Niin, sellaisen "tyhmän" kysymyksen esittäisin, että kun olen tällainen tavallinen keskiluokkainen nuori aikuinen (alle 30v.) ja menossa samanlaisten ihmisten luokse kylään (kukaan ei siis ole mikään snobi) niin mikä olisi sellainen sopiva nyrkkisääntö mukana tuotavan viinipullon hinnaksi? Onko esim. alle 15 euron pullo liian halpa? Tiedän, ettei tähän voi antaa mitään ehdottoman oikeaa vastausta, mutta sanokaa nyt oma mielipiteenne...!
Minkä hintainen viini lahjaksi?
7
2002
Vastaukset
- keijoanneli
Hinnalla ei ole merkitystä, maku ratkaisee. Turvallinen ja kaikille maistuva Tocornal on hinta/laatu-suhteeltaan huippua, mutta tuliaspulloksi valitsisin hieman kalliimpaa. 15 e on varmasti tarpeeksi, kymppikin riittää vallan mainiosti.
Sillä kympillä irtoaa Guardian Peak Merlot, joka pesee hyvyydellään tuplasti kalliipiakin kilpailijoita. Suosittelen sitä niin ei tarvitse tehdä amatöörivalintoja pelkän hintalapun perusteella. - viinin ystävä
Suurin virhe on mielestäni valita viini hinnan perusteella. On paljon edullisia viinejä jotka ovat todella hyviä ja taas hinnakkaita viinejä joita en mielelläni juo koska maku ei miellytä. Eri asia, jos viet viinin jollekin todelliselle asiantuntijalle jonka harrastuksena on viinit, niin sitten ehkä kannattaisi perehtyä asiaan jo vähän etukäteen ja ottaa selvää millaiset viinit häntä miellyttää. Kokemuksesta sanoisin, että monille "taviksille" maistuu viinit joissa lukee "merlot". Ja korkki-korkki eikä kierrekorkki pullo.
- Kokki
Punaviinit
Tocornal, Cabernet Sauvignon, Chile 8 e
Casillero del Diablo, CS, Chile 10 e
Gato Negro, CS, Chile 7 e
Roseeviineistä olen ihastunut Rose d'Anjou -nimiseen viiniin. Puolimakea, herukkainen, raikkaan hapokas. Sopii seurusteluun, kevyt, ei liian raskas. Hinta 7e.
Chileläiset Cabernet Sauvignon -rypäleistä valmistetut viinit ovat kaikki suurinpiirtein täyteläisiä, tanniinisia, mausteisia, notkeita ja herukkaisia.
- hyvä vinkki
Chileläinen Montes Alpha Cabernet Sauvignon 14.48 €
Itse vein joskus lahjaksi tuttaville ilmeisti pitivät viinistä koska halusivat viedä myös samaa viiniä lahjaksi omille tuttavilleen. Jos ostat tuliaisviinin pelkästään hintaan vedoten niin muista liimata alkon kuitti pullonkylkeen.
- oleturpo
Tosi hyvä vastaus, Eki! Onneksi jaksoit nähdä vaivaa ja kirjoittaa sen!
Mitäpä luulet, millä perusteella viinejä tuntematon ihminen sitten valintansa oikein tekee? Etiketin hienoudella vai? Minusta alkuperäinen kirjoittaja esitti ihan hyvä kysymyksen, jota varmasti moni viinejä tuntematon ihmettelee. Mutta onneksi sinä ilmeisesti tunnet viinejä ja osaat valita hyvän muullakin perusteella kuin hinnalla. Onneksi olkoon, olet hieno mies! - -kirjasta vinkkejä...
oleturpo kirjoitti:
Tosi hyvä vastaus, Eki! Onneksi jaksoit nähdä vaivaa ja kirjoittaa sen!
Mitäpä luulet, millä perusteella viinejä tuntematon ihminen sitten valintansa oikein tekee? Etiketin hienoudella vai? Minusta alkuperäinen kirjoittaja esitti ihan hyvä kysymyksen, jota varmasti moni viinejä tuntematon ihmettelee. Mutta onneksi sinä ilmeisesti tunnet viinejä ja osaat valita hyvän muullakin perusteella kuin hinnalla. Onneksi olkoon, olet hieno mies!Henkilökohtainen maku kuitenkin ratkaisee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2155449NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325034Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku264845Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1232075- 4031801
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a891667Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova201623Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131521- 931313
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791290