Ohessa Kotkan kaupunginhallitukselle lokakuussa 2002 osoittamani oikaisuvaatimus kunnalliskysymykseni ja -valitukseni laiminlyönnistä.
>
KOTKAN KAUPUNGINHALLITUS
Oikaisuvaatimus
Huomautus kunnalliskysymykseni ja -valitukseni laiminlyönnistä
Jätin 14.5.2002 Kotkan kaupunginhallitukselle kirjallisen kysymyksen liitteineen. Kirjattuna.
Kunnallisvalitukseeni antoi lausuntonsa 10.6.2002 työterveyspsykologi Anneli Kellberg.
Sitten antoivat lausunnon 12.6.2002 kaupungin työntekijöistä koottu tyky-ryhmä yhdessä edellä mainitun psykologin kanssa. Kolmannen lausunnon kirjoitti 25.6.2002 henkilöstöpäällikkö Auli Tanhua, joka suositteli ettei asia anna aihetta toimenpiteisiin.
Em. lausuntojen perusteella laadin 3.7.2002 kaupunginhallitukselle uuden, seikkaperäisen selvityksen havaitsemistani räikeistä väärinkäytöksistä ja psykologin menetelmistä, jotka epäkohtien peittelyn vuoksi kääntyivät sairaalloiseksi.
Seuraavaksi kirjoitti lausuntonsa 9.7.2002 kaupunginlakimies Marianna Ruonala, joka hallintomenettelylain 8 §:n nojaten ehdotti asiaani siirrettäväksi pois kaupunginhallituksen ja -johtajan esittelystä sivistystoimen palvelukeskukseen.
Sitten olikin jo kansliapäällikkö Jarmo Koiviston vuoro lähettää 19.9.2002 kirjallinen ilmoitus, että asia on siirretty koulutuslautakuntaan sen toimivaltaan kuuluvana asiana.
Hallintopäällikkö Kaisa Piiraisen valmistelevassa lautakunnan esityslistassa asiakirjani olikin sitten jo värkätty lain (621/1999) 24.6 §:n perusteella salaiseksi.
Koulutuslautakunnan piti käsitellä asiani lokakuussa 2002 pidetyssä kokouksessa, mutta kukaan lautakunnan jäsenistä ei käyttänyt asiassa puheenvuoroa. Näin alunperin Kotkan kaupunginhallitukselle osoitettu kunnalliskysymykseni eliminoitiin hallintokoneiston ja lautakunnan vehkeilyllä.
En ole saanut Kotkan kaupunginhallitukselta 14.5.2002 kirjattuun kunnallisvalitukseni kysymyksiin vastausta. Asiaani ei ole käsitelty lainkaan.
Pyydän asiani välitöntä käsittelyä kaupunginhallituksessa, johon se on alun alkaenkin 14.5.2002 osoitettu.
Lain mukaan kuntalaisten kirjalliset kysymykset ja -valitukset on käsiteltävä hyvän hallintotavan mukaan kohtuullisessa ajassa. Mikäli niitä ei käsitellä, on siitä selkeästi ilmoitettava miksi ja millä perusteilla.
Koulutuslautakunnan puheenjohtaja ja jäsenet myöntävät, että kunnallisvalitustani - joka lautakunnan esityslistaan oli 128 pykäläksi merkitty - ei käsitelty.
"Ei kuulu lautakunnalle", kommentoivat luottamushenkilöt ja tunnustavat, että kokous meni kunnalliskysymykseni (§ 128) kohdalla överiksi. Käytäväkeskustelua käytiin, mutta asiaa ei käsitelty.
Myös museotoimenjohtaja Eira Karppinen, joka kokouksessa edusti museotointa, kertoi avoimesti museon työpalaverissa 4.10.2002, ettei koulutuslautakunta 1.10.2002 pidetyssä kokouksessaan käsitellyt 128 §:n asioita ollenkaan.
Asioiden käsittelemättä jättäminen ei edusta hyvää hallintotapaa. Kunnalliskysymyksiä ja -valituksia ei ratkaista hallinnon ja lautakunnan sensuurilla, vaan asia-argumenteilla.
Asia-argumenteilla, jotka ovat olemassa ja vaikeuttavat työntekoa: Museon luottamusmiehen väärinkäytösten hyväksyminen, muistioiden manipulointi, esimiehen laiminlyöntien ja epäkohtien peittely psykologisilla hölinöillä, jotka kaikki käsittelemättä jättämisellä sensuroidaan lautakunnan merkitään tiedoksi -päätöksellä.
Asia-argumenteilla myös siksi, että hyvä ja läpinäkyvä hallinto tulee kunnille huomattavasti halvemmaksi kuin valitustie, johon sensuuri väistämättä johtaa.
Jotta kaupunginhallitus on tietoinen allekirjoittaneen oikeudesta saada asiansa asianmukaisesti käsiteltäväksi ja saada niihin vastaus, kehotan, että esittämäni epäkohdat ja väärinkäytökset käsiteltäisiin virkamiehiä suojelematta sillä vakavuudella, mitä niiden käsittely edellyttää.
Kaikki kunnallisvalitukseni käsittelyyn tarvittavat asiakirjat ja -tiedot löytyvät Kotkan kaupungin organisaation sisältä.
Kotkassa 10. lokakuuta 2002
Asko Kervinen
<
Näin siis lokakuussa 2002. Vaan mitäpä tapahtui. Kotkan kaupunginhallitus vesitti väärinkäytökset täysin voimin eikä nähnyt asioissa mitään epätavallista, vaikka museon johto oli retuperällä ja hallinto täysin voimin suojelemassa ao. viranhaltijoita, jotka olivat suurelta osin demarivedolla valjastettuja.
Pintaraapaisu (8)
51
2986
Vastaukset
- !!!!
Kiitos että jälleen kerran valistit meitä tällä samalla asialla. Oliko tämä nyt sitten kahdeksas kerta, kun tämän tasan saman jutun tänne lähetit?
- #####
spännäät tänne vaikket tajuu jutust mitää dorka!!!
- Asian hermolla
Mielestäni nämä asiat on ensimmäistä kertaa esillä tässä foorumissa.Tarkistin kaikki pintaraapaisut ja tiedotteet.
Tosin samaa sensurointia kuin aikaisemmissakin tiedotteissa.
- ¤-pää
Jo 40 min kulunut, eikä yhtään vastausta.
- ¤-pää
..hidas. Joku kerkesi yhtäaikaa
- h......i
Kiinnostaa ku kilo paskaa noi sun tarinat.
- kiinnostaa, kiinnostaa
Min kyllä kiinnostaa,tänne vaan kaikki kaupungin roistoilut!!
Jo on aikakin laittaa tiedoksi miten kaupungilla oikein toimitaan! Hyvä että joku jaksaa ja hyvä hyvä, taas oli nimiä tekojen takana!!
- Jepulis
Ovatko nämä pintaraapaisuja sinun mielestäsi Kervinen? Ehei, kyllä tää täyttä hallintokeinottelua mitä ei monestakaan Suomen kaupungista löydy!
Kotka on oma lukunsa, sitä eivät kosketa mitkään lait eivätkä asetukset! Uskomatonta tämä kyllä on, mutta että näinkin törkeää!
Kuinkahan paljon Kotka on käyttänyt tätä hallinnon mielivaltaa jolla yksittäisiä ihmisiä on jyrätty?
Tilastonikkarit hoi, selvittäkääpäs tätäkin puolta!
On tämä uskomatonta, aina vaan tulee uutta ja lisää pimityksiä vaikka kyseessä ainostaan yhden henkilön kokemukset! - veronmaksaja
Mitali olis pitänyt antaas kaikille Kotkan byrokraatteille asioiden pallotteluista! Syöttöpeli toimii vaikka maaleja ei tulekann! Kyllähän järjestelmä toisiaan puolustaa,tässä se nut nähdään!
- kunnian ja omatunnon......
Kerviselle mitali avoimesta ja ennakkoluulottomasta tiedottamisesta!
- Toteutuukin vielä ennenpitkää
kunnian ja omatunnon...... kirjoitti:
Kerviselle mitali avoimesta ja ennakkoluulottomasta tiedottamisesta!
Toteutuukin vielä kun paljastuneet möhlinnät ja vehkeilyt kaikkine kiemuroineen on esitetty.Kuten huomataan vuosienkin päästä voi oikeus toteutua!
