Hoitokokoukset vl-ongelma

Rauhallinen Sana

VL-puolen harharetkiä olivat hoitokokoukset, joista yhä jaksetaan porista.

5

1524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosin

      ... kolminaisuusoppi

      • epäkohdasta

        kysymys liittyen kolminaisuusoppiin?


      • Meinaatko...?

        Meinaatko,ettei olekaan Isää, Poikaa ja Pyhää Henkeä?
        Tahdotko sanoa,ettei Pyhä Henki ole Jumalan antama opastava ja ohjaava henki,joka neuvoo meitä ja on Isästä ja on myös Pojassa?


    • *----------------*

      Tähän voisi kommentoida Lutherin sanoin.
      Tässähän on siis kyse Jumalan valtakunnan löytymisestä maanpäältä:

      "Järki ei taida sitä tuta,vaikka vielä kaikki nenälasit sen päälle pantaisiin.
      Kyllä perkele sen pahennuksella ja eriseuralla peittää taitaa. Niin,että sinun pitää siitä pahentuman.
      Jumala myös taitaa kaikkinaisella virheellä ja puutoksella salata ,että sinä siitä hokaraksi tulet ja väärin tuomitset.
      Ei tahdo näyttää,mutta uskottaa."

    • Juuso.

      Vaha katekismus: M.Luther

      322.Miten seurakunta sitoo synteihin?


      Jos synnintekijä on katumaton eikä välitä Jumalan sanan mukaisista varoituksista ja nuhteista, seurakunta julistaa hänet lopulta Kristuksen seurakunnasta erotetuksi.


      Jos synti ei ole yleisesti tiedossa, menetellään seuraavan Jeesuksen ohjeen mukaan:



      Matt. 18:15-17: Jos veljesi rikkoo sinua vastaan, niin mene ja nuhtele häntä kahden kesken. Jos hän sinua kuulee, niin olet voittanut veljesi. Mutta jos hän ei sinua kuule, niin ota vielä yksi tai kaksi kanssasi, että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan sanalla. Mutta jos hän ei kuule heitä, niin ilmoita seurakunnalle. Mutta jos hän ei seurakuntaakaan kuule, niin olkoon hän sinulle, niin kuin olisi pakana ja publikaani.




      Näitä kahta ensimmäistä astetta ei tarvita, jos synti on yleisesti tunnettu. Silloin se on pahennus ja synti koko seurakuntaa vastaan, joka voi ojentaa rikkonutta suoraan.



      1 Kor. 5:3-5: Se, joka tuommoisen teon on tehnyt, on sitten kun olemme, te ja minun henkeni sekä meidän Herramme Jeesuksen voima, tulleet yhteen, Herran Jeesuksen nimessä hylättävä saatanan haltuun lihan turmioksi, että hänen henkensä pelastuisi Herran päivänä.




      Ne, jotka ojennuksesta huolimatta itsepintaisesti opettavat ja levittävät oikean raamatullisen opin vastaista oppia, seurakunta julistaa sellaisiksi, joiden kanssa se ei voi olla yhteydessä.



      1 Tim. 6:3-5: Jos joku muuta oppia opettaa eikä pitäydy meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen terveisiin sanoihin eikä siihen oppiin, joka on jumalisuuden mukainen, niin hän on paisunut ... pysy erossa sellaisista. (Lutherin käännöksen mukaan).



      Tiit. 3: 10: Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4211
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2350
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1871
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1484
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1456
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1244
    7. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      737
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      724
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      691
    Aihe