Onko Venäjä eilen muuttanut Suomen naapuriksi?
Näin voisi päätellä näistä kannanotoista jotka poliitikot oikealta ja vasemmalta esittävät julkisuudessa rekkajonojen lääkkeeksi.
Venäjä pitäisi nopeuttaa käsittely rajalla, niin pitäisi, mutta kun ei, vaikka neuvotelaan vielä seuraavat 20 vuotta, Moskova ei kiinnostaa ja Venäjän rajaviranomaiset ovat lähinnä
kiinnostuneet paljonko kukin hyötyy siitä.
Venäjä pitäisi rakentaa omalle puolella rekkaparkki, niin pitäisi mutta kun ei rakenna, ellei lahjoitetaan riittävän suuri tappi joka voisi vaikuttaa asioihin.
Venäjähän pitäisi rakentaa moottoritie Hangosta Pietariin ja rinnalla se kauan haaveiltu rantarata, niin pitäisi mutta kun ei rakenna.
Suomalaiset päättäjät kannattaisi ottaa malli Puolasta miten ajetaan oman kansan edun EU:n ja Venäjän puristuksessa.
Jos ei, sitten täytyy vaan itse rakentaa kaikki.
Mitähän Suomi ei tekisikään hyvien naapuruussuhteiden ja EU:n takia, ne ohitavat oman vähävaraisen kansanosan edut.
Van Wonterghem Freddy
Perussuomalaiset
uusi naapuri ?
12
1894
Vastaukset
- suomalainen politiikko
pomppii Venäjan pillin mukaan kun heitä huvittaa. Suomella ei ole varaa sanoa ei.
- viekää se
rajalle ajelemaan rekkajonoihin.
- Mistähän johtui?
viekää se kirjoitti:
rajalle ajelemaan rekkajonoihin.
tänään ollut rekkajonoa kuin muutama kilometri ja sekin jono kaiken aikaa liikkeessä. Ei sille olisi Putin kuin nauranut.
- herman50
On japanilainen tapa vastata kieltävästi ja aloittaa uusi keskustelu. Se toimii.
Ei tarvitse olla typerä.
- Härski
Vielä muutama vuosi sitten pääsi h-a jonon ohi lahjomalla tullivirkailijan. Muuttuivat aina ahneemmiksi: pyysivät jo kahta tupakka kartsaa. Jonotin mieluummin 1-2 tuntia. Nyt lahjonta on vähäistä. Olen muutaman litran bensaa tuonut vaikkei jonoja ollutkaan. Armosta. Kyllä ne edelleen jotakin pyytelevät mutta oikeaa lahjontaa ei enää ole.
- Hara
..sitä enemmän vakuuttuu entisenä SDP:n äänestäjänä:
Enää ei vanha puolue ääntäni saa.
Kotkalaiset virkamiehet ja vanhat ehdokkaat ovat kasvonsa menettäneet.
Rerustuslailliset ohjelmallaan kiinnostaa.
Mutta tämä ehdokas:
Pyhtään poika, ei vielä oikein vakuuta.
Olisiko ehdotuksia, mitä me täällä Kymenlaaksossa
äänellämme teemme?
- Hyvä
Puoluetoverisi ja Eduskuntaehdokas Juho Eerolahan jokin aika sitten varoitteli suututtamasta tuota venäjää,pitäisikö sinusta nyt sitten kuitenkin ottaa härkää sarvista ja riskeerata nuo suhteet tuohon "rakkaaseen"naapuriimme.
- :))
Se vanhavaltiomies joka sanoi jotain tuohon malliin; maantieteelle emme mahda mitään, politiikkaa voimme muuttaa.
- J.E
Olen kirjoittanut Suomen Nato-jäsenyyden mahdollisista haittavaikutuksista maamme idänkaupalle. Kun vertaa Venäjän suhtautumista Itä-Euroopan uusiin Natomaihin, niin asiasta ei voi jäädä epäselvyyttä. Katsokaapa esim. nyt käynnissä olevaa kiistaa Puolan kanssa!
En sen sijaan näe mitään hankaluutta tai kasvojen menetystä Venäjälle koituvan siitä, että neuvotellaan ratkaisuista, jotka myös heitä hyödyttäisivät. Tämmöinen asia olisi nyt esimerkiksi tämä rekkaparkki. - lainatakseni.
J.E kirjoitti:
Olen kirjoittanut Suomen Nato-jäsenyyden mahdollisista haittavaikutuksista maamme idänkaupalle. Kun vertaa Venäjän suhtautumista Itä-Euroopan uusiin Natomaihin, niin asiasta ei voi jäädä epäselvyyttä. Katsokaapa esim. nyt käynnissä olevaa kiistaa Puolan kanssa!
En sen sijaan näe mitään hankaluutta tai kasvojen menetystä Venäjälle koituvan siitä, että neuvotellaan ratkaisuista, jotka myös heitä hyödyttäisivät. Tämmöinen asia olisi nyt esimerkiksi tämä rekkaparkki."Suomalaiset päättäjät kannattaisi ottaa malli Puolasta miten ajetaan oman kansan edun EU:n ja Venäjän puristuksessa."
Siis näinkö meidänkin tulisi neuvotella,kuten Puolalaisten...? - J.E
lainatakseni. kirjoitti:
"Suomalaiset päättäjät kannattaisi ottaa malli Puolasta miten ajetaan oman kansan edun EU:n ja Venäjän puristuksessa."
Siis näinkö meidänkin tulisi neuvotella,kuten Puolalaisten...?Jokainen itsenäinen valtio tekee omat päätöksensä sen suhteen miten muiden itsenäisten valtioiden kanssa neuvottelee. Mielestäni Suomi aivan syyttä nöyristelee Venäjän suuntaan monessakin asiassa ja siinä suhteessa voisi vaikka oppia jostain muualta ottaakin. Opin ottamisessa ja neuvotteluissa on kuitenkin aina syytä muistaa se, että ylimieliseksi ei pidä ryhtyä, eikä neuvottelukumppania tule millään tavoin nöyryyttää. Se että meillä on hyvät neuvotteluyhteydet naapuriimme tarkoittaa hyvää myös kaupankäynnillemme ja työllisyydelle. Paljon (aiheestakin) parjattu rekkaliikenne työllistää Kymenlaaksossa tuhansia ihmisiä ja se ei ole pieni juttu se. Liikenteen sujuvuutta rajan yli ja turvallisuutta on parannettava ilman että se heikentää millään tavoin satamiemme toimintaa ja kilpailukykyä. Tässä mielessä valtioneuvoston vaatimukset satamayritysten velvoittamiseen noiden rekkaparkkien rakentamiseksi ovat erittäin huonoja.
Neuvotella niin kun kaksi itsenäisiä valtiota ilman että toista nöyryytetään. ymmärrän
70 ja 80 luvun suomettuminen, asetelmat olivat silloin toisia.
Neuvostoliito on romahtanut aikoja sitten , suomettuminen jatkuu edelleen kumarretaan
Moskovan lisäksi Brysseliin ja Mekkaan.
Perään normaalit suhteet ulkovaltiohiin ilman että suomalainen polittiko rupeaa vapisemaan kun hän kuule sana Venäjä, ja ilman että Venäläisille ilmesty dollarin kiilto silmissä kun hän kuule sana Suomi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760