Rauhoittukaa nyt vähän

Ei Tepsin kannattajien tarvitse panikoida, sillä TPS ei ole menossa konkurssiin, kyseinen tila ei ole lähelläkään. Tepsi on yksi harvoja seuroja liigassa, jolla on varallisuutta, mikä sallii sen, että tappiota taloudellisesti tuleekin. Huolestunut pitää olla ja on selvää ettei mikään seura voi loputtomiin tappiolla pyöriä.

On hyvin mielenkiintoista, että TPS tekee tappiota, vaikka sillä on aika lailla enemmän yleisöä kuin Kärpillä, joka taas takoo ennätysvoittoja. Voidaan siis kysyä, että kuinka hyvällä tolalla on turkulaisten taloudellinen osaaminen. Kun urheilullisellakin puolella Tepsi on Kärppiä jäljellä, niin epäilyttää, että Turussa pelaajat tienaa varsin hyvin.

Itse en usko, että TPS pahemmin pelaajiaan myy. Ehkä yksi tai kaksi voi lähteä, mutta olen aika epäileväinen sen suhteen. Koska asiasta on kuitenkin uutisoitu, niin epäilisin Tepsin vain kartoittaneen markkinoita ilman todellista tarkoitusta myydä. Turussa tiedetään varmasti se, että pelaajien myyminen voi käydä kalliiksi pitkässä juoksussa. Jos kausikorttilaiset tuntevat tulleensa petetyiksi, niin seuraavalle kaudelle niiden myynti taatusti laskee, mikä tietää entistä huonompaa taloudellista tulosta. Tuskin Tepsi sitä oksaa alkaa poikki sahaamaan, jolla istuu.

Uskoisin Tepsin menevän tämän kauden näillä pelaajilla. Toki muutokset on mahdollisia ja ulkomaalaiset voi olla liipasimella. Tosin menestyäkin pitää, sillä siihen on Turussa totuttu.

4

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turun kävelevä kiekko googl...

      mäkin olen pohtinut... Jos 8 mestaruutta voitetaan 10 vuodessa, niin kai siitä nyt vähän säästöökin jää.. Naurettava väite...

    • mima

      Kerrankin järkevää juttua. Ei tepsi mihinkään konkurssiin ole menossa. Täällä ollaan eletty yli varojen ja toivottu, että tps brändi on niin vetävä, ettei sen eteen tarvitse tehdä yhtään mitään. Siperia opettaa. Nyt van hihat heilumaan ja tekemään oikeita ratkaisuja, jotta tepsin "koti ja kunnia" slogan voidaan ottaa vakavasti.

      • Tosi on

        Ei muuta kuin eteenpäin ,sanoi mummo lumessa.


    • ölkölklkö

      ölkölk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      65
      5265
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2406
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      110
      2217
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1905
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1770
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1214
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      259
      1190
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1094
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      69
      966
    Aihe