Niikuin Kinmmo Kepsunkin asiassa.
- oikein hyvä
Taas nähdään kuinka kaupungin hyvävelijärjestelmä toimii ja suojelee omiaan!! Pahasti lemuaa, ei itään moraalia hallinnossa!
Hyvä AK! - nimet muistiin
Pistäkääpä nimet muistiin: Kellberg,Tanhua,Ruonala,Koivisto,Piirainen,Karppinen.....demareitako kaikki?
Pistäkääpä puolue muistiin: SDP,SDP,SDP..........!!!!- Nimismies (entinen).
Miten mahdollista koko kaupungin virkakoneisto yhden miehen kimpussa?
Miten mahdollista yksi mies saanut koko koneiston polvilleen?
Onko se mahdollista?
Tehkää virkamiehet rikosilmoitus Kervistä vastaan niin saadaan puolueeton ja perusteellinen kästtely asioille (ehkä). - osittain totuutta
Nimismies (entinen). kirjoitti:
Miten mahdollista koko kaupungin virkakoneisto yhden miehen kimpussa?
Miten mahdollista yksi mies saanut koko koneiston polvilleen?
Onko se mahdollista?
Tehkää virkamiehet rikosilmoitus Kervistä vastaan niin saadaan puolueeton ja perusteellinen kästtely asioille (ehkä).Kaupungin virkamiesjärjestelmä on tosi mätä,sossujen sanelupolitiikkaa,mutta Kervinenkin voisi kertoa kaikki tosiasiat,eikä vain itselleen myönteisiä asioita.
- se on totuus
osittain totuutta kirjoitti:
Kaupungin virkamiesjärjestelmä on tosi mätä,sossujen sanelupolitiikkaa,mutta Kervinenkin voisi kertoa kaikki tosiasiat,eikä vain itselleen myönteisiä asioita.
tuskin kenellekään on jäänyt epäselvyyttä kaupungin ryssimisestä! ak on kirjoittanut touuksia jotka kirpaisevat eikää niitä ole vastapuoli edes yrittänyt kumota! touus on ilmi tullut! tässä nyt ei tarvita mitään vihjailuja mistään osatotuuksista,kaupunki on vaitiolollaan myöntänyt ryssineensä tosii pahasti eikä ak,n väitteisiin ole pystytty vastaamaan! kaupunki on nostanut kädet pystyyn käyttämällään väsytys ja viivytystaktiikallaan!
- Syystä?
Nimismies (entinen). kirjoitti:
Miten mahdollista koko kaupungin virkakoneisto yhden miehen kimpussa?
Miten mahdollista yksi mies saanut koko koneiston polvilleen?
Onko se mahdollista?
Tehkää virkamiehet rikosilmoitus Kervistä vastaan niin saadaan puolueeton ja perusteellinen kästtely asioille (ehkä).Vaikea varmaan tehdä kun ei ole syytä, kun on päinvastoin!
- loukkaantunut
Syystä? kirjoitti:
Vaikea varmaan tehdä kun ei ole syytä, kun on päinvastoin!
Anneli Kelberkin kunniaa on loukattu Kervisen kirjoituksessa kun on tuotu luvaton ammatiharjoittaminen tänne ruodittavaksi vaikka Kelberk ei saanut edes syytettä asiasta!
- UUTTA HÄMÄÄJÄÄ KEHIIN
Nimismies (entinen). kirjoitti:
Miten mahdollista koko kaupungin virkakoneisto yhden miehen kimpussa?
Miten mahdollista yksi mies saanut koko koneiston polvilleen?
Onko se mahdollista?
Tehkää virkamiehet rikosilmoitus Kervistä vastaan niin saadaan puolueeton ja perusteellinen kästtely asioille (ehkä).SDP:ltä ei keinot lopu. Uutta äijää ja misua kehiin ja eiku väki unohtaa entiset ja taas jatkuu sama meno. Vittuillessannekin äänestätte vaikka kepua.
- varmasti
UUTTA HÄMÄÄJÄÄ KEHIIN kirjoitti:
SDP:ltä ei keinot lopu. Uutta äijää ja misua kehiin ja eiku väki unohtaa entiset ja taas jatkuu sama meno. Vittuillessannekin äänestätte vaikka kepua.
Monesti olen demareita äänestäny mutta nyt loppui minun sosiaaliapu tälle häräporukalle!
Eipä Hassumpi idea äänestää vaikka kepua kunhan ei vaan demareita! Luulenpa demareille tulevan tällä kertaa murskatappio vaalessa ja se olisi ihan oikein näille köyhän kansan kyykyttäjille! - tehdä, tiedetään syy
loukkaantunut kirjoitti:
Anneli Kelberkin kunniaa on loukattu Kervisen kirjoituksessa kun on tuotu luvaton ammatiharjoittaminen tänne ruodittavaksi vaikka Kelberk ei saanut edes syytettä asiasta!
Miksei sitten tee?
- porukkaa
varmasti kirjoitti:
Monesti olen demareita äänestäny mutta nyt loppui minun sosiaaliapu tälle häräporukalle!
Eipä Hassumpi idea äänestää vaikka kepua kunhan ei vaan demareita! Luulenpa demareille tulevan tällä kertaa murskatappio vaalessa ja se olisi ihan oikein näille köyhän kansan kyykyttäjille!Sauli tulee kehiin,onneksi Kokoomus ottaa pääministerin ja valtionvarainministerin salkut, loput saman tekevää.
- V T
tehdä, tiedetään syy kirjoitti:
Miksei sitten tee?
Sitten kun poliititutkimukset on loppuneet,uskoisin Kelberkin vielä ryhtyvän oikeustoimiin Kervistä vastaan,onpa senverran härskejä väittämiä esitetty!
- totta vai huhua
V T kirjoitti:
Sitten kun poliititutkimukset on loppuneet,uskoisin Kelberkin vielä ryhtyvän oikeustoimiin Kervistä vastaan,onpa senverran härskejä väittämiä esitetty!
Kyllä Kelberkin on syytä tehdä vähintäänkin Kervisestä rikossyyte jos kerran on perättömiä huhuja levitellyt! Kelbergin mainekin puhdistuisi samalla ja Kervinen saisi ansionsa mukaan jos on syyllistynyt rikolliseen toimintaan!
- politiikan seuraaja
Kiusallisten asioiden vesittäminen on tyypillistä kuntapuolueen henkilökunnalle jonka ainoa vaihtoehto näyttäisi olleen Kervisen erottaminen ja asioiden pallottelu väärinkäytösten paljastumisen estämiseksi.
Aiemminhan on julkitullut ettei tämä Kervinen hyväksynyt jotakin varjolaskutusta museon johtajalta ja siitä ajojahti alkoi.
Näyttäisi olleen enemmänkin näitä salailtavia asioita joita on viety piiloon hallinnollisin keinoin ja jätetty väärinkäytösten takia käsittelemättä.
Loppujen lopuksi hyvin tyypillistä toimintaa ottaen huomioon kuntapuolueen monopoliaseman! - Itsekin pikkutekijä
Olisipa mielenkiintoista tietää onko kaupungin ylin johto tietoinen alempiarvoisten virkamiesten touhuista.Nyt olisi kaupungin johtajalla paikka näyttää missä kaappi seisoo.Laittamalla pikku virkamiehet tehtäviensä tasolle.
- sisäpiiriläinen
Kotkan ylin johto (kaupunginjohtaja ja hallitus) on poliittisten virkamiesten/naisten tossun alla!
- Koska äänestäjät eivät saa ...
sisäpiiriläinen kirjoitti:
Kotkan ylin johto (kaupunginjohtaja ja hallitus) on poliittisten virkamiesten/naisten tossun alla!
Äänestäjille ei kunta vaaleissa ole riittävästi ehdokkaita jotka ajatelisivat itsenäisesti ja puolustaisivat veronmaksaja kuntalaisia pitämällä puolia verorahojen oikeasta käytöstä tasapuolisesti kunnan alueella.
Puolueet aseettavat sopivat ehdokkaat, eivät kysykkään parhaita ja huippuammattilaisia eri aloilta.
Nyt kaikki keskittyy demarien toimesta ja vallankäytöstä Kotkan saarelle pääosin tuottamattomiin investointeihin.Karhulan ja Kymin alueet on täysin unohdettu. Joka arvostelee Nimellään joutuu mustalle listalle ja ajojahdin kohteeksi kuten AK työpaikallaan.
