Etupään ontto kumahdus edestä

Vectra B

Arvoisat autoasiantuntijat, hieman tietoa kaipaisin:
Eli mistähän johtuu tuo ns. onttoa kumahdusta muistuttava ääni Opel Vectra vm. 96:n etupäässä aina kun kuoppaan ajaa.
Uudet jouset vaihdettu muttei vaikutusta.
Voisiko iskarit ääntää tai muu alustan osa...
Eli sellainen ontto vaimea kumahdus edestä jokaisessa terävässä kuopassa..
Oon joskus kuullut moisen onton kumahduksen jossain muussakin autossa/merkissä kyydissä ollessa..

4

988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      kallistuksenvakaaja?

    • iskukumi jäänyt liian väljäksi

      Veikkaisin iskarin yläpään jääneen liian löyhälle. Eli asennettaessa iskari kiinnitetään sekä ala että yläpäästä autoon. Nyt se yläpäässä oleva korin ja iskarin välinen kumi on jäänyt "läyhälle". Huomasin asian kun vaihdoin vanhaan Jettaani iskarit.
      Korjaus: konepelti ylös, sekä kuusioavain että mutteriin sopiva lenkkiavain esille, paina auton etuosaa alaspäin ja huomaat iskarin "nousevan" pellistä ylös. Kiristä tänä välys pois, ja kokeile uudestaan. Kun "lotinaa ei enää kuulu", on välys poissa. Tee sama asia myös toiselle puolelle.

      Jos se välys lotona - tai kumahtelu johtui tästä niin onneksi olkoon - oli halpa säätö.

      • Vectra B

        Kiitos hyvästä vinkistä!
        Hieman tuntui vaimenevan ontto kumina iakarien yläpään kiristyksellä....
        Tarkistettiin edestä tukivarret, pallonivelet yms.
        Tulos: Ei väljyyksiä.
        Lisäksi auto ruvennut pompottamaan (ei täristä) ja renkaat painotettu..
        Aiemmin vikko sitten tehtyjä korjauksia alustaan:
        Taakse uudet Sacsh-kaasuiskarit ja pitkittäisen tukivarren puslat muttei vielä 4-pyöräsäätöä tehtynä..
        Eteen laitettu uudet jouset mutta vanhat iskarit jäi paikoilleen...Liekö pompotus vääristä kulmista vai vanhoista iskareista lisäksi etupää uusilla jousilla nousi noin 3 senttiä.


    • voi myös

      kolahdella kuopissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      158
      11059
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2493
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      976
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe