Säästö vinkki: Käytä suuntavilkkua

prodriver1

Kun joku vatipää on täälläkin ja niitä on ollut vähintäänkin kymmeniä ellei jopa satoja jotka kertoo säästävänsä polttimoissa tjsp plaa plaa niin tässä menee paskaksi heidänkin "älyn" väläykset.

Kun liikenteessä osataan käyttää suuntavilkkua niin kaikki hyötyy tästä ja liikenne sujuu paremmin ja kyse on kommunikoinnin toimivuudesta.
Ei maksa edes niin paljon kuin se sinun 500 egen kapula!

Jää aikaa enemmän nukkumiseen, työssä oloon, kaupassa käyntiin ja harrastuksiin, 500 egen puhelimella soitteluun jne.
Auto kestää pitempään kun ei tarvitse jarrutella niin paljon ja polttoainetta säästyy. Tästä kertyy vuodessa todella paljon. Säästyy puhtaasti rahaa ja muita edellä mainittuja asioita.

Eli suuntavilkun käyttämättömyys on erittäin kallista ja kaikkein kalleinta on osaamaton käyttö!

Ohje: Laita vilkkua päälle 5-10sek, ennen kääntymistä, kaistan vaihtoa tai vaikka tien sivusta liikkeelle lähtiessä. Jos tilaa ei varsinaisesti ole niin pidä suuntavilkkua päällä koko ajan aikomaasi suuntaan kaistaa vaihtaessa ja kyllä osaavat ainakin tilan antaa. Juuri koskaan ei minulla ainakaan ole ollut vaikeuksia saada tilaa kunhan osaa ja tajuaa miten liikenteessä toimitaan!

8

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosi kuski

      Minä ainakin tiedän, minne olen menossa, vaikka en vilkuttaisi yhtään kertaa. Mitä se kenellekään kuuluu, minne minä olen menossa? Joku yksityisyys autoilijallakin pitää olla!

      • tiedetäänkö

        me muut minne SÄ OLET MENOSSA?


      • sitten

        yrittää kiilata minun kaistalleni ilman vilkkua. takasi pomppaat se on selvä


    • caa

      tais olla copy paste juttu =) tää on kuule nähty aiemminkin tää sama stoori...

    • Ratti-Keisari

      Kaikissa nopeuksissa ja niitä vaativissa tilanteissa.

      • KUNSÄ

        OOTKANSNIIN TYHMÄ!


      • sunkin
        KUNSÄ kirjoitti:

        OOTKANSNIIN TYHMÄ!

        ehkä katsoa peiliin...


    • Ei ei eijei :)

      Polttimot kuluu. Ja sitäpaitsi, jos vilkutan, niin kiilaat heti eteen. Parempi, ettet tiedä mihin olen menossa ja keskityt vaan ihan omiin asioihisi.


      Master Eq

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3637
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1142
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      145
      1072
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe