Kolme ukkoa laittoi jouluvaloja Pielisentielle. Yksi ripustaa ja kaksi katsoo vierestä. Mahtoi tulla kalliiksi!
Jouluvalot Pielisentielle
Kyläläinen
7676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kiinnitin samaan asiaan huomiota.
Viime talvena seurasin joulukuusen pystyttämistä torilla. Siinä oli 6-8 miestä. Viisi katseli ja menid melkein koko päivä siinä hommassa.
Näitä toimitojako meidän veronmaksajien pitää rahoittaa? Kysynpä vaan?
Paljon kauhistellaan sitä kun pultsarit istuu kesällä puistonpenkillä.
Katsokaas joskus miten kaupungin äijät ajaa pakettiautolla pitkin puistikoita.
Ei ne raukat jaksa kävellä yhtä lehtikasan väliä.
Autolla ajetaan vähintään kolme äijää.
Harava laitetaan takaisin sikaosastolle jokaisen kasan jälkeen ja radio soi.
Eikä tarvii huolehtia siitä jääkö kahvitauot pitämättä. Varmasti pidetään. :)
ja työttömät humalaiset täällä kirjoittelee. Ja niitähän meillä täällä piisaa. Hankkikaa oma elämä, jollei ole muuta tekemistä kuin seurata oikeiden työntekijöiden tekemisiä. Joulunaikaa kaikille.
vuonna -82 kyllä tämä avauksen tieto pitää paikkansa!
Olen itse paljon vanhempi kuin sinä, eläkkeellä ollut jo vuosia. Työurani tein yksityisellä sektorilla. Ihmettelen, miksi laitat kirjoitukset jonkun tietyn ryhmän piikkiin. Niinhänhän se on, että se koira älähtää, johonka kalikka kalahtaa.
Lieksassa yksi pahimpia rahareikiä onkin juuri tuo konevarikko ja kaupungin oma huolto ja kunnossapito toiminta, lumenauraus ja katujen kunnostus. Mikäli nämä ostettaisiin paikallisilta yrittäjiltä olisi kustannukset murto-osa nykyisistä ja työ paljon tehokkaampaa ja taloudellisempaa. Verratkaapa esimerkiksi pyöräteiden lumenaurausta: onpa mukava mennä aamulla töihin tiehallinnon ylläpitämään ja yksityisyrittäjien hoitamaa pyörätietä kuin kahlata polvia myöten lumessa kaupungin ylläpitämiä pyöräteitä.
Kyllä ne kaupungin säästökohteet pitää ryhtyä löytymään tuollaisista asioista eikä peruspalveluiden, kuten terveydenhuollon tai opetuksen määrärahoista.
tarkasta, mitä maksaa kun esim. Nurmes teettää kuntatekniikan työn yksityisellä, ennen kuin tänne viisautta jaat. t- Pekka (tai Jarkko)