Suomessa on suuri ongelma. Se ei ole susiongelma. Se on itäisen Suomen ikääntynyt ja kouluttamaton väestö, joka purkaa ahdistustaan kaikkeen luonnossa liikkuvaan.
Olisiko mahdollista, että keräisimme kolehdin ja ostaisimme poromiehille koiria, jotka suojelisivat heidän laumojaan susilta? Ainoa pulma olisi luultavasti siinä, että poromieskin joutuisi kulkemaan laumansa mukana. Vaan kyllähän sitä suomalainen mies työtänsä ja laumaansa puolustaa - jopa poromieskin.
Olisiko mahdollista, että keräisimme kolehdin ja ostaisimme poromiehille koiria, jotka suojelisivat heidän laumojaan susilta? Ainoa pulma olisi luultavasti siinä, että poromieskin joutuisi kulkemaan laumansa mukana. Vaan kyllähän sitä suomalainen mies työtänsä ja laumaansa puolustaa - jopa poromieskin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomessa on suuri ongelma. Se ei ole susiongelma. Se ongelma on kaupunkien tyhmät, jälkeenjääneet ja narsistiset asukkaat jotka kuvittelevat että heidän perseestään paistaa aurinko.
näytä maaseudullakaan kukkivan...
sisältöä et ymmärrä.
Ole tätä ennen ääneen lausunut. Kaupunkilaisilla tosiaan on omituinen itsetunto, ja se on laumasieluisuuden eräs ilmentymä. Semmonen ylimielisyyden ja oman itsensä ja asioiden tuntemattomuuden sekasotku, jonka aiheuttamassa typeryydessä he kuvittelevat olevansa muita ylempänä.
Eivätkä tajua, että he ovat joutavanpäiväisiä ja pinnallisia shoppailijoita, eivätkä selviä luonnossa päivääkään, ellei heillä oo viimeisimpiä muotivaatteita päällään.
Hui kun siellä metsissä on itikoita ja karhuja ja muita petoja. ja pitää olla kumpparit jalassa. Eikä siellä maalla oo mitään tekemistä.
Mutta annas olla kun tulwee susista puhe, niin hellanlettat tentään, me tarvitaan tuhat sutta ja äkkiä suomeen kun EU:kin niin sanoo.
Voi vittu, sanon minäkin.
ein besserwisser:
...ylimielisyyden ja oman itsensä ja asioiden tuntemattomuuden sekasotku, jonka aiheuttamassa typeryydessä he kuvittelevat olevansa muita ylempänä."
Kandeis hei siellä peräkammarissa kattoo peiliin ennen enterin painamista, eikö?
Taitaapi susiasia olla täysin toisarvoista näissä kateellisuuskeskusteluissa.
Eiköhän sovita, että molemmilla kaupunkilaisilla ja maalaisilla on oma
täydentävä osansa tässä yhteiskunnassa. Kumpikaan osapuoli ei tule
nykymuodossaan toimeen ilman toista, joten molempia tarvitaan.
Myös molemmille pitää pystyä turvaamaan tarvittavat elinkeinot ja turvallisuus.
Turhat panettelut osoittavat vain mielipiteiden esittäjien tyhmyyttä.
Tämä kritiikki ei ollut varsinaisesti tarkoitettu jutun aloittajalle vaan
yleisesti täällä käytäville keskusteluille.
Aina vaan poromies, mutta voitko ruveta keräämään mullekin kolehtia, vaikken olekkaan poromies.
Tuntomerkit: nainen, 30V, kaksi lasta, asuu turun lähellä pienessä tuppukylässä, jonka lähiympäristöissä 4 suden lauma pyörii asutusten pihoissa.
Saisinko koiria kiitos...?
Poromiehet makaavat sohvassa ja katselevat teeveetä. Viimeksi vuonna 1974 on poromies Suomessa kulkenut porojensa mukana.
matkalla silloin?saitko todisteeksi kuvia.En usko jos ei todisteta.oliko hänellä yllään punaiset vaatteet ja paketteja reessä jos oli niin se sama mies jatkaa kulkua lasten mielikuvituksessa joka joulu.