. Täällä usein korpimaata kulkeissa´n
Synkät pilvet peittävät mun kotimaan.
Vaan kun Jeesus henkens´kautta lohduttaa,
Silloin mustat pilvet kaikki katoaa.
EI ME ELETÄ ENÄÄ MISSÄÄN NIIN KAMALASSA TILANTEESSA KUIN SATA VUOTTA SITTEN!
Synkät pilvet peittävät mun kotimaan.
Vaan kun Jeesus henkens´kautta lohduttaa,
Silloin mustat pilvet kaikki katoaa.
EI ME ELETÄ ENÄÄ MISSÄÄN NIIN KAMALASSA TILANTEESSA KUIN SATA VUOTTA SITTEN!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Väärin. Silloin Jumalan sana oli palavaa ja armahtavaista, vailla niitä komiteoita, jotka miettivät onko kynsilakka syntiä vai ei.
Lesdatius tiesi, että synti on vain Sydämmen vieraantuminen Jumalasta. Hän ei saarnnaut aviopairen alapääharrastuksita, hänellä oli selkeämpi, Jumalan antama suunta - saarnata evankeliumia - Uskokaa, sillä Jumalan valtkunta on tullut lähelle.
Sen jälkeen vaan on kaikki raiskattu, evankeliumikin on - Syntein anateeksi antamista?
Maailma muuttuu, mutta Jeesus ei muutu, ihmiset muuttuvat, mutta Sana pysyy.
Juuri se, että RY päivittää aika ajoin syntigategoriaa, tekee siitä juuri sen, mitä he eniten pelkäävät L A H K O N, ja se on seurausta juuri siitä, mistä kirjoitit, ei se sataan vuoteen tuo Jeesus ole muuttunut yhtään, koska se ei ole muuttunut koko luomiskunnan aikana.
alapään asioista saarnasikin! Ja piti viinaa, korttipeliä ja tanssia syntinä.
Luonnollista on Kristityn saarnata juuri siitä, mistä kerroit, mutta ei se käskenyt vaimoista pelkkiä emakkoja tehdä.
Eukothan ne on sultaki lähteneet. et vissii sievästi pitäny?
loukata vl-naisia nimittelemällä heitä seksiobjekteiksi ja emakoiksi?
13 lasta.
Ei ainkaan vielä, aamullakin oli vieressä?????
Mutta tiedä häntä, vaikka.