Voiko parvekkeella grillata hiiligrillillä,jos sen sytyttää sellaisella sähkövastus-sytyttimellä? Poltetaanhan siellä tupakkaakin.
Käykö hiiligrilli parvekkeelle?
Topin party
92052
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nokeaa paikat, avotuli kielletty parvekkeilla jne.
Osta suosiolla sähkögrilli, ei edes levitä läskikyljystesi hajua pahemmin muualle. Jos olisit filemiehiä, niin muutakin vaihtoehtoa vpisi ehdottaa.
Grillissä palava hiili ei ole avotulta. Itse grillailin parvekkeella pienellä nestekaasukäyttöisellä grillillä, mutta siitä alkoi yläkerran parveketupakoitsija urputtaa järjestyssääntöön vedoten. Nyt käytän tuota samaa grilliä keittiön pöydällä avoimen ikkunan edessä, eikä kellään ole siihen mitään sanomista.
Et kai sinä onneton sisällä grillaa kaasugrillillä? Ulkogrillit on tehty vain ulkokäyttöä varten, suuttimet ja kaasunsekoittimet ovat avoimia ja vielä ilman liekinvalvontaa. Sä räjäytät vielä koko talon tuolla hölmöilylläsi, sekö on sitä yksilön vapautta? Yksilön vapauteen voit vedota, mutta jos saat myrkytyksen kaasusta ja onnistut tukehtumaan, niin silloin yksilön vapaus kuolla oman käden kautta omaan tyhmyyteensä on todellakin toteutunut.
Juu meillä pk-seudulla ainankin sadon asunnoissa ja parvekkeilla vain sähkögrilli on sallittu. Turvallisuussyyt vissiinkin. No sääntö on sääntö. JA voi vain toivoa että ihmiset noudattavat sääntöjä.
pihalla grillikatoksessa ei saa grillata puilla vaan pitää olla hiiliä.
Hmmmmm.. nestekaasukäyttöisellä grillillä.. Eikös useimpien taloyhtiöiden säännöissä ole mainintaa palavista nesteistä?
Muistikuvani on että esim mopoa ei saa säilyttää pyörävarastossa polttoaineen takia.
Kaasupulloja ja bensaa ja muita polttoaineita ei saa säilyttää asunnoissa, parvekkeilla, eikä yleisissä tiloissa (käytävät, pyöräkellarit,kellarit).
Saatan toki olla väärässä mutta näin on ainankin joissain asuinkiinteistöissä ollu.
Toki aina voi soittaa isännöitsijälle ja kysyä.
Näin säästyy monilta harmeilta.
partsigrillauksen oikeuteen asti, olisi hyvin todennäköistä että parvekkeella saisi grillata.
yksilön vapaudesta.
yksilön vapautta? Tosi vapautta onkin, kun grillaa parvekkeella ja koko parveke syttyy palamaan. Mitähän paloviranomaiset sanoisivat? Pätee muuten huolimattomaan tupakoitsijaankin. Jos sytyttää tupakalla parvekkeen tuleen, niin varmaan tulee lakiin kielto, että parvekkeella ei saa polttaa tupakkaa!
Näin on. Sängyssään saa onneksi sentään vielä vapaasti tupakoida. Mitäs siitä jos nyt sattuu sen vuoksi koko talo naapureineen kärähtämään.