Olen ehkä raskaana yhden yön hoidolle...mitähän tässä pitäidi tehä?Varhaisen raskautestin tulos niin epäselvä ettei erkkikään siitä saanu selvää...ja kun todennäkösellä siitos hetkellä jäi numerot vaihtamatta,en enkä saa edes isä kandidaattiin yhteyttä...kyl kai sillä ois oikeus tietää,jos vahinko ´kävi...oma elämän tilanne ei paras mahdollinen just nyt lisääntyä...mut oman lapsen murhan kauhistuttaa...paras kai varmistaa asia ennenkuin panikoi..
neuvoja oli mukava saada
hämmentynyt
151200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
hei kyllä suosittelen keskeytystä. sen voi tehdä nyt vielä lääkkeellisesti eikä se ole niin raskasta :) onnea päätökseesi, mitä sitten teetkin!
henkisesti raskasta ellei tosiaan tiedosta kunnolla asiaa eli suosittelen keskeytystä vain niille jotka eivät ajattele itseään murhaajaksi eikä alkiota vielä lapseksi. Vielä on valinnanvapaus.
Puhutaan usein lapsesta joka tiedostaa ympäristönsä jo varhain mutta sanoisin että se on ikävä kyllä (luultavasti) harhaa ja se on nainen joka tiedostaa lapsen sisällään henkisesti(lähinnä uskonnolliselta/filosofiselta taustalta) vaikka se ei olisi vielä rusinankaan kokoinen. Keskeytys on ihan inhimillinen ratkaisu alkiolle(lapselle)mutta enemmän on kyse onko se tälle kyselyn aloittajalle
eli onko hän henkisesti vahva siihen ilman että miettii tekoaan jälkikäteen liikaa. Jos on niin hyvä silloin keskeytys on paras ratkaisu muuten kannattaa miettiä muita vaihtoehtoja jotka ei myöskään ole helppoja kuten adoptiota tai lapsen kasvattmista.
...Keskeytys on ihan inhimillinen ratkaisu alkiolle(lapselle)...
Siis inhimillinen ratkaisu on inhimillisyyden epäinhimillisesti toteutettu eliminoiminen?
Lapsen surmaaminen äitinsä kohdussa on inhimillinen ratkaisu lapsen itsensä kannalta?
Abortti-asiamies tässä suosittelee lapsen surmaamista, jos äidin kantti kestää.
Kuinka joku voi ottaa (kuvitella ottavansa) vastuulleen kehotuksen toisen ihmisen surmaamisesta? Kuinka joku voi kohdistaa tällaisen kommentin naisen kohdussa kasvavaan lapseen?
Onko tämä laillisesti sallittua vai kiellettyä?
Oletko vajaa?
Ei ole mitään lasta. Se on loinen, kasvava solumöykky kunnes se pystyy selviytymään kohdun ulkopuolella. Pystyykö se sentin kokosena?
kauhu-elokuvat ole ihan oikeita. Ne hirviöt ovat kumia ja ne hemmot telkkarissa ovat vaan näyttelijöitä. Ihan totta.
Kun menee miehen kanssa, niin ei synny loisia. Syntyy oikeesti lapsia.
ei siitä aina synny lapsia, ei vaikka kuinka haluaisi ja joskus tulee raskaaksi vaikka ei haluisi ja silloin voipi mennä teettämään abortin jos se tuntuu oikealta ratkaisulta.
Katsos kun tässä oikeassa elämässä asiat eivät aina mene niinkuin elokuvissa.Ihan totta,pässi
Tiedät varmaankin että kukaan täällä ei voi sanoa mitään neuvoa-antavaa jos olet päätöksesi jo tehnyt, ja jos et ole, et voi antaa minkään täällä sanotun vaikuttaa siihen. Päätös on sinun omasi, kukaan muu ei sinun elämääsi elä kuin sinä itse, ja sinun on päätettävä mikä sinulle on tärkeintä.
Mielipiteenä sanon että minusta viestisi kuulosti siltä ette aborttia halua tehdä. Jos et, on turha edes jatkaa koko aiheen miettimistä, vaan keskittyä muihin vaihtoehtoihin. Jos koet abortin lapsesi murhaamisena, en parhaalla tahdollanikaan usko että se olisi sinulle sopiva ratkaisu, niin aborttivapauden kannalla kuin olenkin. Jokaiselle ihmiselle on oma ratkaisunsa ja kenestäkään toisesta et voi ottaa mallia tässä.
Helppoa se ei ole. Saat keskusteluapua joka todennäköisesti auttaa sinua löytämään ratkaisun, jos soitat paikallsieen neuvolaasi tai terveyskeskukseen ja kysyt aikaa psykologille. Saat selvitellä ääneen ajatuksiasi (usein se on helpompaa) ja näet ehkä selvemmin mitä todella haluat tehdä.
osanotto vahinkoraskaudesta, noh, onhan tuo tosiaan mahdollisuus että sitä ei olekaan, mutta haaleakin merkki testissä yleensä sanoo toista.
Isän oikeudesta, itse en näe että satunnaisen seksisuhteen elämää täytyisi mullistaa etenkin jos päädyt abortin tekoon. Jos tosiaan olet raskaana, ja päätät pitää lapsen, silloin on syytä miettiä isäasiaa uudestaan ja ainakin yrittää saada häneen yhteys. Raskaudesta hänellä ei välttämättä ole oikeutta tietää, mutta lapsesta kyllä. Ja siinä valinnassa ajatellaan jo lapsenkin tulevaisuutta...
Hmmh, noh, siinä riittäköön minulta. Tvoitottavasti sinä löydät ratkaisun.
***
enköhän...varmistan asian ja juttelen jonkun ammatti-ihmisen tai hyvän ystävän kanssa jos nyt vahinko sitten käynyt...ja ennen kaikkia pohdin rauhassa...onhan kyseessä oma elämäni ja tuskin elämässä koskaan mikään menee suunnitelmien mukaan...siihen poikaan kyllä mielelläni vielä törmäisin vaikka...tosin mielellään vähän kevyemmissä merkeissä kuin ison mahan kanssa isäksi vaatimassa...kiitos vain myötätunnosta...epäilen että abortin henkinen puoli olisi se vaikein,mutta tuskin elinikäinen vastuu toisesta ihmisestä paljon helpompikaan...
moikka:)
mulle kävi aikalailla noin...lapsen isä yhden illan juttu,toisin kyllä tunsin hänet:)
ekana hän raivostui ja oli todella "vihainen"/järkyttynyt.olen 21 v ja hän 23v.
nyt rv9 5 ja ihan iloisia ollaan...eli saadaan nyt sit kavereina tää vauva...
älä tee aborttia ellet todella halua,älä sen takia että on erioinen tilanne:)
ja yritä saada yhteyttä häneen,kyllä sun kantsii kertoa...MUTTA ÄLÄ ANNA HÄNEN PAINOSTAA SINUA!
sinun päätös se on.
tsemppiä sinulle.kyllä kaikki asiat AINA järjestyy,tavalla tai toisella.
hän varmaan aluks järkyttyy,mut varmaan rauhoittuu sitten njonkin ajan kuluttua,toivottavasti:)
on tosi valmis isäksi.
Niin sitä vaan hankkiudutaan paksuksi ja tehdään lapsia maailmaan! Vaikka väkisinl. Ja luultavasti vielä sadalle eri miehelle. =)
Nyt on tytön asia huonosti .Tein tänään raskaustestin ja positiivistä näytti.Onko nuo apteekin testit täysin luotettavia? Toivon, että tuo olisi väärä tulos. Isästä en ole varma, kaksi
vaihtoehtoa, molemmat varattuja tahollaan.
Mitä teen...Itse olen naimisissa, mutta asumuserossa..
Oman mieheni kanssa meillä ei ole lapsia.
Kauhea soppa..Onko kellään kokemusta?
Jääkö abortista henkiset arvet?
Että kyllä ne taitaa olla ne apteekin testit 99,9% varmoja, samalla menetelmällä kun testataan sitten tk:ssakin kun sinne testiin menet..
