James Bond kirjat?

Scifisti77

Mitäs mieltä täällä ollaan James Bond -kirjoista? Ian Flemingin kirjat ovat tietysti kaikki filmattu elokuvana, mutta entäs nämä uudet Bond kirjat?
John Garderin ja Raymond Bensonin kirjat? Itse olen joskus lukenut kaikki Flemingin ja Gardnerin kirjat ja täytyy myöntää että hyviä ovat. Varsinkin nämä Gardnerin kirjat. Nyt olen näitä uusimpia Bensonin kirjoja lueskellut ja hyviä ovat nekin! Gardner ja Benson ovat muuten Ian Flemingin säätiön luvalla jatkaneet Bond kirjojen tekemistä, joten ihan "luvan kanssa" ollaan liikenteessä. :) Suosittelen!

Scifisti77

1

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zz-top

      Alkuperäiset Flemingin Bond-kirjat englanniksi ovat hyviä. Valitettavasti ne käännettiin suomeksi liian suoraviivaisesti ja ne menettivät aika paljon alkuperäisestä hengestä. Esimerkiksi Bondin itseironia, henkilöitten kemia jne. ovat alkuperäisissä englanninkielisissä paljon paremmin läsnä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe