2. tilan tarkistus
      3. kaistanvaihdon aloitus
      4. vilkuu pois
      5. kaistanvaihdon saattaminen päätökseen

      Aikaa tuohon kuluu tilanteesta riippuen 1-3 sekuntia. Oma vilkku taitaa naputtaa noin kerran sekunnissa, joten pitäisi siis kuluttaa 1-5 kertainen aika miettien kaistanvaihtoa? Ei kiitos.

      Kahdella vilautuksella kaikkien pitää huomata tapaus. Eri asia sitten ovat nämä muutamat autot joita olen katsellut ihan jalankulkijana kun seisovat valoissa. Viiden metrin päästä ei erota onko vilkku päällä vai ei, pitää mennä lähemmäksi... :)

      • palatessa

        omallekaistalle. Vilkua tulee käyttää aina, kun autoa siiretän sivusuunnassa.


      • The Rat
        palatessa kirjoitti:

        omallekaistalle. Vilkua tulee käyttää aina, kun autoa siiretän sivusuunnassa.

        Toki vain jos palataan omalle kaistalle... Silloin prosessi on täsmälleen sama kuin alkuperäisessä listassa esitetty.

        Ihmeellisiä ovat ihmiset jotka pitävät vilkkua päällä vielä kaistanvaihdon jälkeenkin. Vilkulla on tarkoituksena ilmaista aikomus tehdä jotain, ei että jotain on jo tehty. Useimmat muuten näistä jotka ärsyttävät kotipoliiseja taitavat olla niitä jotka vilauttavat kerran kaistanvaihdon päätteeksi, tai puolivälin paikkeilla... Siis ei se määrä, vaan se väärä hetki. :)


      • Arkajalka-Arska
        The Rat kirjoitti:

        Toki vain jos palataan omalle kaistalle... Silloin prosessi on täsmälleen sama kuin alkuperäisessä listassa esitetty.

        Ihmeellisiä ovat ihmiset jotka pitävät vilkkua päällä vielä kaistanvaihdon jälkeenkin. Vilkulla on tarkoituksena ilmaista aikomus tehdä jotain, ei että jotain on jo tehty. Useimmat muuten näistä jotka ärsyttävät kotipoliiseja taitavat olla niitä jotka vilauttavat kerran kaistanvaihdon päätteeksi, tai puolivälin paikkeilla... Siis ei se määrä, vaan se väärä hetki. :)

        kaikki uskaltaa käyttää, mutta tämä http://www.speedcam.co.uk/gatso2.htm se rohkeutta kysyy! Vain demokraattisissa sivistysvaltioissa häirikkökäytökseen uskaltaa tavallinen kansalainenkin puuttua. Kaikki kunnia brittidemokratialle tässä asiassa!

        Ja minähän en uskalla edes yllyttää, vaikka rohkeutta meidän autoilijoitten yhteisten asioitten eteenpäin viemisessä ihailenkin.


    • Viltzu

      Itse käytän sitä ihan reilusti ja ajan päivittän moottoritiellä. Huomaan, että monet ei osaa laittaa vilkkua palatessaan normaalille kaistalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3328
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      40
      2746
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2306
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2278
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2211
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      113
      2190
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      1987
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      20
      1979
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1934
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      88
      1721
    Aihe