Paha mennä sanomaan tuosta tilantaeestasi yhtään mitään, eikä ole oikein antaa neuvoja senkään suhteen että jääkö abortista arvet vai ei.. Luulen että jokainen kokee asian omassa elämäntilanteessaan omalla laillaan, kuka mitenkin. Toiset pääsevät asian yli ja toiset miettivät vuosia jälkeenpäin tehtyä aborttia.
Itse tein päätöksen hätäisesti, ainakin nyt pelkään niin, ja toivon että olisin miettinyt vielä muutaman viikon ja puhunut asiasta ystävieni lisäksi esim.äidilleni joka olisi voinut antaa oman näkemyksensä asiaan. Nyt pelkään tehneeni elämäni suurimman virheen, vaikka luulinkin olleeni päätöksestäni niin varma. Pelkona on etten saakaan nyt enää koskaan lapsia, ja kuinka sitten voin ikinä antaa itselleni anteeksi.. En varmaan voikaan.. On iltoja kun ajattelen sitä mitä hän olisi voinut olla, kuinka pitkällä olisin nyt ja mitä olisi vielä edessä ja koska olisi laskettu aika jne. Mielessä kummittelevat myös lääkärin vastaanotolla nähdyt uä-kuvat pienokaisesta, tällaisina iltoina tulee itkettyä yleensä silmät päästä. Toisina iltoina kaikki on hyvin, ehkäpä juuri siksi että asia ei ole päällimmäisenä mielessä.
Joka tapauksessa päädyt varmasti itse omalta kohdaltasi oikeaan ratkaisuun, oli se sitten mikä tahansa toivon voimia ja jaksamista!
Hei
Tänään sain sitten varmuuden, että olen raskaana.
Eli apteekin testi oli luotettava.
kävin ultraäänessä ja siellä näkyi aivan aluillaan oleva n.5-6 viikkoa vanha sikiö.
Näin sen itsekkin. Tuntui aivan hirveältä.
Mies, jonka tämä lapsi on, on tahollaan naimisissa ja hänellä omat pienet lapset.
Eli minun lapseni isäksi hänestä ei ole.
Olisin lapseni kanssa totaalisen yksin.
Kamalinta tässä asiassa on se, että meillä oman
aviomieheni kanssa on adoptoitu lapsi, koska emme vuosien yrittämisenkään jälkeen saaneet omaa biologista lasta. Nyt sitten joudui jättämään tasan kuukausi sitten e-pillerit pois ja heti tulin
raskaaksi toiselle miehelle.
Miksi maailma on näin julma.
Mutta en näe muuta vaihtoehtoa kuin abortti.
pelottaa vain, että kuinka siitä selviän.
Voinko koskaan unohtaa sitä ja antaa itselleni
anteeksi...
Jos nyt et näe muuta vaihtoehtoa kuin abortin, se ei vielä tarkotia sitäe ttä se olisi oieka ratkaisu. Jos epäilet että et henkisesti sitä kestäisi, pilaisit oman elämäsi ohella myös läheistesi elämää kärsimällä huonosta valinnasta pitkään.
Mieti mitä saavutat abortilla ja onko se sen arvoista. Jos teet sen vain jommankumman miehen mieliksi, todennäköisesti tulet vihaamaan tuota miestä sen vuoksi kuitenkin. Jos teet sen vastoin omaa tahtoasi, tulet vihaamaan itseäsi melko varmasti. Paniikkiratkaisut eivät kannata. Abortti on oikea tie vain ja ainoastaan silloin kun tahdot sitä itse, kenenkään muun vuoksi sitä älä tee. Sinä sen päätöksen kanssa elät, sinun täytyy se tehdä itseäsi ajatellen.
Maailma on julma ja sen kanssa vain täytyy elää, valitettavasti. Millään pahalla en tutoa sano vaan ihmisenä jota elämä on potkinut päähän ihan riittävästi että siitä jäi vähän oppiakin käteen.
***
..jos olet aiemmin yrittänyt kovasti lasta en usko abortin olevan sinulle oikea ratkaisu...mieti tarkkaan miltä tuntuisi abortin jälkeen kun lasta ei enään ole... älä niinkään miten selviät tästä hetkestä. :(