Kun on PAKKO!!! Sudittaessa lentää messevä kipinäsuihku, pidosta ei ole tietoakaan. No ei se mitään, näyttävät sladit ovat liikenneturvallisuutta. Ainakin päättäjien mielestä..
Vesi ja nastarenkaat, oiva yhdistelmä tienpinnoille. Keväällä painellaan kuoppaisia ja uraisia pintoja pitkin. Kaipa asfaltti on tarpeeksi halpaa?
Laitoin nastarenkaat...
22
1639
Vastaukset
- ainoat oikeat talveen
nastarenkailla pidon takaa se ihana nastoista kuuluva ropina, kitkarenkaat ei ropise, joten niissä ei ole pitoakaan.
Kysy vaikka ihanilta TM:n sediltä. - mikkom
konetiellä 100km/h rajoitus joka on perseestä. Kuinkahan moni noudattaa, minä en ainakaan, ajan ennemmin kelin mukaan 120-160km/h ja riippuen tientukoista.
- noudattaa rajoituksia?
Jos sinulla on ajokortti, olet hyväksynyt liikennesäännöt. Vaihtoehtona on ajokortistasi luopuminen.
Nastojen tietä kuluttava vaikutus poistuu ajonopeutta pienentämällä, tai estämällä kosketus esim. sopivan paksuisella lumikerroksella tien pinnassa. Ajonopeuden nostaminen kuivallakaan tiellä ei ole hyväksi.
- tietääkseni
On vain talvirengaspakko. Kokeile kitkarenkaita.
On kokeiltu kolmen vuoden ajan ja huonoksi havaittu ainakin Etelä-Suomessa rannikkoalueella.
Nastat pitävät jäätyneellä tien pinnalla paremmin omien kokemuksieni mukaan. Ongelma on, että tiheässä liikenteessä auto täytyy saada pysäytettyä ja pidettävä suorassa ajokaistalla muun liikenteen mukaan äkkitilanteissa. Vaikka itse hallitset autosi niin aina tulee kiperiä tilanteita syystä ja toisesta. Suomen olosuhteissa sää on arvaamaton eikä renkaitaakaan voi vaihdella päivittäin.
- fdhsjsjsfghah
Ääliö hyvä... Kitkat on keksitty
- Anselmi Avaruusapina
Äijähän taitaa kovasta tarinoinnista huolimatta olla täys mamo? Itse jatkan kesärenkailla tasan niin kauan kun keli on kesäinen. Sanoi laki mitä tahansa. Sama pätee myös kesänopeusrajoituksiin...
- Ongelmia on..
Tietysti, jos ei ole varaa ajaa kunnollisilla lainmukaisilla renkailla toinen vaihtoehto olisi olla ajamatta olenkaan.
- thatsit
Huonoa verrattuna Keski- ja EteläEuroopassa käytettyyn. Siellä tuskin koskaan on raskaiden ajoneuvojen aiheuttamia ajouria niinkuin meillä usein. Nastarenkaat ovat nykyisin niin hellävaraisia, että niiden uranjyrsintä on mitätöntä raskaiden autojen aiheuttamiin painumiin verattuna.
- kutekit
niitä uria tekee ja karhentaa tiet.Siis ,onko jollain tänä päivänä tälläinen käsitys .Ei voi olla totta,no hölmölassähän tässä asutaan.
- ifhiwpo
olen havainnut saman asian
- äly hoi älä jätä
"...raskaiden ajoneuvojen aiheuttamia ajouria..."
Luuletko tyhmä tosiaan että rekat aiheuttaa ne urat? Näyttääkö ne urat siltä niin kuin olisi ajettu paripyörillä? Onko urien väli sama kuin rekkojen raideväli? - ne on joo
äly hoi älä jätä kirjoitti:
"...raskaiden ajoneuvojen aiheuttamia ajouria..."
Luuletko tyhmä tosiaan että rekat aiheuttaa ne urat? Näyttääkö ne urat siltä niin kuin olisi ajettu paripyörillä? Onko urien väli sama kuin rekkojen raideväli?paripyörän jälkiä, et taida kovin paljon ajella autolla?
- kitkapelle
Autoantero ajaa apurenkailla :D:D:D::D:D:D:D
Kasva hiukan niin saat tutin pois suusta ja ehkä opit seisomaan ilman tukea. - jdslkjdsj
Kuka ääliö muka käyttää nastoja.Oikeat rattimiehet kuten allekirjoittanut ajaa kitkoilla talven.
- Ilmoita asiattomasta viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
- PakkoPelko
Laitat talvirenkaat alle vain kun on talvirengaspakko? Noudattaisitko myös nopeusrajoituksia jos laki sanoisi että on PAKKO noudattaa. Niin lakihan määrittelee vain suurimman sallitun nopeuden.
Mikä estää rikkomasta lakia rengasasiassa, kiinnijäämisriski on lähes nolla? Ja toisaalta eihän kaltaistasi rattimiestä saa edes kiinni, siis mistä moinen arkailu?- Auto--Antero
Joutuvat noudattamaan rengassääntöjä vrt. F1 & ralli säännöt. Vaikka olenkin lainsuojaton, ajelen joskus jopa sääntöjen mukaan. Kovimmatkin luut noudattavat sääntöjä toisinaan.
Ei ole aina paikallaan hakata päätän seinään. Eri asia on tietenkin, kun joku onneton lähtee takaa-ajoon. Silloin ei säästellä kaasupolkimen asennossa, vaan se lepää lattiaa vasten tarpeeliseksi vaaditun ajan.
Käytäntö on opettanut että kyrpänaamoilla on heikko ajotaito, sekä hidas kalusto!
RUAHAHAHAHAHAHA!!!! Auto--Antero kirjoitti:
Joutuvat noudattamaan rengassääntöjä vrt. F1 & ralli säännöt. Vaikka olenkin lainsuojaton, ajelen joskus jopa sääntöjen mukaan. Kovimmatkin luut noudattavat sääntöjä toisinaan.
Ei ole aina paikallaan hakata päätän seinään. Eri asia on tietenkin, kun joku onneton lähtee takaa-ajoon. Silloin ei säästellä kaasupolkimen asennossa, vaan se lepää lattiaa vasten tarpeeliseksi vaaditun ajan.
Käytäntö on opettanut että kyrpänaamoilla on heikko ajotaito, sekä hidas kalusto!
RUAHAHAHAHAHAHA!!!!Ajamalla eivät helposti kiinni ota, paitsi moottoripyörällä auton. Rekkarin perusteella voivat sitten ehkä löytää, ellei ole ennakoinut ja tehnyt pieniä järjestelyjä.
Kerran lähtivät siviiliautolla perään, yrittäen saada kiinni, mutta epäonnistuivat, kun eivät osanneet ohitella niin hyvin kuin minä :-). Saivat kuitenkin rekkarin ja minun nimissähän auto oli silloin :-(. Eivät kuitenkaan olleet saaneet mitattua nopeuttani ja väitin kivenkovaan muiden ajaneen älyttömän hitaasti. Homma jäi siihen, ei tullut edes sakkoja :-).- Lada- - Antero
Auto--Antero kirjoitti:
Joutuvat noudattamaan rengassääntöjä vrt. F1 & ralli säännöt. Vaikka olenkin lainsuojaton, ajelen joskus jopa sääntöjen mukaan. Kovimmatkin luut noudattavat sääntöjä toisinaan.
Ei ole aina paikallaan hakata päätän seinään. Eri asia on tietenkin, kun joku onneton lähtee takaa-ajoon. Silloin ei säästellä kaasupolkimen asennossa, vaan se lepää lattiaa vasten tarpeeliseksi vaaditun ajan.
Käytäntö on opettanut että kyrpänaamoilla on heikko ajotaito, sekä hidas kalusto!
RUAHAHAHAHAHAHA!!!!Vai että sääntöjen mukaan? No, sinä oletkin aina ollut vatipää nysväri.
- Poliisi
on viisauden alku.
- Jaakko L.
Se on hyvä että menee tiet huonompaan kuntoon, senmyötä anterot ym. kaaharit tuntevat persustensa alla että liika vauhti on vaarallista, kun eivät sitä muuten tajuais.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199