Toiminimen laina yksityiseltä henkilöltä?

roopeankkasetä

Osaako joku sanoa jos esimerkiksi saan 30000e lainaa sukulaiselta tulevan yrityksen perustamiseen joka on toiminimi niin voiko verottajan mielestä vain pankki tai "luottolaitos" antaa lainaa vai voiko myös yksityinen henkilö antaa?

tarkoitan sitä että verottaja ei luule tuon olevan joku lahja kun se raha ilmestyy tililleni josta minun pitää maksaa lahjaveroa ja tarkoitan sitä että todellakin voiko toinen yksityinen kansalainen rahoittaa omilla rahoilla toisen ihmisen yksityisyritystä jos kyseessä ei ole osakeyhtiö vaan toiminimi ja voiko tuon rahanlainaamisen tehdä ilman kuluja (tuota että verottaja ei luule sitä lahjaksi) kun se maksetaan nimittäin takaisin sitten vuoden päästä ja sukulainen ei tahdo mitään korkeita korkoja tuosta.

kiitoksia jos joku tietää

3

980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AitoRealisti

      Hoitakaa vain paperiasiat kuntoon, eli velkakirja, takaisinmaksu aikataulu ja realistinen korko.

      • jepulis

        Itsekin aikanaan sain "lainaa" 0-korolla sukulaiselta. Asiasta pistettiin kaikki kirjalle ja raha siirrettiin yksityitililleni. Sieltä sitten siirtelin firmantilille tarpeen mukaan yksityissijoituksina. Mitään ongelmia ei tullut missään vaiheessa. Firma on myös toiminimi ja laina muistaakseni 4 000 euroa.


    • Anonyymi

      Täten haluan tarjota ilmaisen lainan apua tarvitseville.
      Jos sinulla on kysyttävää, lähetä minulle sähköpostia
      sähköposti: [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      83
      3739
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1802
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      107
      1114
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1085
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      933
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      865
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      846
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      801
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      780
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      745
    Aihe