Vuonna 1939 Suomi ampui Mainilan laukaukset Neuvostoliiton puolelle, mikä johti talvisotaan. Sitä ennen Suomi oli harjoittanut suuressa mittakaavassa neuvostovihamielistä politiikkaa ja sortanut oman maan työtätekeviä ihmisiä.
Suomi aloitti talvisodan.
aatteenmies
13758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
...Suomen hyökkäyksen N-liittoon Stalin hyökkäsi itse ensin Suomen kimppuun. Sikäli olet saanut vääriä tietoja. Muuten olet kyllä oikeassa.
Hohhoijjaa ei mitään talvisotaa olekkaan ollut, se on vain salajuoni, myytti, legenda, kertomus ja satu.
Perkele näitä teijän juttuja.
...ei virallisesti ollut ollutkaan. Olet varmaankin saanut tietosi sieltä.
Muuan N-liittolainen kirjailija on tehnyt kirjan talvisodasta ja kertoo siinä miksi talvisota oli vaijettu sota. Vaijettu sota taisi olla kirja nimenäkin. Siitä vaijettiin sen takia, että se oli kunniaton sota.
Kirjasta ei saanut tietää oliko sota kunniaton sen takia, että suuri ja mahtava puna-armeija sai korvilleen vaiko sen takia, että Stalin hyökkäsi kunniattomasti ja raukkamaisesti pienen Suomen kimppuun. Terveisin
Per
http://www.otavanoppimateriaalit.net/aineisto/lahdeaineisto/Suomen/talvisodan_uutisia3.htm
Eihän ne vanhat komut tienneetkään talvisodasta. Heitä täytyi ihan muistuttaa. Mistä lähteestä tälläinen tieto?
????????????????????
http://www.histdoc.net/historia/doklad.html
Ja sama alkukielellä:
http://www.histdoc.net/history/ru/doklad.html
Asia on ollut sinulta pimennossa.
Jo ennen talvisotaa ,stalin puhdisti Karjalan suomalaisista kommunisteista ,eli Stalin ei luottanut pätkääkään suomalaisten solidaarisuuteen suurta ja mahtavaa Stalinia kohtaan.Eli jo 36-37 Stalin valmisteli tilannetta mahdollista sodan puhkeamista varten.
Euroopan tilanne oli realistisesti tiedossa ja kyse oli vain siitä ,miten muut Euroopan maat järjestäytyisivät suhteessaan Hitleriin.Kuten sitten nähtiin:Englanti antoi Saksalle vapaat kädet lähteä miehittämään Tsekkoslovakiaa ,Itävaltaa ja Puolaa eli tässä vaiheessa oli selvää ,että Länsi oli myötämielinen Saksan Itäänpäin suuntautuvalle sodalle.Neuvostoliitossa tiedettiin ,että Suomi liittoutui Saksan kanssa ja uskoi Saksan päihittävän Savijaloilla seisovan jättiläisen.Suomen neuvottelijat siis kieltäytyivät alueluovutuksista Pietarin edustalla ,vaikka kauppahinta olisi ollut Suomelle edullinen (aluevaihdokset).Sodan kannalta oli Saksalle tärkeää ,että Suomen tykit olivat kantaman matkan päässä Pietarista.
Edellisen faktan jälkeen.
Faktaa tuossa sepustuksessa oli yhtä paljon, kuin Molotovin puheessa NKP:n keskuskomitealle talvisodan jälkeen. Molopäähän väitti esim. ihan vakavissaan, että suomalaisten tappiot olivat suuremmat kuin venäläisten.
mut jos se molotohvi tarkot kaatuneitte määrää asukaslukuun suhteutettun? Mut jos suameherra olisiva suastune stalini ehrotuksii olis vältytty niiltäki!
Stalin oli mielestäni rikollinen, eikä mikään kommunisti ,ja en halua puolustella rikollisen tekoja ,joihin kuuluu salainen etupiirijako Hitlerin kanssa 23.8.1939 ja sen seurauksena epäonnistunut hyökkäys Suomeen 30.11.1939 ja Karjalan liittäminen NL:n 13.3.1940