kohdunsuu kiinteä ja kiinni

Onko aiemmin synnyttäneillä kokemusta siitä että viimesellä lääkäri käynnillä eli viikolla 36 kohdunsuu ois ollu kiinteä ja kiinni eikä edes lyhentyny? Miten synnytys on sitten alkanut? Onko väistämättäkin mennyt yliajalle? Ekaa odotan ja la aika ois 7.12 eikä oikeen mitään merkkejä synnytyksestä. Voiko ensisynnyttäjällä tapahtua kaikki syöksyllä vai antaako synnytys yleensä itsestään merkkejä päiviä/viikkoja aikaisemmin?
2874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ekaa oottaessa paikat oli kiinni ja kiinteänä vielä viikolla 38 ja käynnistykseen lopulta menikin. Mitään muitakaan merkkejä synnytyksestä ei ollut. Mitään muutoksia ei ollu vieläkään tapahtu kun mut otettiin sairaalaan sisään ja kohdun kaulaa alettiin pehmittelemään. Mutta sitten yhtäkkiä alko supparit ja 6 tunnissa lapsi sylissä.
Tässä raskaudessa on kyllä kivuttomia suppareita esiintyny ja viime aikoina aika paljonkin. Silti viikon 36 lääkärintarkastuksessa ei mitään ollu tapahtunu. Jänskättää vaan, että meneeköhän taas ylitte ja rytinällä. Käynnistyksessä tosin se hyvä puoli, ettei tartte mietii koska pitäis lähtee sairaalaan kun on jo valmiiks tapahtumapaikalla.

Äänestä

silloin kun odotin esikoista, rv 36 oli kohdunsuu kiinni ja kiinteä ja kanavaa 3cm ja yli mentiin 2 viikkoa ja käynnistyksellä site synty.
Nyt odotan siis toista ja rv 36 oli kohdunsuu kiinni mutta pehmeä...en sitte tiedä mitä se meinaa. Kanavaa oli silti jäljellä se 3cm.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 36.. kirjoitti:

Onko aiemmin synnyttäneillä kokemusta siitä että viimesellä lääkäri käynnillä eli viikolla 36 kohdunsuu ois ollu kiinteä ja kiinni eikä edes lyhentyny? Miten synnytys on sitten alkanut? Onko väistämättäkin mennyt yliajalle? Ekaa odotan ja la aika ois 7.12 eikä oikeen mitään merkkejä synnytyksestä. Voiko ensisynnyttäjällä tapahtua kaikki syöksyllä vai antaako synnytys yleensä itsestään merkkejä päiviä/viikkoja aikaisemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu