Haapavetiset liki yksimieliseti haluaa uudet ja komeat marketit väljän väylän varteen.
Jussi on kansan herättänyt.
Outikaan ei pane hanttiin.
Jussi on kansan herättänyt.
Outikaan ei pane hanttiin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
muut yritykset on mallia näyttäny.
Ja kauppa on käynyt hyvin.
toimii.
Iski heti kiinni pulkkilantien varteen.
Ei tainnu aatellakkaan muuta aluetta.
Bisneksen pitää saaha toimia vapaasti ja väljästi.
kauppa-paikkojensa valinnassa.
Se ei ole pettänyt missään.
Pulkkilantie on tulevaisuuden Haapaveden Bisneskatu.
Ossuuakauppa voi tehän pahan virheen outia ahistellessa.
Ja taivasossuutta tai maallista menestystäkään ei sillä tule.
OssuusPuoti, se Jätti-Market, vain nopsasti kuivaamon tontille Bisneskavun varteen.
asumiselle, olemiselle ja viihtymiselle.
Bisnekset hoijettas pohjoisväylällä, pulkkilantien varressa.
eli jatkuvasti vaanivasta bisneshirmusta , joka tahtoo jopa outinkin nielaista.
Nivalan tien varren alueella on lähes kaikki auto ja koneliikkeet. Ja pikkuhiljaa sinne on työntynyt erilaiset tavaratalot, viimeisimpinä mm sokos ja iso kärkkäinen. Keskusta rauhoittuu että vanhuksetkin uskaltavat käyskennellä katukuvasssa.
Noin se pitää mennä Haapavedelläkin.
lapset, orvot, väärinkohdellut, kiusatut, vääräsääret, lättäjalat, kaljupäät, persejalat!
Pulkkilan tien varrella pyörittää kauppaa niin vaan maharottomasti. Mitä joskus käy niin aina on asiakkaita,ihan aina.Tosi mukava ja väljä liikenteen puolesta sinnekkin mennä.
näyttäneet suuntaa, minne bisneskatu pitää tehä.
Kuka herättäs osulan päättäjät?
Entä kaupungin johdon?
on. Kaupunki toki myö tonttia Pulkkilan tien varresta mielellään myös osulan poppoolle.
aktiivinen ja ohjata suurbisnekset väljiin paikkoihin.
Outin rakoseen ei pidä liian suurta tunkea.
Ja sokos-market on sinne liian suuri.
tapauksessa uuden sokoksen paikan voisi ymmätää että sepänkuja suljetaan postin kohdalta vanhalle tielle ja tehtäisiin parkkipaikoiksi, ja Outin mörskän joku Törmälehto tai joku nosturillaan kiikuttaisi väljemmille vesille. niin olisi yhtenäinen parkkialue nykyisen ja uuden sokoksen välillä. Asiakkat voisivat samalta autopaikaltaan asioida sekä uudessa sokoksessa että vanhan sokoksen erikoisliikkeissä, mille sokos vuokraa entiset tilansa.
Nyt siinä on kaksi pahaa katkoavälissä, että nämä yhteiset parkkipaikat voitaisiin hyödyntää eli outin mörskä ja sepänkuja autoliikenteineen.
ahtaalle vanhantien raitille ei ole milloinkaan järkevää.
Sokos-Market on erittäin merkittävä ostoskeskus ja tarvitsee väljät ja vapaat puitteet.
Saattaa tulevaisuudessa laajeta vielä lisää, pitää olla laajenemisvaraakin.
Vain Pulkkilantie tarjoaa tarvittavat tilat.
Annetaan outin rakosen rauhottua asumiselle ja viihtymiselle.
Rakentanut Pulkkilan tien varteen niin se olisi saanut mukaansa entiset asiakkaansa lisäasiakkaat mm siikalatvan kunnista. Mutta nyt näkymä on se että mm. sen suunnan lisäasiakkaat pysähtyvät Pulkkilan tien varren tulevaan ostoskeskukseen, ja kun siellä ei ole sokosta niin tietenkin ostokset tehdään niistä kauppaliiikkeistä jotka ovat siinä Pulkkilantien ostoskeskuksessa. Tällä hetkellä Halpa-Halli on varmistanut mm. näille lisämarkkinaosuuksille pääsemisestä.
sijoittuminen pulkkilantien varteen vähentäis huomattavasti vanhantien liikennettä ja toisi asutukselle rauhaa ja väljyyttä.
Erittäin inhimillistä ajattelua.
näyttävät olevankin täällä.
herättää viisautta,
joka ahtaudessa on kahliintunut.
Bisneskatu-ajattelu, joka täällä palstalla on kypsynyt on Haapaveden kehitykselle tärkeä juttu.
Pulkkilantien Market-rypäs olisi todella vetovoimainen ostoskeskus.
Vähentäs huomattavasti Ylivieskaan ja Nivalaan suuntautuvia ostomatkoja.
Tuskin tänä päivänä parempaa ja antoisampaa tulee, olematta silti liian pikä jokaisen lukijan mutusteltavaksi.Joka sana täyttä asiaa heti viimeisen päälle.
Eli pääväylä Hden keskustaan.
ONKO SIELLÄ TUPPUKYLÄSSÄ MARKETTEJA. ON ISON MAAILIMAN SANONNAT KANTAUTUNUT SUOMEN SYRJÄKYLILLEKKIN. PISNEKSET JA MARKETIT ON MUUALLA, TEILLÄ SIELLÄ KYLÄLLÄ EI OO KU PUOTEJA JA KYLÄKAUPPOJA JA NIIDEN SIJOITTAMINEN SYRJEMMÄLLE ON YKS PASKAN HAILEE. EI SIINÄ LIIKENNEMÄÄRÄT JUURIKAAN MUUTU. TIETYSTI RATKORIT SAA PAREMMIN PARKKIIN!
saa parkkiin!
polkuåyörä ta mopo matuu.
kirjoitus!
lipsahti tuo ruottalainen o.
ryyppyristeyksen peltoalue marketinpaikkana ois tilaa rakentaa parkkialueet ja bensapisteet sun muuta.
h:kin.
pohojolaasten omiin keskusteluihin. Saatatte saada edes jonninlaista keskustelua aikaseks. Finska talande är bättre.
yhtään vaikka kaupat olis minkä tien varrella ja kuinka suuria. Muuttotappio jatkuu.
pahanilmanlintu näillekkin langoille, teillä taitaa olla aina synkkää.
kannattaa aina muistaa sinunkin.
Ja kun palvelut pellaa, niin väki pallaa takasin.
jo valmiina,keräis ostovoiman nopeasti haapavedelle.
Halpa-Halli ei yksin riitä.
Kyllä ossuusmarket tarvitaan rinnalle.
Laaksojen Rauta jo on samoin autovaraosaliikkeet ja autokaupat.
Myös kodinkone- ja sähköliikkeet.
hauska kuulla!
ja ne jotka eivät pääse liikkumaan tyytyvät kaupantekoon ilman valikoimia ja vertailua.
sinun polkupyörä mahtuu.
puolueet ovat yksimielisesti Halpa-hallin tulemisen kannalla ja nyt varatulle Pulkkilan tien varren liikealueelle