Sain vihdoin astma-diagnoosin.
Olen valvonut 10 vuotta, nukkunut yöt neljällä tyynyllä istuvassa asennossa. Työpaikkalääkärin mukaan on pitänyt vain lisätä liikuntaa ja syödä vitamiineja ja vähentää työntekoa --- sillä se krooninen yskä kuulemma lähtee.
Lopulta aloin olla niin heikossa hapessa, että pelkkä kumartuminen hengästytti ja sain sellaisia yskänpuuskia, että oksensin samalla jo limaa.
Työpaikkalääkäri lähti toiselle paikkakunnalle ja uusi lääkäri määräsi astmakokeet. Astmahan se oli.
Nyt kiinnostaisi tietää, kauanko teillä on mennyt, että oikealla lääkityksellä on saatu ääni takaisin ja yskiminen kuriin? Minulle määrättiin kahdenlaisia lääkkeitä nyt aluksi ja kontrolli kuukauden kuluttua. Odotan sitä päivää, että saan nukuttua yöni normaalityynyllä yskimättä kokonaan läpi! Ja että jaksaisin vihdoin vaikka kävellä pidemmän matkan tai jopa juosta. Ikää on jo 48, enkä tästä enää nuorru.
Miten muilla? Miten kauan kestää, että "lääkitys on kohdallaan" ja alkaa oikeasti tepsiä?
Olen valvonut 10 vuotta, nukkunut yöt neljällä tyynyllä istuvassa asennossa. Työpaikkalääkärin mukaan on pitänyt vain lisätä liikuntaa ja syödä vitamiineja ja vähentää työntekoa --- sillä se krooninen yskä kuulemma lähtee.
Lopulta aloin olla niin heikossa hapessa, että pelkkä kumartuminen hengästytti ja sain sellaisia yskänpuuskia, että oksensin samalla jo limaa.
Työpaikkalääkäri lähti toiselle paikkakunnalle ja uusi lääkäri määräsi astmakokeet. Astmahan se oli.
Nyt kiinnostaisi tietää, kauanko teillä on mennyt, että oikealla lääkityksellä on saatu ääni takaisin ja yskiminen kuriin? Minulle määrättiin kahdenlaisia lääkkeitä nyt aluksi ja kontrolli kuukauden kuluttua. Odotan sitä päivää, että saan nukuttua yöni normaalityynyllä yskimättä kokonaan läpi! Ja että jaksaisin vihdoin vaikka kävellä pidemmän matkan tai jopa juosta. Ikää on jo 48, enkä tästä enää nuorru.
Miten muilla? Miten kauan kestää, että "lääkitys on kohdallaan" ja alkaa oikeasti tepsiä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
millainen lääkäri Sinulla on ollut. Etkö ole muualta apua hakenut tänä aikana? Ei kait vaan ole työpaikalla sisäilmaongelma, kun näin vaikeata on ollut terveyden hoito? Työpaikkalääkärillä ei kannata käydä. On niitä muitakin lääkäreitä maailmassa.
Mistähän niille työpaikkalääkäreille yleensä maksetaan?
Että oikein käski vähentää työntekoakin?
Tämä on pieni kaupunki, monen mielestä "kyläpahanen". Ainoa terveydenhuolto on terveyskeskuksessa ja meille on nimetty sama omalääkäri kaikille sieltä, kunnalla kun ollaan töissä.
Lääkäri tietää, että joudun tekemään paljon ylitöitä ja se aikaisempi oli sitä mieltä, että kaikki terveysongelmat olivat lähinnä työnpakoilua tai liikaa töidentekoa. Se aikaisempi työterveyslääkäri kirjoitti joka vaivaan kaikille Duactia ja antibiootteja. Eikä antanut sairaslomaa ellei ollut kunnolla kuumetta.
Meillä on töissä kaikilla oireita, mutta kunta ei tee mitään. Jotakin remontintapaista on muutamia vuosia sitten tehty, kun maapohjassa oli jotain vikaa eli joutuivat avaamaan kellarissa lattiaa (kamala haju olla töissä sinä kesänä).
Minä olen sitä mieltä, että työpaikkalääkäreille maksetaan työntekijöiden pitämisestä töissä vaikka sairaanakin!
8 vuotta sitten ollessani 16-vuotias. Kun henki meinasi aivan loppua, menin lääkäriin ja sain Ventoline diskuksen ilman mitään tutkimuksia. Silloin sanottiin vaan että koulussa on varmaan hometta tai jotain...
Eipä ollut avaavasta lääkkeestä apua, joten menin lukiossa ollessani lukulomalla taas lekurille itkemään kun ei henki kulje. Pääsin labrakokeisiin ja spirometriaa ja taittiin EKG:kin tehdä. Sitten käskettiin vain jatkaa Ventolinen ottamista ja todettiin että taitaa tytöllä vain olla stressiä ylioppilaskirjoitusten vuoksi...
Nielin kaiken ja ajattelin että kuvittlen päässäni hengenahdistuksen - en enää kehdannut mennä lääkäriin asiasta.
Toissa kesänä käydessäni työterveystarkastuksessa, lääkäri tuntui kovin ymmärtäväiseltä ja mukavalta, joten uskalsin pyytää häneltä josko voisin päästä kunnon tutkimuksiin hengenahdistukseni vuoksi. Tehtiin PEF-mittaus, ymm. ja selvisi että minulla on paha sisäsyntyinen astma.
Nyt sitten lääkitystä on muokattu moneen eri suuntaan, ja tällä hetkellä astmani on edelleen paha voimakkaasta lääkityksestä huolimatta. Lääkityksenä nyt Seretide diskus, Ventoline diskus ja Singulair-tabletti.
Koska hengenahdistusta on ajoittain pahastikkin, ei lääkärini uskalla vahvempaa lääkitystä määrätä, joten sain lähetteen kiireellisenä keuhkopolille.
Huomenna kuulen diagnoosin...
Lue viestiketjua: Sisäsyntyisessä astmassa nuhaa.
Lähetin sinne infoa, josko sinuakin auttaisi.
On siis olemassa allerginen ja ei-allerginen astma.
Enää ei suositella käytettäväksi termiä 'sisäsyntyinen astma'. Ei allergisessa monet ilmansaasteen ja mm. sisäilmapäästöt = kemikaalit voivat laukaista astmareaktion.
Mitä puhtaampi hengitysilma, sitä parempi.
Olisi kiva kuulla diagnoosistasi, elikkä kirjoitapa tänne tulokset.
Meillä oli työpaikalla paha kosteusongelma ja selvästi hometta. Istuimme tilassa neljä vuotta. Tänä aikana 30 hengen työyhteisöstä 17 henkilöä joutui turvautumaan astmapiippuun, sairaspoissaolotilastot näyttivät hurjilta ja ihmisillä oli "lastentauteja" hengitysoireiden lisäksi. Siis meillä kaikilla oli: korvatulehduksia, silmätulehduksia, poskiontelotulehduksia, keuhkokuumetta, keuhkoputkentulehduksia, jatkuvaa kuumeilua ja huimausta ja vaikka mitä.
Osastomme muutti sitten toiseen kiinteistöön ja jälkeemme samoihin tiloihin tulleet johtotason ihmiset suostuivat istumaan tilassa kaksi viikkoa. Tämän jälkeen tila oli homeen takia remontissa ja viereisetkin tilat käyttökiellossa yli vuoden!
Meillä työpaikkalääkärin kanta oli, että jos pärjää allergialääkkeillä, pärjää töissäkin. Joku tuli tekemään "mittauksia" tiloihin niin, että paikkaa tuuletettiin ensin ristivedolla muutama tunti, jonka jälkeen todettiin että ei ole hometta.
Pidä kiinni oikeuksistasi ja käy yksityiselläkin!
Astmani diagnoosi viivästyi n. 5 vuodella. Sen ansiosta olen tällä hetkellä vahvalla kuurilla:
- Seretide Evohaler 250, 2*aamuin illoin
- Singulair
- antihistamiini
- kortisonitablettikuurit tarvittaessa
- silmätipat ja nenäsumute tarvittaessa
Astmaa epäiltäessä minulle annettiin vain avaavaa lääkettä! Keuhkoni ehtivät mennä todella huonoiksi ja epäilemättä niihin on tullut pysyviä vaurioita. Pahasta kohtauksesta tai flunssastakin toipuminen kestää viikkoja. Näin kävi myös ensimmäisen osastoviikkoni jälkeen, jonka jälkeen sain tujut lääkkeet.
Ketjun aloittaja: toivon sinulle kärsivällisyyttä ja voimia parantua. Ja hakeudu paremmalle lääkärille heti! Keuhkotautien erikoislääkäri tietää asiat parhaiten.
Menin lääkäriin, ilmoitin: "Minulla on astma" ja sain pef-mittarin mukaani. Peffin jälkeen spirometria, diagnoosi ja merkinnät kelakorttiin. Sillä selvä.
Homeinen talo tekee sairaaksi (27.05.2005)
Silmissä ja hengitysteissä tuntuu ärsytysoireita ja flunssa hyökkää kumman usein? Syynä voi olla asuintalon tai työpaikan rakenteisiin pesiytynyt kosteus ja home. Vaurio on korjattava pikaisesti ja perusteellisesti.
Yli puolessa suomalaisista rakennuksista arvioidaan olevan kosteusvaurioita. Korjausta odottaa täten jopa 600 000 kiinteistöä, niin pien kuin kerrostaloakin. Kosteus aiheuttaa väistämättä rakenteiden homehtumista, ellei vaurioita korjata ajoissa. Homeen tärvelemiä rakennuksia arvioidaan olevan maassammme yli 100 000. Näissä rakennuksissa asuu tai käy työssä yli puoli miljoonaa suomalaista- myös koululaisia ja päiväkotilapsia. Rakennusten aiheuttama homepölyalttius on ilmeinen vaara terveydelle.
Ongelmana tiiviys
Merkittävä osa kosteusvaurioista johtuu rakentamisen ja suunnittelun virheistä, esimerkiksi vääristä materiaaleista tai korjaus- ja huoltotöiden laiminlyönneistä. Myös rakennusten käyttäjät saattavat toimia ajattelemattomasti niin että hyvänkin talon rakenteisiin pääsee kosteutta.
Rakennuksen ikääntyminen asettaa käyttäjälle erityisvaatimuksia: materiaaleista on pidettävä yhä parempaa huolta ja ilmenevät viat on pikaisesti korjattava.
1970-luvun energiakriisi opetti rakentamaan entistä tiiviimpiä taloja. Tämä johti siihen, ettei huoneistoon saadakkaan riittävästi korvausilmaa - ei riitä että sitä tulee postiluukun kautta. Kun sisätilossa on alettu käyttää vettä yhä enemmän , sisäilman suhteellinen kosteus on lisääntynyt erityisesti kylpyhuoneissa ja saunatiloissa, mutta myös muualla huoneistoissa
Tasakatot olivat muotia 1970-luvulla. Niitä on vaikea pitää vuotamattomina. Yläpohjan kosteusvaurioit ovatkin tasakattojen hankalimpia ongelmia.
Suunnittelukukkaset kasvavat hometta
Hometalotautiin sairastuneiden asuntoa tutkittaessa on törmätty käsittämättömiin suunnitteluvirheisiin. Rakennuksesta on puuttunut räystäät, jolloin seiniä pitkin valuva sadevesi on kastellut ulkovaipan laudoituksen. Maakosteus on päässyt vahingoittamaan monen talon alimpia lautarivejä, kun sokkeli on jätetty liian matalaksi tai pihan vedet valuvat rakennusta kohti eivätkä siitä poispäin.
Hometalo syntyy myös siitä, ettei rakennuksen alla olevaa ryömintätilaa ole jätetty riittävän avonaiseksi ja tuuletus on puuttunut. Muutamissa viipalekouluissa homeen syynä on, että maaperän kosteus on päässyt suoraan puiseen lattiarakenteeseen. Vanhoissa rakennuksisa on kellaritiloista kunnostettu oleskelutiloja, saunoja ja kylpyhuoneita, joiden seinärakenteita on vaikea pitää kuivina. Maakosteus on vaurioittanut kuiviksi tarkoitteuja rakenteita erityisesti silloin, kun salaojitus on puuttunut tai se on ollut viallinen.