- äänestäjä
Kukahan ääliö vielä kehtaa äänestää demareita tämän kaiken mädän jälkeen minkä AK on Kotkan hyvävelijärjestelmästä julkituonut?
- Keiz0r
Tiedätkös Asko mitä ? Mä raapasen sua kohta perseeseen niin että tuntuu.
- SMP
Kotkan päätäntäjärjestelmä on historian peruja.
Kähmintä, salailu ja väärinkäytösten hyväksyminen
on sallittua kun siinä yhteen hiileen puhalletaan.
Kuntalaisia ei tarvita kuin maksumiehina kaupungin hämärähommiin!
Moraali on löyhtynyt ja pimitykset ovat arkipäivää! Tähän on ihmiset totutettu vaan tolkku kaikella!
Rosvot kiinni!
Ei pitäisi luovutt- Kepsukin sai oikeutta vasta...
Liikenne-ja viestintä ministeri on demari.
Miten kävi Sävelradion?
Miten hoidettu vuosia jatkuneet rekkaruuhkat Vaalimaalla?
Miten Kimmo Kepsun asiassa meneteltiin?
Miten saadaan oikeutta Askon asiassa?
Taina, älä luovuta!
Vastuuseen väärien tekojen tekijät.
Vaaleissa muistettava!
- julkishakuinen
Olet valinnut helpoimman tien tulla julkisuuteen omine asioinesi,näillä pintaraapaisuilla.Miksi,koska haluat että olisit esillä ja saisit julkisuutta.Sinulle ja egollesi on tärkeää että pienikin määrä kuntalaisia olisi kiinnostunut sinusta ja asioistasi.Oletko julkishakuinen, sehän on tämän päivän muoti-ilmiö,ei mitään väliä mitä puhutaan kunhan puhutaan.Ei kait sinun kohtelusi ole vain muiden vika, olisiko itsessäsi suurin syy että joudut nyt kahlaamaan läpi sitä viidakkoa jota tuot julki, muidenkin tietoon?
- filosofointi
Ak,n kahlaamasta viidakosta ja sillee......eiköhän tollanen oikeustaistelu ylivoimaista tyranniaa vastaan ole aina yksinäysen ihmisen sitkeydestä kiinni! Ak saisi kyllä huomattavasti helpommalla julkisuutta mullakin tavoin kuin vuosia kestävällä oikeustaistelulla jos haluaisi! Joten jätetäänpä filosofointi täällä pois,se ei auta kaupunkia yhtään asiassa!
- JULKKIS
NO EIPÄ OLE HELPOIN TIE PÅÅSTÄ JULKKIKSEKSI.
- kokenut kaikki tietää
Olipa tutun tuntuinen esimerkki asioiden pallottelusta.
Koin itse jotakuinkin samalaisen kohtelun 90-luvun lopulla omassa oikaisuvaatimuksessani jota pompoteltiin kaikkialle muualle paiti sinne minne se kuului.
Tällöinkin oli asialla samoja henkilöitä, joita Asko Kervinen on maininnut.
Kotkan kaupungin kunnallisvalitusasiat ovat erityiskäsittelyssä. Niihin on palkattu henkilöitä,joiden tehtävänä on hallinnollisella ja juridisella toimenpiteilla vaientaa ja väsyttää oikeutta hakevat kansalaiset.
Ne ketkä eivät ole henkilökohtaisesti tämän jyrän alla olleet eivät asioista ymmärrä.
Vain kokenut kaikki tietää!
Minä jätin aikoinani prosessini kesken. En yksinkertaisesti jaksanut viedä asiaani eteenpäin,mutta on loistavaa jos joku jaksaa ja taitaa. - N H
En ole syventynyt AK:n tiedoitusten juridisiin yksityiskohtiin, mutta huomiota herättäviä ja kiinnostavia ovat hänen kirjoituksensa olleet.
Voidaankin sanoa että AK on nettitiedotuksen primus motor eli eräänlaisen nettitiedotuksen aloitteentekijä ja käynnistäjä, jollaiseen kansalaiset (kotkalaiset) eivät ole tottuneet.
On ilmeistä että tällainen julkisuus hämmentää.
Tästä syystä keskustelijoiden vastauksetkin ovat poikkeuksellisia ja jopa äärimpäästä toiseen, koska yhteiskunnallisen päätöksenteon julkista käsittelyä on pidetty lehdistön etuoikeutettuna tehtävänä eikä yksittäisen henkilön kokemusten kautta tulevana tietona.
Sanoisin että Asko Kervinen tekee pienimuotoista tiedotuksen historiaa ja jollei, ainakin hänen ansiokseen voidaan nimetä uusi tiedotuksen muoto, joka on saanut lukijatkin jonkinlaiseen lukija-kirjoittaja -vuorovaikutukseen. - poismuuttaja
Hotkan kaupunginhallitus hyväksyy kaiken minkä virkamiehet esittelevät ja toimii jatkuvasti kuntataisten etuja vastaan!
- peiton jatkaminen
Kuinkahan paljon nuo Kervisen valitusasioiden käsittelemättä jättämiset ovat tulleet kaupungille maksamaan?
Vuosia ovat hallintoelimet asioita pyöritelleet elimeltä toiselle ja kenties kymmeniä oikaisuvaatimuksia mutta eivät vaan pysty niitä ratkaisemaan!
Kuinkahan paljon tuollaista piilottelua on tapahtunut muille kansalaisille,jotka ovat kiltisti tyytyneet kohtaloonsa nostamatta asioista meteliä!- ikäihminen
Kyselit kuinka paljon on piilottelua tapahtunut, sanon paljon, ihmiset eivät metelöi, he tyytyvät kohtaloonsa, julkisuutta ei monikaan hävinnyt kestä, tunnetaan häpeää, ennemmin nöyrrytään kuin riidellään ylivoimaa ja vääryyttä vastaan, tämän olen elämässä kokenut monen monituisia kertoja, vain vahvimmat jaksavat puolustaa oikeuksiaan, täällä vallitsee vahvemman laki, pienet ihmiset ovat pelinappuloita, oikeutta ei saada, järjestelmä hukuttaa asiat byrokratiaan, katsokaahan vain, olemme nöyryytetty kansa, kaikesta huolimatta hatun nosto Asko Kerviselle!
- saaneerausta kaivataan
Missä Oksanen? Eikös Heikki voisi saneerata tämän paperinsiirtelijöiden armeijan tuottoisempiin töihin tai maantielle?
- istuu
H.J. nykyään.
- paperilla
Et tällästä tänään
- kaikissa elimissä
Näyttää olleen Kelberkin touhut olleen tiedossa kaikissa kaupungin elimissä jo 2002! Selvästi on Annelin toimet hyväksytty Kervistä vastaan! Vaikuttaa jopa tilaustyöltä tuo Kelbergin palkkaus museolle Kervistä savustamaan!
Härskiä on ja hyväksytty kaikissa elimissä mukisematta! Ei voi kun ihmetellä!- satunnainen seuraaja
Eiväthän nämä Eerola ja Ahvenainen ole ainakaan olleet Kervisen ajojahdissa!
Eikös Eerola ollut hallituksessa ainoa joka ei lähtenyt Kervisen lynkkaukseen ja Ahvenainen toisena rehellisenä vääryyttä vastaan? - muistelen näin
satunnainen seuraaja kirjoitti:
Eiväthän nämä Eerola ja Ahvenainen ole ainakaan olleet Kervisen ajojahdissa!
Eikös Eerola ollut hallituksessa ainoa joka ei lähtenyt Kervisen lynkkaukseen ja Ahvenainen toisena rehellisenä vääryyttä vastaan?Muistelen tämän Eerolan olleen tuolla koulutuslautakunnassa ja eikös Ahvenainen ole kaupunginhallituksessa? Se on ainakin tullut selväksi, että nämä kaksi valtuutettua ovat kuntalaisten luottamuksen ansainneet, kun eivät osallistuneet Kervisen joukkovoimaiseen ajojahtiin eivätkä hyväksyneet yhden ihmisen sortoa!
