Mistä on tullut tapa junnata moottoritiellä vasenta kaistaa vaikka oikealla kaistalla ei kilometrin säteellä näy ketään? Samoin ohitettaessa oikealta kaistalta siirrytään vasemmalle jo puolta kilometriä ennen edellä ajavaa autoa.
Moottoritie
5
506
Vastaukset
- Pullakuski
Eiköhän osa autoilijoista ole harrastanut tätä kanssa autoilijoita suuresti ilahduttavaa, liikenteen sujumista helpottavaa ja liikenneturvallisuutta parantavaa erittäin solidaarista toimintaa omalla tavallaan jo aikoja
eli:
-valtaamalla vasemman kaistan, täysin
käsittämättömistä syistä(jos ne metän hirviöt
pelottaa voisi ajaa vaikka vähän hitaammin siellä
oikealla...kyllä ne vasemmallekkin kaistalle
pääsevät)
-Siirtymällä ohituksen jälkeen eteen jättäen 2m
turvavälin takana olevaan ja nostaen loskasuihkun
tuulilasille(siinähän sitten suoritat
näköhavaintoja ja reagoit äkkitilanteisiin).
-Ajamalla letkaa ohittavan auton imussa n.2m
turvavälillä(liekö ajatuksena tarjota työntö
apua?)
-Siirtymällä oikealle kaistalle eteen
kuitenkaan nostamatta nopeuttaan juurikaan
(silloin ei ilmeisesti ole tarpeen vilkuttaa,
kun vasta kaistan vaihdon jo tapahtuessa?)- oikealta!
kun ei itse palaa vasemmalle kaistalle heti! Toki moottoritiellä ajetaan kaikkialla maailmassa vasempia nopeammin oikeanpuoleisilla kaistoilla usein. Olen monta kertaa harkinnut antaa joillekin nynnyille työntöapua pienemmissä nopeuksissa, koska näyttää ettei millään saa romuaan liikkeelle! Ja jos joku ohituksen jälkeen palaa eteeni sumentaen 2 metrin päästä tuulilasini, arvaa onko seuraavan minuutin sisällä sen sumentajan lasi samanlainen?
- verenpainettasi
oikealta! kirjoitti:
kun ei itse palaa vasemmalle kaistalle heti! Toki moottoritiellä ajetaan kaikkialla maailmassa vasempia nopeammin oikeanpuoleisilla kaistoilla usein. Olen monta kertaa harkinnut antaa joillekin nynnyille työntöapua pienemmissä nopeuksissa, koska näyttää ettei millään saa romuaan liikkeelle! Ja jos joku ohituksen jälkeen palaa eteeni sumentaen 2 metrin päästä tuulilasini, arvaa onko seuraavan minuutin sisällä sen sumentajan lasi samanlainen?
hyvä mies!
- Illo
Tässä pari tapausta moottoritieltä Tampereen tuntumasta.
Nainen ajaa kahdeksaakymppiä ohituskanavaa tyytyväisen näköisenä mopoautonkokoisella Kiialla tms. Porukka pyyhkii oikealta puolelta ohi. Väittäisin, ettei eukko edes tajua ajatella tekeekö hän jotain väärin.
Hetken kuluttua edessä on Volvon XC90. Tällä kertaa mies ajaa aivan takapuskuriin kiinni ja juuri ennen kolausta vaihtaa ohituskanavalle terävällä liikkeellä. Palatessaan hän kiilaa aivan puskuria viistäen. Kuskillä vissiin joku ohitusfobia. Näin tapahtui jokaisen ohitettavan kohdalla.
Sitten on se ryhmä, jonka on aivan pakko vilkutta koko ajan kun on ohituskanavalla... Voi voi! - nämä alinomaa
nenän eteen kiilaavat ohittelijat, voisivat ajaa siellä oikealla ihan omissa oloissaan häiritsemättä typerällä ajokäyttäytymisellään muita tielläliikkujia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv172291Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461875- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201063Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948