Monissa hometaloissa ei ole pidetty riittävän hyvää huolta kylpyhuoneiden laatoituksista ja kosteuseristykset ovat olleeet virheellisiä tai niitä ei ole ollut ollenkaan. Pesutiloista laatoituksen saumoista rakenteisiin tunkeutuva kosteus on vaurioittanut monen perheen kylpyhuoneet ja remonteista on paljastunut ongelmallisia kosteus- ja homevaurioita.
Rakenteiden home on peräisinluonnosta
Kostuttuaan rakenteet homehtuvat varsin pian, ellei niitä saaada kuivattua. Homeet viihtyvät niukoissakin oloissa. Yleensä ravintoa ja lämpöä on riittävästi, jotta kasvu voi alkaa ja kostea rakenne muodostaa hyvän kasvualustan.
Kosteusvaurioon pesivät mikrobit ovat peräisin luonnosta. Ne levittäytyvät rakenteiden pinnalle ja sisään. Itiöitä muodostuu runsaimmin silloin kun kosteus syystä tai toisesta muuttuu: mikrobit lähettävät itiöitään etsimään uusia kasvualustoja. Homeitöitä saattakin olla sisäilmassa eniten juuri silloin kun rakenteet kosteusvaurion jälkeen ovat satunnaisesti kuivat.
Kosteista rakenteista löydetään home- ja lahottajasieniä sekä bakteereja (sädesieniä). Näiden terveysvaikutuksia ei vielä tunneta riittävän hyvin. Tiedetään kuitenkin, että osa mikrobeista aiheutta allergisia oireita ja osa taas tuottaa silmiä, hengitysteitä ja ihoa ärsyttäviä aineenvaihduntatuottteita ja homemyrkkyä, mykotoksiineja.
Astmaa, nuhaa, ärsytysoireita
Sisäilmassa on aina jonkin verran homesienten itiöitä ja bakteereita. Kosteuden ja homeen vaurioittaman talon sisäilmassa voi kuitenkin olla mikrobeja selvästi tavallista enemmän. Niille altistuminen saattaa aiheuttaa oireita ja sairauksia. Kosteuden vaurioittamissa päiväkodeissa lapsilla on enemmän hengitystietulehduksia kuin terveissä rakennuksissa oleskelevilla. Lisäksi he ovat tavallista suuremmassa vaarassa sairastua astmaan.
Rakenteiden kosteus aiheuttaa talossa oleville silmien, ylempien hengitysteiden ja keuhkoputkien ärsytysoireita sekä hankalimmillaan yleisoireena kuumeilua. Työterveyslaitoksen alustavien tutkimusten mukaan näyttää siltä, että lähes puolet kosteus- ja homevauriotaloissa työskentelevistä valittaa edellä kuvattuja oireita. Noin 10 prosentille altistuneista kehittyy allerginen sairaus, astma tai nuha ja prosentille- kahdelle hometalotaudin vaikein muoto homepölykeuhko.
Valtaosalla altistuneista ärsytysoireet johtuvat joko suoranaisesti homeista ja bakteereista tai näistä vapautuvista aineenvaihduntatuotteista tai homemyrkyistä. Mikrobit äsyttävät silmien sidekalvoa ja turvottavat hengitysteiden limakalvoa, jolloin vaarana ovat virusten ja bakteerien aiheuttamat toistuvat tulehdussairaudet. Tämä selittänee kosteusvauriotalojen lasten toistuvat poskiontelo- ja keuhkoputkitulehdukset.
Ärsytysoireet loppuvat, kun oireileva siirtyy pois hometalosta. Homeille ja bakteereille herkistyminen aiheuttaa elinikäisen sairauden, allergian.
Sekä talo että oireiset tutkitaan
Kosteus- ja homevaurio ilmenee tyypillisesti rakenteissa näkyvistä homehtumisen merkeistä ja homeen hajusta tai maakellarin tuoksusta. Jos nämä merkit on havaittavissa ja rakennus aiheuttaa siellä oleville oiretta on vahva syy epäillä hometalotautia.
