On viestilainan vippi maksamatta ja tullut jo pari kirjettä intrum justitialta. Nyt eilen tuli tälläinen:
Emme saaneet suoritusta kääntöpuolella eriteltyyn saatavaan määräaikaan mennessä. Olemme jättäneet asian käräjänoikeuteen ulosottokelpoisen päätöksen saamiseksi, minkä vuoksi kulut asiassa ovat lisääntyneet. Päätöksen vahvistamisesta aiheutuvan luottohäiriömerkinnän välttämiseksi kehotamme suorittamaan alla eritellyn saatavan välittämästi.
Ja laskun eräpäivä on HETI.
Eli joko meni luottotiedot vai onkohan tässä vielä aikaa yrittää hoitaa asian? Kauan? Kannattaisi varmaan soittaa suoraan asiakaspalveluun, mutta en tänään pysty, niin jos jollain on kokemuksia asiasta.
joko meni
7
1378
Vastaukset
- mennyt
sieltä tulee virallinen kirje kun on mennyt luottotiedot..soita sinne niin näät sitten saisko sen viel hoidettuu erissä...uskosin kyllä...että saat
- raahe81
2viikkoa aikaa maksaa summa perintätoimistolle, meni itellä kerran, ei voi sopia enän kun ovat lähettäneet asian eteenpäin
- Kyllä sen saa
raahe81 kirjoitti:
2viikkoa aikaa maksaa summa perintätoimistolle, meni itellä kerran, ei voi sopia enän kun ovat lähettäneet asian eteenpäin
Sovittua. Ei perintätoimistot halua lähtee oikeutee taistelee tuollaisista. Kyllä niille voi maksaa erissä vaikka kuinka olis myössä.
- perintätoimistosta
Kyllä sen saa kirjoitti:
Sovittua. Ei perintätoimistot halua lähtee oikeutee taistelee tuollaisista. Kyllä niille voi maksaa erissä vaikka kuinka olis myössä.
Haastamisesta seuraa aina luottohäiriömerkintä (YVK) tästä eteenpäin lainausta asiakastieto.fi sivuilta "YVK Yksipuolinen tuomio velkomusasiassa (4)
Käräjäoikeus on antanut yksipuolisen tuomion selvässä ja riidattomassa velkomusasiassa. Velallinen ei ole vastannut tai vastauksen perusteet eivät ole riittäneet asian riitauttamiseen." - heppu55
perintätoimistosta kirjoitti:
Haastamisesta seuraa aina luottohäiriömerkintä (YVK) tästä eteenpäin lainausta asiakastieto.fi sivuilta "YVK Yksipuolinen tuomio velkomusasiassa (4)
Käräjäoikeus on antanut yksipuolisen tuomion selvässä ja riidattomassa velkomusasiassa. Velallinen ei ole vastannut tai vastauksen perusteet eivät ole riittäneet asian riitauttamiseen."Haastehakemus ei kuitenkaan taida olla sama asia kuin yksipuolinen tuomio. Sulle varataan aikaa antaa vastine ja jos vastustat hakemusta asia ei ole selvä ja riidaton. Kulut tosin voi kasvaa tällä menettelyllä melkoisesti.
- intrym
heppu55 kirjoitti:
Haastehakemus ei kuitenkaan taida olla sama asia kuin yksipuolinen tuomio. Sulle varataan aikaa antaa vastine ja jos vastustat hakemusta asia ei ole selvä ja riidaton. Kulut tosin voi kasvaa tällä menettelyllä melkoisesti.
siinä kerran lukee että merkinnän välttämiseksi maksa heti. Jos maksaa ni ok
- postbot
Kun kulutusluotot ovat kyseessä, luottotietojen menetys tapahtuu vasta kun käräjäoikeus antaa asiassa tuomion eikä hetkeäkään aikaisemmin.
Perintä saattaisi esimerkkitapauksessa edetä seuraavalla tavalla:
Maksukehoitus (ehkä pari)
Asia annetaan perintäyhtiölle
Yksi tai kaksi perintäkirjettä perintäyhtiöltä
Perintäyhtiö tekee haasteen kotipaikkasi käräjäoikeuteen.
Haastemies antaa sinulle haasteen tiedoksi
Käräjäoikeus antaa asiassa tuomion.
Tieto tuomiosta menee suomen asiakastietoon joka merkitsee sen rekisteriinsä(Luottotietorekisteri) = Luottotiedot ovat menneet.
Vaikka luottotiedot menevätkin vasta tuomion jälkeen, ei asiaa missään tapauksessa kannata päästää siihen asti eikä edes perintäyhtiöille sillä tämä tuo saatavaan suuren määrän ylimääräisiä kuluja.
AINA jos on maksuvaikeuksia kannattaa ottaa heti yhteyttä velkojaan ja sopia maksusuunnitelmasta.
Toivottavasti tämä selkeytti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925961
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv953017Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262800Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262065Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764