- luottamusasia
muistelen näin kirjoitti:
Muistelen tämän Eerolan olleen tuolla koulutuslautakunnassa ja eikös Ahvenainen ole kaupunginhallituksessa? Se on ainakin tullut selväksi, että nämä kaksi valtuutettua ovat kuntalaisten luottamuksen ansainneet, kun eivät osallistuneet Kervisen joukkovoimaiseen ajojahtiin eivätkä hyväksyneet yhden ihmisen sortoa!
Eiköhän laiteta Eerolan ja Ahvenaisen nimet muistiin Kotkan ainoina selkärankaisina päättäjinä kovan paikan edessä! Kumpikaan ei lähtenyt virkamiesten masinoimaan Kervisen ajojahtiin, vaan asettuivatkin vääryyttä vastaan!
Nimet joihin voidaan tiukan paikan tullen luottaa:
- Seppo Eerola (kok.)
- Jorma Ahvenainen (Vas.) - kuntalainen
luottamusasia kirjoitti:
Eiköhän laiteta Eerolan ja Ahvenaisen nimet muistiin Kotkan ainoina selkärankaisina päättäjinä kovan paikan edessä! Kumpikaan ei lähtenyt virkamiesten masinoimaan Kervisen ajojahtiin, vaan asettuivatkin vääryyttä vastaan!
Nimet joihin voidaan tiukan paikan tullen luottaa:
- Seppo Eerola (kok.)
- Jorma Ahvenainen (Vas.)Missäs oli herrojen (Eerola ja Ahvenainen) ryhmäkuri kun poikkesivat joukosta?
Ei tämä piikittelyä ole, vaan vakavaa tosiasiaa siitä, kuinka suuri osa Kotkan päättäjistä hyppää muiden mukana vaikka kaivoon jos virkamiehet ohjaavat!
Hyvää itsenäisyyspäivää Sepolle ja Jormalle, joita voi onnitella myös itsenäisestä päätöksenteosta! - asiaa ryhmäkurista
kuntalainen kirjoitti:
Missäs oli herrojen (Eerola ja Ahvenainen) ryhmäkuri kun poikkesivat joukosta?
Ei tämä piikittelyä ole, vaan vakavaa tosiasiaa siitä, kuinka suuri osa Kotkan päättäjistä hyppää muiden mukana vaikka kaivoon jos virkamiehet ohjaavat!
Hyvää itsenäisyyspäivää Sepolle ja Jormalle, joita voi onnitella myös itsenäisestä päätöksenteosta!Ryhmäkurista kirjoitti Kymarissa 5.12. Paavo Siitari, johon vastasi 7.12. sossujen Ritva Niemi. Niemen vastauksesta selviää hyvin, että demarit ovat pettureita ja pakenevat vastuuta ryhmäkuriin vetoamalla!
- Rantapiipaisu
Mikä helkkarin "Pintaraapaisu" tää nyt enää on, kun asiasta on jo kirjoitettu stooria pienen kronikan verran!
"Syväluotaava analyysi" olisi oikeampi nimitys kuin "Pintaraapaisu".- mietiskelijä....
Niin.. emme tiedä mitä kaikkea sisältyykään Kervisen tuomiin väärinkäytöksiin....on niin isosta ja monimutkaisen tuntuisesta ryppäästä kyse...
Olisikohan Kervinen sittenkin oikeasssa....kauttaaltaan....hmm.. eihän yhtäkään Kervisen kirjoittamaa väittämää ole vielä kumottu tai muutoinkaan osoitettu perättömäksi..eihän..
Voiko kukaan muuten kirjoittaa noin rohkeasti asioita julkisuuteen jos ei ole tietopohjaa???...
Elämme mielenkiintoisia aikoja...mitkä ovat vastapuolen päätelmät..onko niitä edes olemassa vai kulminoituuko kaikki vain vaitioloon???...
Kervinen on hyvä paha mies...hyvää on se että hän tuonut rekka-autollisen henkilöitä julkisuuteen joiden toimet eivät kestä lehdistön julkisuutta....pahaa on se että kaupungin hallinnon maine on lopullisesti ryvettynyt ja moneen kertaan....kaiken lisäksi Kotkan päättäjät ovat tässä lähes yksituumaisesti olleet mukana...
Hmm..mielenkiinnolla odotan jälleen Kervisen seuraavaa julkituloa....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057