volvo 240 sarja

pettynyt

juu uudet autot paskoja ,jos nyt sais uuden volvo 242
maksaisin samanverran mitä nyt makssa esim volvo malli s80 .olis vanha malli paljon parempi ja luotettava .sähköikkuna tarpeeton, sähkölukot tarpeeton, ilmastointi tarpteeton,abs terpeeton maaseudulla,liton esto tarpeeton joka on kokenut ajaja.

9

2404

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tappajakeula...

      ...ansaitsee paikan luotettavimpien autojen kärjestä sanotaan muotoilusta mitä tahansa. ei oo mikää tarpteeton eikä terpeeton menopeli!

    • rar

      Hei! Noi kaikki edellämäinitut varusteet saa myös tuohon 242 Volvoon(vaikkakin ne on aika harvinaisia).Kaverillani on 242l vm-77 jossa mm. sähkölasit, tehostin, keskuslukko. ABS ei ole mutta loppupään 240 senkin sai, joten en pidä mahdottomana ettei sitä voisi laittaa myös 242. Itselläni on 240 vm-87 jossa myös sähkölasit(myös takana), sähköpeilit, kauko-ohjattava keskuslukitus,elektroninen ajon esto ym...

    • Näin on!

      Ajoin itse Volvo 240 DL -85 :lla 420 000km, edes venttiilinvälyksiä ei tarvinnut kertaakaan säätää!! 4-vaihteinen M45 loota ja Solex Cisac kaasarilla kulutus 7.0-9.5 l/100km! Ajonopeudella ei ollut suuremmin vaikutusta kulutukseen. Öljyä lisäsin kahdesti vaihtovälillä (10 000 km) kun laitettiin vahingossa Esson öljyt myllyyn. Mobil 1 tai BP öljyjä käytettäessä ei tarvinnut koskaan lisätä vaihtovälillä. Pisin matka mitä ajoin samoilla öljyillä oli n. 15 000 km ja sekin vain kerran. Volvon "valtuuttamassa" merkkihuollossa sitten sattui vahinko. Luotin liikaa ulkona riippuvaan kylttiin ja tohelot asentajat eivä osanneet edes imusarjan tiivistettä vaihtaa oikein. Toinen pöljä meni sitten puhaltelemaan paineilmalla kaasutinta, ja työnsi kaikki paskat sisään. Se oli sillä selvä, uusi kaasari olisi maksanut 1 500 €!!! Volvo oli kuin perheenjäsen, lapsillekin rakas. Aina kun vanhin lapsemme näkee samanlaisen liikenteessä, se on itkun paikka.

    • Volvo -87

      Meillä perheessä vm.80 242 Volvo. Ollutkin n.vuodesta -85 meillä. Aivan prkl hyvä käyttöauto. Tilava ja joskus vähän liiankin lämmin :). Erittäin hyvä talviauto. Ensi kesänä edessä onkin täydellinen koneremontti eli volvo saa toiset 27 vuotta elinaikaa :D.

      240 sarjan Volvoja saa nykyään ihan pilkkahintaa. (niin sai kyl jo kauan sitten). Sais alkaa pikkuhiljaa arvo/arvostus nousee. Ja se on totta että Volvon hyvyys tosiaankin rajoituu 140,240,740,940 malleihin ja tietenkin myös Amazon.

      • VOLVOMAN 66

        Joo asiaa puhut. Kestoikä näissä 100,200,700 ja900 sarjoissa johon myös Sja V90:t kuuluu on mahdottoman pitkä. Koneet kestää 400.000-700.000km vaivatta ja laatikot miljoonasta ylöspäin. Ainakin neloskoneet todella vahvat. Ei saa normaalilla ajolla hajoamaan. Mitä uudet autot ovat kestämään(240:n hintaluokassa uutena 27.000euroa)? Kestää 10-100.000km ja silloin jo ollu niin paljon vikoja, että korjaamoissa alkavat kyllästyä samaan "meneekö takuuseen ruikuttamiseen." Parhaat autot tehtiin vuoteen 1998(Volvot)muista merkeistä en tiedä eikä kiinnostakaan mutta parempaan suuntaan ei olla menty millään merkillä. Lisäksi ei tarvitsee hävetä olla näissä "vanhemmissa" Volvoissa. Ominaisuudet kun ovat todellista ammattiajoneuvojen sorttia. Ei huurru ikkunat sisältäpäin kuin uusissa kauppakasseissa. Oli sitten ilmastointi tai ei, 1 tai 5 henk kyydissä.Puhumattakaan esim muista talviominaisuuksista ja toimiihan se kesälläkin. Terv: Jo 9:s OIKEA Volvo meneillään ja lisää tulee.


    • volvolikka

      itte ajelen -88 240:lla joka on varustettu 2.3 ruiskul ja ukko ajelee -69 142:lla josta löytyy kans 2.3 kone kassuil. mulla ois haaveen ostaa muutaman vuoden pääst 242 ja tehä siit helmi. kuhan sais entiset laitettuu. :)
      volvon ku omistaa nii onhan se kivaa mut kaikki muut jaksaa sit kyllä haukkua senki eest.

    • volvoja

      Itellä löytyy tällä hetkellä vanhakoppanen V70 ja se viimeisen vuosimallin 242...

      Täytyy vaan sanoa, että eihän noita voi samana päivänä edes verrata korjauskulujen suhteen, saati sitten korjausten helppouden suhteen, 240 vie helposti voiton molemmissa. Ja osiahan noihin saa about "karkkipussin hinnalla". Ei voi kuin ihmetellä, miks Volvo on ottanu näin paljo takapakkia uudemmissa malleissa. Etupään pyöräntuennan alimitoituksesta lähtien... =/

      Sitten korin tukevuushan on tuossa 242:ssa aivan eri luokkaa, tietysti V70 on farkku mikä syö kans vähä tuota jäykkyyttä.

      Joka tapauksessa korvaisin ehottomasti V70:n esim. 940 farkulla jos siihen sais nykyaikasemman tehokkaan dieselkoneen. :)

    • Anonyymi

      OIS KIVA OMISTAA JOSKUS SAAB 900I
      VOLVO 240 GLT
      MERCEDES BENZ 280E

    • Anonyymi

      JOKU 1983-1987 MALLIN 240 VOLVO ON MERSUJEN OHELLA HIENO JA HALPA KORJATA...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1672
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      859
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      89
      595
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe