Minulla on ollut nyt useampi viikko flunssa ja sen mukana korvatulehdus. Sain amoksisilliinikuurin, mutta korvatulehdus uusi. Sitten sain Zithromax-kuurin, jota otetaan kolme päivää mutta se kuulemma vaikuttaa 10 pv. No, 7 päivää on mennyt, ja korvat vaikuttavat taas huonommilta ja yskä hieman pahentunut, vaikka se jo meni pois; eli aivan kuin tulehdus olisi TAAS uusinut, vaikka antibioottikuurin vielä pitäisi vaikuttaa pari päivää!!?? Miten tämä on mahdollista? Olenko joku ihme poikkeus-mutantti, johon antibiootit eivät tehoa kuin hetken vai mitä?
En ehdottomasti suostu menemään mihinkään korvien puhkomiseen tms (ehkä jos olisi kova korvakipu tjtn, muttei ole ollut ollenkaan), olisiko kellään vinkkejä mitä voisin tehdä että pääsisin tästä riesasta vihdoinkin eroon? Voiko immuunipuolustustaan boostata jotenkin tms.?
Kuinka monta lääkekuuria nuo lääkärit suostuvat antamaan, ja tietäisikö joku jonkin kunnon "terminaattori-antibiootin" joka voisi auttaa...?
Kiitos etukäteen!
Miten on mahdollista?!
4
606
Vastaukset
- stiller
ok.vaimolla oli myös muutaman viikon flunssa.sille tuli poskiontelon tulehdus joka nousi otsaan.punkteerauksen yhteydessä otettiin näyte ontelonesteestä.tulos jokin espanjalainen bakteeri,4 erilaista antibioottia joutui syömään nyt on alkanut vaikuttamaan.pojalla sama silläkin nyt kuuri.tämä bakteeri ei kuulemma näy normaalissa viljelyssä täytyy tehdä jokin laajempi viljely.niin se bakteeri oli moniresistanttinen neumokokki..
- juusos
luona elleivät ole ottaneet sinusta CRP-arvoja. Korvatulehdus on todella usein viruksen aiheuttama, jolloin antibiootit eivät tehoa. Antibiootit voivat jopa pahentaa tilannetta. Mene yksityispuolen erikoislääkärärille ellet ole jo käynnyt siellä.
- palmar
Haluaisin sen verran kommentoida, että kyseessä saattaa olla sitkeä virustauti, johon antibiootit luonnollisestikaan eivät pure!!
Hanki hyvä vastustuskyky terveellisillä elämäntavoilla, nuku riittävästi, syö monipuolisesti ja harrasta liikuntaa.
Mieti myös, on sisäilmassa kenties jotain ärsyttäviä tekijöitä, tupakoitko jne.- alkup.
Kiitoksia vastauksista!
Minulla taitaa olla sekä bakteeri että virus, sillä kuten ensimmäisestä viestistäni kävi ilmi, molemmat antibioottikuurit kyllä auttoivat ensin. Kamala yskä meni pois ja korvat tuntuivat paremmilta. Ongelma onkin siinä, että se pirun tauti alkaa taas hillua, kun kuuri loppuu. Eli rupeaa taas yskittämään ja limaa erittyy jne. Eli ei voi olla vain viruksesta kyse, sillä silloinhan antibioottikuurit eivät auttaisi ollenkaan...
Olen käynyt ihan korvalääkärillä.
Johan nyt on piru tällaiset taudit, milläköhän tällaisen räjäyttäisi hemmettiin..!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2212926Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1071189Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321102- 681048
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka338989Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788