Piti vain tuolla vuodattamaan tänne tämä juttu. En koskaa kirjoittele tällasia mihinkään mutta nyt oli pakko. Ohjaajaksi itseään kutsuva Jussi Parviainen on ehdottomasti juntein ihminen mitä tiedän. Mies ei ole pelkästään ruma ja tyylitön, vaan lisäksi käsittämättömän pölhö selittäessään luottokorttiongelmiaan ja avioliittoasioitaan julkisuudessa. Hävettää ja paljon sen puolesta! "Nyt on musta Amex (american express kortti)! Liimaanko sen otsaan?" Lopettaisi tuon kukkoilun, alkaisi tekemään jotain oikeasti järkevää ja varaisi ajan sekä tyyliassistentilta että plastiikkakirurgilta.
Jussi Parviainen
Maijupaiju
248722
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Plastiikkakirurgiaa en kyllä suosittele kenellekkään, en edes Parviaiselle, mutta kys. jätkä on ehdottomasti yksi Suomen turhimmistä julkkiksista (ja niitähän on paljon).
Aikuinen mies joka itkee elämäänsä ja vaimoansa juorulehtien sivuilla ei voi olla järin fiksu.
Katsoitko muuten "kansalainen Jussila" dokun? Parviainen antoi tisestään aika tragikoomisen kuvan.
No se jätkä saisi kulkea sitten edes pussi päässä ja kapula suussa. En ole kyseistä dokumenttia katsonut, se kertoi nimestään päätellen Petteri "vauvat voivat ihan hyvin juoda ternimaitoa" Jussilasta? No siinä on kyllä kaksi marjaa, Parviainen ja Jussila, samanlaisia puupäitä kumpikin.. Ja kun joukkoon lisää vielä Tony Halmeen niin kolmikko on täydellinen.
Ai kehunut luottokortista???? Mitä v....!!! Eikös joku iltalehden lööppi kertonut että Parviasista syytetään petoksesta,joo oli se..koska enpä yhtään ihmettele kun sellaset kaveritkin.... Kävi kattoo perheensä kanssa vankilassa istuvaa Kari Uotiakin mukana hääri aina myös Petteri Ahomaa. Mikä lie johtanut heidän väliseen ystävyyteen?Nyt uusimmassa seiskassa Parviaisen ex-Satu Ruotsalaisenkin kerrötaan viettäneen romanttisia hetkiä Levillä. Ei sekään kovin fixu muija oo... ja tää Parviaisen uus tyyli on kaamee,ei luonnollisen näkönen naaman värjäys ollenkaan.Varmasti Teuvo Lomanin stailaama :)
Mutta on sillä Jussilla sentään hyvännäköinen tytär. Emmi, joka näyttelee Salkkareissa.
Oletko sokea? Karmea teini.
>>Katsoitko muuten "kansalainen Jussila" dokun? Parviainen antoi tisestään aika tragikoomisen kuvan.>>
Katsoin tuon dokumentin. Häpeästä hieman punoittaen, mutta onneksi katsoin sen yksin.
Tein havaintoja Parviaisesta ja tuli mieleen, että hän on todella aikamoinen juntti. Olin pitänyt häntä jonkinlaisena taiteilijana, mutta tuo ohjelma romutti kaikki aiemmat käsitykset.
Voipi aikojen saatossa Jussi tuonkin selittää jonkinlaisena demonstraationa tai performanssina. Tuon oman osuutensa.
Ahneus, katkeruus yhdistettynä huonolla maulla, tekee tästä parviaisesta kyllä aika limbon tyypin.
Julkisuuden kautta kun joutuu elämään, ei siinä kovin kummosta taidetta synnytetä, vaikka sen kaikin keinoin muuksi selittäisi.
Parviainen elvisteli jo 1980-luvun juppiaikakaudella mm. Alfa Romeolla ja Nokia-Mobira Cityman puhelimella. Eikös lehdet kirjoitelleet joskus sen kapakkarähinöistäkin?
On se kumma kun te ette usko ja tajua taas tätä yhteyttä.Ei tarvitse olla kovin taidokas "yksityisetsivä" kun tajuaa, että Jussila ja Prviainen liikkuivat kimpassa, SIIS kaksi persaukista luottokorteilla elvistelijää. Toinen vaan sattui heittään veivinsä, ja toinen makselee vieläkin niitä velkoja, joita siltä ajalta kertyi. Se on paha juttu, kun rahaa EI OIKEASTI ole,mutta pitää esittää varakasta.
Eikös se Jussi ole jostain itä-Suomen takamailta kotoisin ? On tainnut isoon kaupunkiin (Hkiin ) muutto sekoittaa pienen pojan pään ihan kunnolla. Luulee kai olevansa jotakin ?
