Luin Oulun lääkiksen nettisivuilta, että vuosina 2003-2007 ylioppilastutkinnon suorittaneet voivat saada tutkintotodistuksen perusteella maks. 38 alkupistettä.Valintakokeesta kaikki hakijat voivat saada maks. 78 pistettä.Yhteensä v. 2003-2007 kirjoittaneet voivat saada 116 pistettä.Lisäksi v. 2007 kirjoittaneet saavat 6 lisäpistettä.Ennen vuotta 2003 kirjoittaneet eivät saa yhtään alkupistettä. Tarkoittaako tämä nyt sitä, että ennen v. 2003 kirjoittaneet voivat saada koko prosessissa vain sen 78 pistettä? Kannattaako heidän siis edes yrittää, kun muut ovat jo alussa n. 30-40 pisteen päässä? Ei reilua.
Oulun pisteet
Muzu
3615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiköhän tuo tarkoita sitä, että ennen 2003 kirjoittaneet voivat mennä sisään vain valintakoekiintiössä, eivät yhteispistekiintiössä.
se oikea! Ja kyllä lääkikseen hakevan pitäisi tuo itsekin noista hakuohjeista kyetä ymmärtämään, joten aikoo kyetä ymmärtämään lääkiksessä annettua opetustakin.
Ei tarvitse tuosta huolestua; ne jotka eivät saa lähtöpisteitä valitaan tosiaan siitä toisessa kiintiössä eli pelkän valintakokeen perusteella. Tosin, siinä kiintiössä ovat mukana myös ne alkupisteitä saaneet jotka ekassa kiintiössä jäivät rannalle, eli käytännössä valintakoekiintiössä paikan saaminen vaatii erittäin hyvää pääsykoemenestystä. Jos saa alkupisteitä ja ne ovat hyvät pärjää vähemmälläkin.