Hmm..voisiko joku ystävällinen henkilö kertoo et millanen J:än yo on? Missä sijaitsee,opiskelusta ja asumismahdollisuuksista? :)
Kiitti!
Kiitti!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
www.jyu.fi
ja asumisesta
www.koas.fi
..opiskelun aikana ja ei ole ennalta suhteita, ei kannata Jyväskylään lähteä.
Opiskelijakylässä on halpoja soluasuntoja, yksityiseltä rauhallinen yksiö keskustassa n. 400 euroa, rauhaton vähän vähemmän.
Mulla ei ollut mitään suhteita Jkl:ään, kun hain historialle. Pääsin sisään ja piakkoin valmistun. Älä ota kämppää ylioppilaskylästä! Asun vieressä, tosin omassa asunnossani, mutta solukämpissä ei nuku kukaan öisin. Hirveä melu kavereiden kertoman mukaan joka yö. Yksityiseltä kannattaa hankkia kämppä. Yliopiston lähellä on omakotitaloja, joita ihmiset vuokraa tyttöporukoille. Itse yliopistolla yhteistyö toimii hienosti tiedekuntien välillä ja apua saa todella helposti, jos ongelmia tai kysymyksiä tulee. Työpaikkojakin on paljon tarjolla, jos pikkutienestejä haluaa opiskelun ohella hankkia. Luentotarjonta on ollut monipuolinen ja onhan meidän yliopistomme yksi arvostetuimmista tässä maassa. Suosittelen. Täältä on tosi lyhyet matkat kaikkialle Suomeen ja ihmisetkin ihan ihmisten kaltaisia!=)