Merkkejä on jo ilmassa

.....

Nykyinen yhteiskuntamalli on kohta tullut tiensä päähän. Tästä on jo näkyvissä merkkejä. Nykyisen yhteiskunnan paradoksi on se että se perustuu jatkuvaan kasvuun mutta luonnonvarat eivät uusiudu.

Iso kysymys on että miten kauan on mahdollista jatkaa tätä rataa ja toinen vieläkin isompi kysymys on että mitä tilalle?

Miten tulee vaikuttamaan liikenteeseen?

9

851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppo

      maailma tulee hukkumaan jätteisiin ja päästöihin. Ratkaisu on,estetään lailla että intialaisilla ja kiinalaisilla ei saa olla autoja eikä jääkaappeja(freonit),vain korkeintaan mopo mikä niillä nykyäänkin on.

      Liikakansoituksesta päästään myös antamalla nälänhädän ja hivin tehdä tuhojaan rauhassa,myös kunnon sisällissodat kehitysmaissa tukee maapallon pitkää ikää,kuten Linkola on sanonut.

      Mitä mieltä olette?

    • The Rat

      > Nykyisen yhteiskunnan paradoksi on se että se perustuu jatkuvaan
      > kasvuun mutta luonnonvarat eivät uusiudu.

      Mitenkäs tämä nyt liittyy mihinkään? Sitä paitsi kaikki luonnonvarat ovat uusiutuvia, osa vain uusiutuu vähän hitaammin.

      Luulen että ajat takaa jatkuvaa energiankulutuksen kasvua? Oletko niitä ihmisiä jotka pyrkivät säästämään energiaa? Älä huolehdi. Ei energia mihinkään katoa. Katsos, auton kiihdyttäminen kuluttaa ihan yhtä paljon energiaa kuin sen hidastamisessa vapautuu... Kyse on vain energian talteenotosta - ja uusia tapoja SEN tekemiseen keksitään kaiken aikaa.

      Mutta olen kyllä yhdestä asiasta samaa mieltä kanssasi. Nykyinen yhteiskuntamalli on kohta tullut tiensä päähän. Ja kyllä, merkit ovat näkyvillä. Mutta ei, merkki ei ole tuo mainitsemasi. Nyky-yhteiskunnan paradoksi on se että se perustuu byrokratian jatkuvaan kasvuun... :)

    • Ensimmäinen maailmanlopun merkki tuli, kun virta toi kirveenlastun ylävirrasta.
      Ihmiskunta on sopeutunut muuttuneisiin olosuhteisiin ja joutuu sopeutumaan jatkossakin.
      Muutokseen tarvitaan pakottava tarve ja paljon tietoa motivoimaan ihmiset toimimaan oikein.
      Suomessa pitäisi kyetä tekemään liikennetä koskevat päätökset muutenkin kuin saatavat verotulot maksimoimalla. Useissa maissa on ollut jo pakko tehdä päätöksiä myös ilmansaasteet ja luonto huomioon ottaen. Meidän harvaanasutussa maassa liikenteen merkitys korostuu ja on elinehto tulevaisuudessakin.

    • -nähty Riihimäellä

      Miten monelle palstalle sä hippi oikein olet tämän saman jutun (hiukka muunneltuna) oikein laittanut?
      Onkos tämä nyt sitä "vaikuttamista"?
      Salli mun nauraa!

    • prodriver1

      Sähköautot tai sitten jokin muu tulee hyvissä ajoin ennen kuin öljyn loppumisesta tulee ongelma.
      Veikkaan että sähköautojen tuloon mene enää kovinkaan kauaa! Se on ihan tekniikan kehityksen automaatio että näin käy. Tekniikka on jo nytkin melko hyvä että jo nyt voisi laittaa rattaat pyörimään. Silloin kyllä sitten joskus sähkönkulutus kohoaa potenssiin xx mutta eiköhän auringonenergian talteen ottokin kerkiä kehittyä melkoisesti ennen sitä, fyysioenergia jne.

      Nouuu hätä, polttoaine ei lopu, se mikä se on tulevaisuudessa muuttuu takuulla joksikin muuksi kuin öljypohjainen.

      Meidän "kuolevaisten" kannattaa pohtia isompiakin ongelmia joita se tulevaisuus tuo ihan liikenteeseen liittyen.

      Tällä nykyisellä liikennekulttuurilla ei ole hyvä tulevaisuus se on 100% varma asia. Jos ajamaan ei opita niin ei hyvä heilu. Jollakin tavalla se asia korjataan, inhimillinen ratkaisukin voi tulla että joukkoliikenne kehittyy vielä niin hyväksi että omaa auto ei tarvitse. Tai että silloin joskus aletaan säännöstelemään ketkä auton saa ja ketkä ostaa bussilipun. Vaikka kyllähän säännöstely on jo nyt olemassa.

      Raha ei riitä myöskään parhaimpien mahdollisten liikennejärjestelyiden toteuttamiseen tulevaisuudessakaan muuta kuin pala kerrallaan ja kestää tosi kauan.

      Vieläkin vakavempia ongelmia on kuin liikenne joita tulevaisuus tuo tullessaan. Se on tekniikan kehittyminen siihen suuntaan jossa ihmistä ei tarvita, voi sanoa että se voi olla todella paha ongelma. Se on jo tätä päivää, ei töitä ei autoa ei liikenne ongelmia, käsittämätön noudankehä mihin sekin voi johtaa. Toivottavasti kermakakku ihmiset tajuaa tämän ajoissa.

      Mutta kuten olen sanonut, ehkä "pelastus" tulee vielä komeetan tai muun ison luonnonmullistuksen mukana ja tää aivoton vipellys vähän hellittää jos ei kokonaan jopa lopu :)

      Ps.Ilmastonlämpeneminen ei ole myöskään ongelma, melko varmasti saasteiden osuus on hyvin mitätön.
      Se mihin toki vaikuttaa on ihmisen terveys ja muiden elukoiden. Tästä on hyvää dokumenttia olemassa jo. Ilmaston ja ilmakehän toimintaa ei täysin vielä ymmärretä. Maapallon keskilämpötila on noussut vain noin 2 astetta siitä ajankohdasta laskien kun oli kylmäkausi ja jolloin myös ilmanlämpötilojen mittaukset aloitettiin. Sitä ennen on ollut jääkautta, kylmää kautta, lämmintä kautta ilman että ihminen oli edes nuotiota vielä sytyttänyt "saastuttamaan" meidän ilmaa!

      Nyt meni jo ohi aiheen vähän mutta haittaako tuo, olettepahan sivistyneempiä ehkä.

      • hooj

        Toimiva sähköauto on jo rakennettu ja romutettukin. Tosin nyt ei ole enää hyvissä ajoin ennen öljyn loppumista koska ~100 gigabarrelin öljyarantojen odotetaan loppuvan 10-15 vuoden sisällä. Eli vuonna 2020 ei öljyä ole globaalilla tasolla merkittävästi muualla kuin Saudi-Arabiassa, Kanadassa ja Iranissa.


    • oletko valmis

      Jopa pari merkittävää ”öljypomoa” on julkisesti ilmoittanut että öljyn esiintymisen huippu ohitettiin jo jonkin aikaa sitten. Nyt ei ole enää kuin alamäki jäljellä…

    • finnbulli

      mutta menee niin kalliiksi ettei voi käyttää liikenteessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      127
      2832
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      56
      1855
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      80
      1795
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      297
      1733
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1624
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1312
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      111
      1176
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe