Mikä tehois näihin perässä sahaajiin.Tullaan puskuriin kiinni jopa moottoritiellä vaikka vasemmanpuoleinen ohituskaista on vapaa.Yleensä nostan kylmästi 45 tossun kaasulta ja pakotan tällasen kromihomon ohi,siis silloin kun on vapaa ohituskaista.Jos mun edessä (ajan ha) on 10 autoo niin ei yhtään auta nylkyttää puskurii,edelläni olevaa kovempaa en voi ajaa jos vastaan tulee koko ajan autoja ,kuten yleensä lähellä stadia.
Pitäiskö laittaa ylimääränen pissapoika taakse ja sumuttaa siankusta taaksepäin.Menkää ohi kun kerran on tilaa!
Pitäiskö laittaa ylimääränen pissapoika taakse ja sumuttaa siankusta taaksepäin.Menkää ohi kun kerran on tilaa!
Vastaukset 39
Vanhimmat
En tiedä mistä tuo peesaaminen voisi johtua.
Itse olen arvellut syyksi turvallisuuden tunnetta, tietämättömyyttä, välinpitämättömyyttä, seksuaalista suuntautumista...
Ehkä tuo tietämättömyys on se suurin tekijä.
Autokoulussahan opetetaan turvavälin olevan metri per km/h.
Eli jos ajan toisen perässä 90km/h, välin pitäisi olla vähintään 90m.
Jos pitää riittävää etäisyyttä edellä matkaavaan ajoneuvoon, ei ainakaan ole ensimmäisenä samassa läjässä, jos edellä ajava ajaa esim. nokkakolarin.
Eikä muuten myöskään tarvitse polkea sitä jarrua joka lähtöön.
Joko tämä 70%:n yleinen perässäroikkumis-käytäntö on tietämättömyyttä olemassa olevista riskeistä, tai älyn puutetta.
*siirretty oikeaan viestiketjuun*
Toisinaan voi autoista pudota vaikka pieniä kiviä,
jotka rikkovat liian lähellä ajavien autojen laseja.
Eräällä tyhmällä insinöörillä oli muovipuki porattu
auton lattian lävitse,
jonne hän pudotteli sepelin kiviä taskustaan
perässäroikkuvien harmiksi.
Hyvä idea, täytyy tehdä tää, kun on vanha pirssi niin kuitenkin joutuu lattiaa hitsaileen ,niin miksei tekis samalla suljettavaa luukkua.Kukaan ei pysty sanoo mistä kivet tuli.Kyllä nää näykkijät vielä katuu ajotapojaan kun pitää hakee lamppuu ja lasii biltemasta.
Autokoulun opeista en oikeastaan mitään tiedä, kun en ole autokoulun oppeja ollut kuuntelemassa...
Tuo metri per km/h kuullostaa varsin sopivalta, mutta etäisyyden arvioinnissa tuntuu olevan reippaasti hajontaa... jotkut arvioivat etäisyyden olevan 70 metriä kun toiset arvioivat etäisyydeksi 120 metriä.
Toinen nyrkkisääntö on, että nopeudesta riippumatta pitää edellä ajavalle antaa 3-4 sekunnin etumatka. Sekunteja on helppo laskea esim. liikennemerkkejä ja valopylväitä hyödyntäen, eli laskee montako sekuntia kestää ennen kuin ohittaa edellä ajavan ohittaman kiintopisteen.
No, joillain taas on erittäin nopeat sekunnit... johon löytyy kolmas nyrkkisääntö. Etäisyyttä on riittävästi jos ehtii rauhallisesti ja selkeästi (mielessään) lausua "Ajanko liian lähellä?", pitäen sanojen välissä pienen tauon. Vielä parempi jos ehtii vielä vastata kysymykseensä ennen kuin ohittaa kiintopisteen jonka edellä ajava ohitti lausumisharjoituksen alkaessa.
No, tämä nyt kuuluisi tuonne autokoulupalstalle, mutta tuskin siitä haittaa täälläkään on. ;)
Kivien pudottelu autosta kohdistuu aivan ”väärään” kohteeseen, VASTAANTULIJAAN ! Tämä ei kait ollut tarkoitus? (Kyllä hulluja ajatuksia voikin liikkua jonkun mielessä!).
Pudotettu kivi etenee pudottajan auton nopeudella eteenpäin ja vastaantulija saa sen tuulilasiinsa mahdollisesti 200 km tuntinopeudella! Jos molemmat autot ajavat 100 km/h.
Takana tulija pystyy seuraamaan katseellaan kun kivi putoaa edellä olevasta autosta, koska se ”pomppii” tiellä auton nokan edessä jonkin aikaa nopeuden hidastuessa aina hieman osuessaan maahan ja saattaa osua takana tulevaan jos pomppimisen suunta pysyisi pudottajan auton suuntaisena, mutta todennäköisyyden mukaan kiven suunta poikkeaa oikealle tai vasemmalle ja osuu mahdollisesti vastaantulijaan! Kiven nopeus ei hidastu edes ilmanvastuksen vaikutuksesta, koska pudottajan auto imaisee kiveä ja ilmanvastus hidastaa vasta kun kivi poikkeaa pudottajan autosta sivusuunnassa.
Samoin käyttäytyy renkaasta irronnut kivi, se etenee auton nopeudella eteenpäin, eikä suinkaan taakse päin!
Älkää hyvät ihmiset pudotelko kiviä autostanne, koska kohteeksi joutuu täysin sivulliset, VASTAANTULIJAT!
Tosi hyvä idea :-(
Jamesponttileffasta voisi keksiä vielä muutakin mukavaa: puoliautomaattisen sepeliritsan tai panssarintorjuntaohjuksia.
Kyllä työ ootta lapsellisia!!!
Näinhän siinä voi myös käydä, jos lähtee kiviä pudottelemaan, kun on vastaatulijoita.
Vaan hyvinpä on itseltäni lamppuja välillä
särkynyt, kun olen sorarekan perässä ajellut.
Kivi putoo, pomppi ja pomppi, yleensä osuu juuri
parhaimpaan lasi-osaan.
Eipä tähän perässä roikkumiseen tälläkään palstalla
korjausta tule. Pitää vaan itsellekkin hankkia kuoma-auto.
Pitää paikkansa, että auton renkaat nostattavat kiviä ylös, mutta ne eivät etene auton nopeudella eteenpäin kuten autosta pudotetut kivet. Se taas miksi edellä ajavan auton "nostattamat" kivet rikkovat perässä ajavan tai ohittavan auton laseja johtuu oman auton nopeudesta kiviin nähden. Kivet tulevat vastaan enintään sillä nopeudella mitä itse ajan, osa kivistä etenee edellä ajavan suuntaan ja minä kohtaan ne omaa nopeutta pienemmällä nopeudella.
Aja pahvi kovempaa. Mua hatuttaa jus tollaset -10km/h sallitusta ajavat kaistatulpat. Pahimpia idiootteja on ne jotka eksyy vasemmalle kaistalle ohittamaan toista 1 km/h nopeammalla vaudilla, kuten nuo ammattikuskit! Ne on varsinaisia törppöjä jotka pitäis ampuu heti ensimmäisen ladon takana!
En kuule tulppaa,mä kuule katon peiliinki välillä.Mä puhunki nyt tässä henkilöautoilijana.
Taidatki olla niitä sahaajia ja takasumuvalomiehii?Onks jo bonukset minimoitu?
Aikuistu viimeinkin.
Ei tuossa iässä tarvitse vielä aikuistua!
Estää henkilöautolla reippaan ajamisen. Se ei näytä isompaa ja vakituista kuljetuskalustoa vaivaavan...Kokemusta on.
...on myös sellainen, että roikkumisesta sakon saaminen on niin epätodennäköistä, että viesti ei mene perille.
PS. onko joku saanut/tietääkö jonkun saaneet sakot, liian lähellä ajamisesta???
Itse painan jarrupoljinta juuri sen verran että jarruvalot syttyvät. Useimmat jättävät tällöin hiukan enemmän väliä.
mikä niihin auttais. Se on kyllä ihan oikeasti toimiva se pissapoikahomma laitoin nimittäin pakettiautossa joskus suuttimet suoraan taaksepäin(ei ollut sentään sitä siankyseistä mutta toimi muutenkin). Kyllä se k**pii kun joku roikkuu liukkaalla tiellä hanurissa ja toinen ilmiö on sitten ne jotka ohittaa kyllä vauhdikkaasti mutta kurvaavat eteen ja ajavat sitten samaa vauhtia kuin itsekin-whats the idea? Pitäis varmaan alkaa viskoa kiviä kattoluukusta niin tajuaisivat jättää väljää...
mä taajamassa jarrutan joka risteykseen moottorilla, jos puskurissa on joku mulkvisti. Rahaahan siitä tulee jos perään ajaa, siis mulle.
En tosin oo viel testannu käytännössä.
Toinen konsti on pudottaa nopeus just alle rajotuksen, ajaa laajoin liikkein mutkiin ja risteyksiin, hidastaa aina suojateiden kohdilla jnejne. ja noihin kun yhdistää urien ulkopuolella ajon, luulevat rattijuopoksi (yleensä) ja jättävät väliä. Sateella taas kannattaa hakea kaikki kuraplotit.
Kolmas konsti on pestä tuulilasia pari minuuttia, on nääs säiliössä nestettä. Ajovalopesuri kun sumuttaa vaan pari sekkaa ni ei mee kamalasti lasolia hukkaan.
Motarilla ja kehillä ei voi ku ettiä ne lätäköt ja pestä tuulilasia. Jarrujen turha käyttö on niillä vaarallista. Ja lätäkötki voi aiheutella vesiliirtoja, et ihan kaikkiin ei kannata ajaa muuten ku reunoja pyyhkien.
Näin minäkin olen ruvennut toimiin.Ajan vesiurassa ja lätäköistä ja on kiva katsella puskurin-nuohoojan saavan ravat silmille.Ei nämä muuten älyä.Vinkkinä vaan kun tulee kuivat kelit kesällä,ja taas joku roikkuu metrin päässä,niin käytä lähellä pientaretta niin haukkaa nuohooja pölyä.Jotain pitäis kyllä tehdä että tämä puskurikultti saataisiin kitkettyä liikenteestä.
Ei varmaan kannata mitään vaaratilanteita tehdä, oletko kokeillut soitta poliisille jos joku ihan mahdottomuuksiin menee.
Edelläajavan puskurissa nuokkuminen on alimmilla ölykkyysosamäärillä varustettujen autoilijoiden pinttynyt tapa. He osaavat vain painaa kaasua, kunnes eteen tulee este - silloin he vasta nostavat kaasua tai jopa painavat jarrua. Taas kun kaista on vapaa, painavat he kaasua.
Tällaiset kuskit eivät osaa ennakoivaa ajotapaa, koska se vaatisi AJATTELEMISTA. Ajatteleminen ajaessa suorastaan koskisi heidän aivoihin, joten kivuliaana toimenpiteenä se jätetään tylysti pois.
Autoa ajeltu, siitä asti,
kun vielä kesärenkailla ajeltiin laillisesti talvella.
Kitkakumeilla on mainiosti pärjätty.
Kun niillä ajelee pitää mielellään
edessä ja takanakin hieman hajurakoa.
Ajelin Xantialla laveekaistasta 80:iä kerran oli
mielestäni liukasta.
Taakse tuli Volvo "nokka kiinni puskurii"
Yritin vilkulla päästää ohitse.
Ei auttanut.
Nostin 90:iin
Taas puskurissa.
Nostin 100:aan
Yhä puskurissa.
Tuli moottoritie, jossa ohitusmahdollisuuksia on.
Edelleen puskurissa.
Nostin 110.
Yhä puskurissa.
Pudotin 80.
Pysyy puskurissa, ei halua ohittaa.
Nostin sudittamalla 120.
Hetken päästä sai kiinni ja jäi puskuriin.
Nostin 130.
Puskurissa.
Nostin 140, enepää ei voinut koska kortinlähtö on huulilla.
Yhäpuskurissa.
Moottoritie kaartoi oikealle,
autoni haki hieman luisua,
mutta pysyi mukavasti tiessä kiinni.
Tie suoristui ja uskalsin katsoa peräpeiliin.
Volvo heittelehti sinne tänne,
heitti voltin yli kaiteen,
meni pöplään niin, että lumi pöllyi.
Pudotin lakisääteiseen, soitin 112 ja häpesin.
Hei toi on hyvä konsti takavetoisille roikkujille. Eikä ajotaitoaan tarvitse hävetä.
Nayttaa silta,etta nama takapuskuri kuskit ovat
yleismaailmallinen vitsaus.Niin myos talla Austr-aliassa.Kaytan seuraavan laista menetelmaa,ensin vilkutan jarruvaloja varoitukseksi,tehoaa yllatta-
van usein,seurava vaihe on vauhdin hiljentaminen
kayttamatta jarrua,aina vain vauhdin pudotessa
seuraavaksi pienempi vaihde paalle,kunnes aari-
tapauksissa menna korotellaan ykkos vaihteella
hiton hitaasti.Se on viimeistaan tepsinyt,silla
kahelitkin kuskit kuitenkin haluavat paasta eteen-
pain hieman nopeammin.Pari kertaa olen tehnyt taka
puskurissa ajavalle rekalle tempun,odottelen,kunnes tulemme seuraavaan ylamakeen,jolloin maen alla teen taydellisen pysahdyksen.Kestaa kauan,ennenkuin 40-50 tonnin
rekka paasee maen paalle ja kiihdyttamaan vauht-
iaan,siina vaiheessa mina olen jo havinnyt kuvioista.
ei nähtävästi oo oma henkikulta tärkeä eikä nähtävästi muidenkaan saataa tulla nimittäin ahdasta siel pikkukotterossa ku 60tonnia jyrää yli ihan vaan sen takia kun ei esim. liukkaalla saa pysähtymään taaksesi!!!!
En tee koskaan akillista pysahdysta silloin,kun minulla on joku hullu ajamassa aivan takapuskur-
issani kiinni syysta,ettei pikku kottero tormaa
tai 60 tonnia jyraa yli.Vauhdin hiljentaminen tapahtuu niin hitaasti,etta takapuskuri kuski eh-
tii kylla pysahtymaan.Mutta jos viesti ei mene pe
rille,niinkuin joskus kay,silloin tapahtuu taydel
linen pysahdys vauhdista,joka on jo niin hidas,et
ta,etta etenemista tuskin on enaa olemassakaan.
Ainoa kuski,joka vaarantaa itsensa ja ennenkaikkea muiden tien kayttajien turvallisuuden
,on itsepintaisesti takapuskurissa ajava typerys,
kotterokuski,rekkakuski tai mita tahansa silta
valilta.Ja viela yksi asia,taalla Australiassa ei
ole samanlaista liukasta talvikelia,kuin on Suo-
messa,taalla ovat tiet lumesta ja jaasta vapaat.
kavereitten kanssa tuli asiasta puhetta ja tuli tällainen vinkki.
hommatkaa ylimääräinen pissapoikasäiliö ja siitä kuumuuden kestävä letku pakosarjaan, siis reikä putkeen ja letku siihen kiinni.
sitten ei muuta kuin hiukan pissapoikaa eli öljyä pakosarjaan niin alkaa perässä vaaleat autot kunnolla tummenemaan, ehkä rakoakin jää hiukan enemmän.
toimii sitä paremmin mitä hienompi auto perässä.
Voisi luikauttaa rikkimaksaa hiukan sieltä takapissapojasta taaksepäin,katso peiliin, ja kohta hiostaja onkin tien penkalla yrjöllä.On vaan haju niinkuin mädässä kananmunassa,ellottava.
Kuka lie kirjoittaa näitä "levitä botuliinibakteereita pakoputkesi kautta tai ruiskuta rikkihappoa takapissapojasta" -juttuja.
Toivottavasti ovat ns. räkänokkanuorisoa joka ikääntyessään ehkä viisastuu, eikä tuolla ole mitään tekemistä kenenkään autoilijan ajatusten kanssa.
Keksi parempi vaihtoehto,miten sinä toimit hiostajan kohdalla?taidatki olla juuri ite puskurissa kiinni?
Tilanteessa tarpeellisia lisävarusteita, jotka tehoaa:
- löysä pipo
- taustapeilissä yöasento ja sähkösäätöiset sivupeilit
- hyvät poppivehkeet ja rauhoittavaa musiikkia
Mites saat ovipeileihin yöasennon?Pitääkö meidän rupee ajeleen näiden hiostajien ehdoilla.Niinku on todettu tässäkin keskustelussa että toiset roikkuu tahallaan puskurissa vaikka tilaa olis ohittaa ja vaikka kuinka lisäät tai vähennät nopeutta.Puskurissa roikkuminen on tieliikennerikos!!!Soisin enemmän poliiseilta ajoneuvovälin valvontaa ja sakotusta näille hinkkaajille.!
Kuten ed. viestissä totesin: sähköllä säädettävät sivupeilit. Ne voi kääntää sopivasti ulospäin että takana tuleva tuijottaa omia valojaan.
Hoijakkaa... jo on vähissä ropleemit, enemmän minua hirvittää älyttömät ohittelijat ja muut kännissä tai pilvessä sompailijat.
Siis, katse rennosti eteenpäin vaikka kuinka olisi homofoobi. Ei ne mitään hiosta jos et hiostu! Rovosoitumista pittää välttää eteski liikenteessä, se nostaa vaan verenpainetta turhan päiten.
Samaa porukkaa nää hiostajat yleensä kuin nämä mainitsemasi älyttömät ohittelijat,jotka vetää ohi kiilaten muut pientareelle!Miks ei voida ajaa järkevästi!
varusteet paskaakaan auta.
Tulee äkkitilanne, jolloin joutuu tosissaan
jarruttamaan.
Se sitten vaan henkääsöö, kun tulee se
perässäroikkuja kontista takapenkille.
Siin ei paljon peilienkääntö sähköllä naurata,
kun makaat sairaalassa kallovedossa.
Kerran yks motarijätkä roikkui puskurissa
valla väkisin, ei jättänyt väliä, ei mennyt ohi.
(tällaisia motskarijätkiä ei paljon näy -luonnollinen poistuma)
Yks tenava juoksi eteen ja piti sotkea pedali
lattiaan.
Rymps! ja takakontista löytyi jätkä ja
kasa lasikuitukatteita.
Kaikenlaisia pölöjä löytyy.
Ihme ett kukaan selvii hengissä.
Takasumuvalo on vittuilua.
Perässä roikkuminen on vittuilua.
Minulla on vakiovarusteena öljynsyöttö pakoputkeen.
mutta tulossa on ...
Kuulin, että taitolentokoneissa ruutataan lentopetroolia
raakana pakosarjaan, jolloin saadaan kunnolliset savuefektit.
Totta vai tarua?
Jos sama henkilö pystyy ajamaan samaan aikaan lähituntumalla perässa ja ohittamaan, niin on kyllä aika jakautunut persoonallisuus.
Ei tieteskään kaikki voi ajaa järkevästi, koska kaikki eivät ole yhtä hyviä kuskeja kuin sinä!
Relax, niin otsasuoni ei heti tykytä kun joku lähestyy taustapeilissä.
Mahtaisiko tehota jos poliisi sakkoa kirjoittaessaan puskurissa roikkujalle myös olisi oikeutettu ilmoittamaan ko, roikkujan vakuutusyhtiöön ja alentaisivat bonusta,jos niitä tällaisilla nyt onkaan!Me muut maksetaan näiden ajotautisten peräänajot kohonneina vakuutusmaksuina.Pitäisi olla kovempi käytäntö näille jatkuvasti perään ajaville.