Tässä shoppailevalle kisakansalle hiukan vertailtavaa. Mikä kaupungeista on onnistunein joulukadun valaistuksessa?
Näitä heikkotasoisia kuvia etsiessä heräsi myös epäilys siitä, että mikä kaupungeista on edes halukas joulukatuaan mainostamaan?
Tre: http://static.flickr.com/51/136794153_dfc98199eb_m.jpg
Turku:
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?contentid=17315&nodeid=23
Hki:
http://www.vr.fi/heo/lahi/joulukatu_2006.htm
Näitä heikkotasoisia kuvia etsiessä heräsi myös epäilys siitä, että mikä kaupungeista on edes halukas joulukatuaan mainostamaan?
Tre: http://static.flickr.com/51/136794153_dfc98199eb_m.jpg
Turku:
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?contentid=17315&nodeid=23
Hki:
http://www.vr.fi/heo/lahi/joulukatu_2006.htm
Vastaukset 11
Vanhimmat
oikeutta todelliselle. (kävelin eilen illalla lasten kanssa läpi Tampereen)
Kuvista paras joulun henki: Tku.
Kyllä nämä Suomalaiset viritelmät ovat sitten surkeita!!! Etenkin tuo Tampereen kuva on säälittävä!
Tässä mallia ulkomailta.
http://www.alanbauer.com/images/Cityscape/Space Needle and Christmas lights on tree-Horz.jpg
http://www.alanbauer.com/images/Cityscape/Orca whale statues and Space Needle-Vert.jpg
http://www.erikhenne.com/images/leavenworth on christmas lights light festival winter snow washington sledding night.jpg
http://home.earthlink.net/~xmasdisplay/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/bless.jpg
http://www.kate-jody.com/Sussex County Delaware Christmas Lights 004.jpg
http://scenicutah.com/salt-lake-city/images/salt-lake-city0106.jpg
http://www.melekalikimaka.com/Images/xmastree.jpg
http://images.dpchallenge.com/images_portfolio/45764/print_preview/290417.jpg
näyttää komeimmilta kuin nuo Treen viritelmät valotauluiksi. Ihan vaan hävettää olla vastaanottamassa ministerivieraita tuollaisten valojen alla.
Neukkulasta on otettu mallia noissa Tampereen jouluvaloissa ja Tapereellahan on pitkät neukkulaperinteet rakentamisessakin!
Harmaata valumuotin jäljiltä viimeistelemätöntä betonia pitkin kaupunkia!
Minä olen kyllä sitä mieltä että: NYT jos koskaan on syytä miettiä tarkkaan ja harkiten, onko edes mitään syytä polttaa sähköä näillä 'joulu hölötyksillä' eli että kuka maksaa ja kenen pussista!
Olis todellakin toinen mieli jos uskallettaisiin olla laittamatta kirkuviaa valosaastetta ympäri keskustaa, vaan olisikin maltillista valaistua kaikille ja tasapuolisesti?
sairaanhoitajien liksaa ja muutamalle vanhukselle paremmat olot!
Kylhän se Turku on, siitä ei kai mukisemista....
Hkin valot kauniita, mutta tylsät, Treen vaan julmetun rumat.
sammuttaa siihen asti kunnes Tampereen kaupunki luopuu köyhien natsimaisesta simputtamisesta.
pimentää koko kylä, sähkön hinta nousee...kynttilät riittäis.
Hämeen sillalla olevat hevoset on hienoja, muuten valot on rumia jäänteitä 80 -luvulta. Mielestäni voitais jo siirtyä hieman eteenpäin kaupunkikoristelussakin.
Turhaan sähköä kuluttavat niin rumiin valoihin... Lisäksi uskon, että markkinoilla on huomattavasti tyylikkäämpiä ja halvempia (valokuidut, LED -valo tjs),ratkaisuja joulun valaisemiseen.
Ledeistä ja valokuiduista minäkin olen visioita unissani nähnyt. Tässä olisikin taas yksi hyvä asia jota voitaisiin yhteisin voimin suunnitella ja miettiä.
Näitä valojuttujahan on laiteltu pitkin kaupungin keskustaa viimevuosina enemmänkin.
Kaikki ratkaisut eivät ole olleet ehkä ihan niin onnisuneita, mutta sanotaan nyt niin että virheistä oppii.
Valitettavasti kaupunkikuvaa hallitsevat pimeään aikaan kaikenlainen mainossaasta. Ikävimpiä ovat pornahtelevat bussikatokset, on todella häijyä odotella raskaan työpäivänjälkeen, nuutunneena ja väsyneennä tuollaisen käsittellyn pornokuvan vieressä.
Hyvää huumoria ja -mieltä ei ole koskaan liikaa tarjolla synkkään vuodenaikaan.