Maailma on täynnä tuollaisia turhakkeita - ainakin 13 tusinassa. Ei ole noteeraamisen arvoinen tapaus. Voisi lähteä vaikka sinne takametsiin erakkokirjailijaksi.
vois kyllä paiskata jussi palmunkin. yhtä tumma tukkakin on nyt ku parviaisella ja uus musta partakin.
mut alkoo ei äijä käytä...jes!
>>Eikös se Jussi ole jostain itä-Suomen takamailta kotoisin?>>
Parviainen on kotoisin Kuhmosta, joka on käsittääkseni Kainuun korpipitäjiä. No kaupungeiksi niitä nykyään nimitetään :)
Parviainen toimi kotimaisemissaan metsurina, ja yritti vähän urheillakin. Helsingin valot yössä ovat koituneet jussille liian kirkkaiksi ja rooli, jota vetää, liian vaikeaksi toteuttaa.
Katsokaa jossain takamailla kuvattu elokuva Syöksykierre. Elokuvassa hyvin pienessä sivuroolissa näyttelevä Parviainen pullistelee metsurin lihaksiaan kapakassa ja vetää lopulta yhtä sankaria turpaan.
no niin.kuinka moni teistä parviaista haukkuvista on koskaan kaeskustellut hänen kanssaan tai edes ollut millään hänen luennollaan.
aivan,ei kukkaan, sillä silloin ette arvostelisi häntä vaan pitäisitte itseänne raakileina...
Jussihan ilmiselvästi yrittää olla ja omasta mielestään onkin yli-ihminen.. ei osaa muuta kuin puhua..
kaikki "taitelijat" ovat erikoisia persoonia, joten suon myös Parviaisen omalaatuisuuden. Kaiken muun, paitsi en suo kellekään erivapautta käyttää fyysistä väkivaltaa. Nyrkit pois, muu käy.
Muuten ukko saa olla kuin metsänpeikko ja puhua mitä sattuu...tehneekö enää mitään tuottavaa teatteriakaan..? En ole aikoihin kuullut.
Kukahan teistä oli näkemässä 1985 Parviaisen Valtakunta-näytelmää?
Se oli raju. Se oli kovin juttu ikinä. Räkä ja rumat sanat jotka roiskui katsomoon asti oli siinä näytelmässä ja siinä tilanteessa olevalle ihmiselle aito ja oikea juttu. Sen verran oli sanomaa takana.
Ei ole sen ylittänyttä näytelmää tullut vielä vastaan.
Tästä kaikesta muusta tohinasta on ilmeisesti pääteltävissä, että taitaa jäädä minulta Parviaisen vuokravelat saamatta;)
Ei taida Jussi olla oikein terve, mutta lyöjiä ja potkijoita tuntuu riittävän.
Jussi Parviaisen elokuva avioerosta Yksinteoin 2 valmistuu ensi vuonna. Suomen elokuvasäätiö antoi 100 000 euron tuotantotuen kyseiselle dokumentille ja työryhmälle. Siitä suomen kansalle katsottavaa ja ihmeteltävää !
tilitti eroaan iltaplehdessä. kirjoitti avoimen kirjeen ja istui kuvassa pimeän huoneen nurkassa laiskanlinnassa
tästä on aikaa
again
http://www.mtv3.fi/uutiset/kulttuuri.shtml/2011/01/1258600/jussi-parviainen-tekee-uutta-elokuvaa-hyljatakseen-menneen
Jänskä tyyppi. Jäi Lapinlahden tyhjennettyyn sairaalaan asumaan salaa, koska hänellä oli yleisavain sinne.
Sitkeä kaveri.
Paitsi vaikutti lipevältä venkulalta siinä Kansalainen Jussila-dokumentissa jossa lässytti tälle Jussilalle aika erikoisia juttuja.
(mutta näyttäytyihän Ben Z. samassa dokkarissa myös jotenkin aika sliipattuna lipruna).
Parviaisen olisi terveellistä käsittää oman egosukeltelun lomassa, että raastavampiakin ero- ja konkurssitarinoita on olemassa suomessa tuhanzittain. Niistä kärsimyksistä tyypit vaan vaikenee.
Heppu on kuulemma löytänyt uuden kullan.
Toivokaamme kaikke hyvää kovia kokeneelle. Toivottavasti tällä kertaa onnistuu!
Olen Jussi Parviaisen ihailija, hieno taiteilija, empaattinen ja eläytyy täysin rooleihinsa, lisäksi hyvännäköinen
ja varmaan herkkä luonteeltaan. Go, Jussi, go, go.
Esiintyi äsken telkussa.
Kiloja tullut lisää kymmeniä.
Puhui hulluudesta ja kuolemasta.
puhuu valinneensa köyhyyden. 5-7 euroa sukulaisilta. kauraryynejä. ulkonäkö ei vastaa tätä.