haaste

kuka uskaltaa

ruveta käyttämään vilkkua kunnolla että se näkyy vähintään 5kertaa ,ohitukseenlähtö kaistalle paluu ,1väläyksen vilkku on yhtä kuin

7

671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajelija156v0,1

      mä käytän aina ja se pistää kyllä usein vihaksi kun täytyy arvailla muiden kääntymisiä silloin etenkin jos 4 tien risteyksessä kolmiontakaa (valoristeys) ja olen kääntymässä vasemmalle kun vastapuolella on vilkutonta kansaa ei voi ennakkoon tietää et ylittääkö hän vai mitä oikein aikoo

    • En käytä. Polttimot kuluu. Sitäpaitsi jos alan vilkuttamaan ohitusaikeistani, Sinä nostat nopeutta, siirryt keskiviivalle hosut siellä koppi täynnä käsiä.

      Parempi on, kun huomaat ohitusaikeeni vasta, kun olen jo rinnallasi. Et ehdi tunaroida niin paljon.

      Pystyn välillä ajamaan jopa kokonaisia päiviä vilkkua käyttämättä. Vain täydellisille tunareille joudun silloin tällöin oikein kädestä pitäen vilkulla näyttämään mitä seuraavaksi tulee tapahtumaan.

      Alkakaa nyt enemmän seuraamaan sitä liikennettä ja jättäkää vähemmälle niiden valojen, sumuvalojen, vilkkuvalojen, pitkien valojen, jarruvalojen, lyhyiden valojen ja luuvalojen tuijottaminen. Liikenne on muutakin kuin vilkkuvia valoja.


      Master Eq

    • The Rat

      Vilkkuja on eri nopeuksisia.

      Kun moottoritiellä edessä tulee joku vastaan perä edellä niin pitäisikö todella pistää vilkku päälle ja alkaa laskemaan niitä vilahduksia? Ei, vaan oikeaoppisesti:
      1. vilkku päälle
      2. tilan tarkistus
      3. kaistanvaihdon aloitus
      4. vilkuu pois
      5. kaistanvaihdon saattaminen päätökseen

      Aikaa tuohon kuluu tilanteesta riippuen 1-3 sekuntia. Oma vilkku taitaa naputtaa noin kerran sekunnissa, joten pitäisi siis kuluttaa 1-5 kertainen aika miettien kaistanvaihtoa? Ei kiitos.

      Kahdella vilautuksella kaikkien pitää huomata tapaus. Eri asia sitten ovat nämä muutamat autot joita olen katsellut ihan jalankulkijana kun seisovat valoissa. Viiden metrin päästä ei erota onko vilkku päällä vai ei, pitää mennä lähemmäksi... :)

      • palatessa

        omallekaistalle. Vilkua tulee käyttää aina, kun autoa siiretän sivusuunnassa.


      • The Rat
        palatessa kirjoitti:

        omallekaistalle. Vilkua tulee käyttää aina, kun autoa siiretän sivusuunnassa.

        Toki vain jos palataan omalle kaistalle... Silloin prosessi on täsmälleen sama kuin alkuperäisessä listassa esitetty.

        Ihmeellisiä ovat ihmiset jotka pitävät vilkkua päällä vielä kaistanvaihdon jälkeenkin. Vilkulla on tarkoituksena ilmaista aikomus tehdä jotain, ei että jotain on jo tehty. Useimmat muuten näistä jotka ärsyttävät kotipoliiseja taitavat olla niitä jotka vilauttavat kerran kaistanvaihdon päätteeksi, tai puolivälin paikkeilla... Siis ei se määrä, vaan se väärä hetki. :)


      • Arkajalka-Arska
        The Rat kirjoitti:

        Toki vain jos palataan omalle kaistalle... Silloin prosessi on täsmälleen sama kuin alkuperäisessä listassa esitetty.

        Ihmeellisiä ovat ihmiset jotka pitävät vilkkua päällä vielä kaistanvaihdon jälkeenkin. Vilkulla on tarkoituksena ilmaista aikomus tehdä jotain, ei että jotain on jo tehty. Useimmat muuten näistä jotka ärsyttävät kotipoliiseja taitavat olla niitä jotka vilauttavat kerran kaistanvaihdon päätteeksi, tai puolivälin paikkeilla... Siis ei se määrä, vaan se väärä hetki. :)

        kaikki uskaltaa käyttää, mutta tämä http://www.speedcam.co.uk/gatso2.htm se rohkeutta kysyy! Vain demokraattisissa sivistysvaltioissa häirikkökäytökseen uskaltaa tavallinen kansalainenkin puuttua. Kaikki kunnia brittidemokratialle tässä asiassa!

        Ja minähän en uskalla edes yllyttää, vaikka rohkeutta meidän autoilijoitten yhteisten asioitten eteenpäin viemisessä ihailenkin.


    • Viltzu

      Itse käytän sitä ihan reilusti ja ajan päivittän moottoritiellä. Huomaan, että monet ei osaa laittaa vilkkua palatessaan normaalille kaistalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      609
      2782
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1462
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1456
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1370
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1256
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1244
    7. 101
      1058
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      135
      1023
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      940
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      881
    Aihe