Eikö jokin puolue voisi ottaa asian pöydälle sähkönhinnan korotuksista , koska sähkön hinta nousee ihan suotta koska 4v taaksepäin sähkönhinnoillakin yhtiöt tekisivät jätti voitot.!.Eikö hinnan nosto ole KISKONTAA vedoten em:asiaan koska perusteita ei ole eikä voi vedota siihen tulevaisuuteen.
Sähköä
hinta !
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Juuri kokoomuspuolueen ideologisten pakkomielteiden ja viime laman aiheuttaman näköalattomuuden ristiaallokossa Suomessa pääsi vallalle oppi, jonka mukaan kilpailu vapauttaa ja saa auvon aikaan.
Tämän opin mukaisesti, porvaristomme hihkuessa, liikesalaisuuksien savuverhon suojissa, mm. kotikaupunkini Espoon sysimusta johtoklikki muutamaa vihreää huijaten onnistui kaappaamaan yhteisesti omistamamme sähkölaitoksen ja trokaamaan sen saksalaisille(!).
Saksalaisten tarkoitus ei alunperinkään ollut tuottaa edullista energiaa, vaan tehdä rahaa omistajilleen. Kohvoijattu tavara myytiin tiskin alta surullisenkuuluisalle pörssiyhtiö Fortumille, jonka pääomistaja Suomen valtio, siis kansa, me kaikki, seuraamme voimattomana ja järkyttyneenä kuinka mitättömän pieni eliitti kerää miljoonavoittoja palvelujen huonontumisesta ja hintojen nostamisesta.
Voimmeko me, siskot ja veljet tehdä jotain?
Kyllä voimme, jokainen voi kohdallaan siirtää oman vaaleissa antamansa äänen pari piirua pois suuryritysten juoksupoikien suunnasta kansan edustajien suuntaan.
Ääni kokoomukselle = ääni pörssihuijaukselle, rahan palvonnalle ja ihmisen esineellistämiselle.
Esimerkkinä Espoo.