Kuntien terveystarkastajat tutkivat asuntojen kosteus- ja homevaurio-ongelmia. Työpaikoilla työterveyshuolto aloittaa yhdessä työsuojeluhenkilöstön kanssa asianmukaiset tutkimukset, kun kosteusvaurioita havaitaan. Kuopiossa, Lappeerannassa, Oulussa, Tampereella, Turussa ja Helsingissä aluetyöterveyslaitokset tekevät mittauksia mikrobien paljastamiseksi kosteuden vauriottamasta rakennuksesta.
Rakenteiden kosteus- ja homevaurio tulee korjata välittömästi. Terveystarkastajan käyntiä tai mikrobiologisia tutkimuksia ei pidä tarpeettomasti odotella. kosteusvaurion laajuus tulee arvioida ja remontti tehdä viivyttelemättä, asiantuntevasti ja kyllin kattavasti.
Mikrobiologisia tutkimuksia tehtäessä näytteet voi ottaa joko itse materiaalista tai sen pinnalta. Ilmanäytteen mikrobiologiset tutkimukset antavat usein negatiivisen tuloksen, mikä ei kuitenkaan sulje pois kosteus- ja homevaurion mahdollisuutta. Rakenteiden homekasvu ei aina ilmene ilmanäytteen kasvaneena itiöpitoisuutena.
Mahdolliset homeoireet tulisi tutkia ensisijaisesti terveyskeskuksissa tai työterveysasemilla. Jokaisessa terveyskeskuksessa tulisi olla ainakin yksi lääkäri, joka on perehtynyt kosteus- ja homevauriorakennusten aiheuttamiin terveysriskeihin. Työterveyshuollossa työpaikan lääkäri kerää esitiedot kosteusvaurioiselta työpaikalta ja pyytää tarvittaessa Työterveyslaitokselta lisätutkimuksia.
Rakennus on tutkittava samaan aikaan kuin oireiset ihmisetkin ja siitä saatavat tiedot on hyvä ottaa mukaan lääkärin vastaanotolle. Perusterveydenhuollossa tehtyjen tutkimusten jälkeen osa oireilevista joutuu jatkotutkimuksiin Keskussairaalaan tai Työterveyslaitokseeen. Astmaa homepölykeuhkoa epäitäessä oireilevan tulee ehdottomasti ohjata jatkotutkimuksiin.
Käypänä hoitona remontti
Hometalotaudin parasta hoitoa on rakennusten remontointi. Altistuminen voidaan ehkäistä vain siten, että kosteusvaurio korjataan ja homeiset materiaalit poistetaan. Valtiovalta on esittänyt, että tuleviksi vuosiksi varataan mittava määräraha julkisten rakennusten peruskorjauksiin. On ensiarvoisen tärkeää löytää myös yksityisten rakennusten kosteusvauriot, jotta ne päästään korjaamaan pikaisesti ja mahdollisimman kattavasti. Yksityisiin rakennuksiin kohdistuvaa tutkimusta ja niiden korjaamista tulee tukea valtion varoin. Koulujen ja päiväkotien korjaustyöt on asetettava julkisten rakennusten peruskorjaussuunnitelmissa muiden kunnostustöiden edelle.
Menossa on kosteushomevauriohavaintojen aallonharja. Tutkimustulokset antavat vastauksia vielä avoimiin kysymyksiin esimerkiksi homesienten terveysvaaroista. Homepölylle altistuminen ja siitä johtuvat sairaudet saadaan estetyksi, kun kosteuden, homeen viottamat rakenteet korjataan viivyttelemättä.
Luultavaa on, että vuosituhannen vaihteeseen mennessä peruskorjaustyöt saadaan hyvään vauhtiin ja kuntien terveysvalvonta ja perusterveydenhuolto ovat löytäneet oikeat menetelmät tutkia rakennusten kosteusvaurioita- ja hometalotaudin diagnoosikin varmistuu nykyistä vaivattomammin.
Kirjoittaja:
Kari Reijula
http://www.terveysinfo.net/news.php?id=101