Joo elikkäs mua on pidemmän aikaan vaivannut ärtyvän suolen oireyhtymä.Kaikki testit on tehty, eli
laktoosi-intoleranssi ja keliakia on poissuljettu. Testeissä ei ollut mitään ihmeellistä muuta kuin noissa keliakia testeissä,joissa oli gliadiini koholla (S-AGAAbG:38.1 (
laktoosi-intoleranssi ja keliakia on poissuljettu. Testeissä ei ollut mitään ihmeellistä muuta kuin noissa keliakia testeissä,joissa oli gliadiini koholla (S-AGAAbG:38.1 (
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joillakin ärtyvän suolen oireyhtymää on helpottanut valkoisten viljojen ja sokerin jättäminen pois. Eli kannattaisi syödä mieluummin täysjyväviljoja (esim. täysjyväleivät, täysjyväriisi). Joillekin ei hiivalla kohotettu leipä sovi ollenkaan eikä myöskään ruis, joten osa joutuu luopumaan leivästä lähes kokonaan. Sokeri pois, eli ei karkkia eikä leivonnaisia tai muuta makeaa. Lisäksi korkealaatuisia maitohappobakteereja (esim. Probiootti Plus).
Tuosta seurusteluasiasta sen verran, että asiasta kannattaa mainita tyttöystävälle. Hän voi muuten alkaa ihmettelemään käytöstäsi pidemmän päälle. Kun kerrot, mistä on kysymys, hän ei ainakaan kummastele jos istut paljon tai et jääkään yöksi. Eihän sitä tarvitse heti koko oirerepertuaariaan selostaa, jos nolottaa, mutta kerrot, että sinulla on vatsavaivoja. Luin jostakin, että joka viides kärsii ärtyneestä suolesta, ei se niin harvinaista ole.
Itselläni kävi "hyvä tuuri". Kun aloin seurustelemaan ihanan miehen kanssa, häpesin vatsavaivojani. Kun paremmin tutustuttiin, paljastui, että hänellä on ihan samanlaisia vaivoja, lievempänä tosin. Kumpikin ymmärtää, jos toinen kieltäytyy syömästä jotain tai jos on maha kipeä eikä huvita tehdä mitään. Jos sinun tyttöystäväsi sinut tämän takia jättää, niin joutaa mennä.
Kiitos vinkeistä.Pitää kokeilla noita maitohappobakteereja.Itse koitin relatabs,mut se oli jotenkin "lievä" se vaikutus.Pitää koittaa siis jotain parempia.Piristävää kuulla muilta vinkkejä.Iloista joulun odottelua. :)
http://karppaus.info/forum/viewforum.php?f=10&sid=5afdd01d3904171d64d3056137091f38
eihän ihminen vaivalleen mitään mahda.Kerro sopivana hetkenä vaivastasi,jos tuntuu että suhteestanne tulee jotain. Sehän kuuluu sun elämääsi ja varmaan se kaverisi rupeaa ihmettelemään käytöstäsi,jos salaat sen. Elämäähän se on!