Tänä vuonna me ei sitte laitettukkaan niitä perinteisiä ukovalosarjoja pihalle, vaan nyt laitttiin sellanen valonheittäjä, joka heittää valon tuollaiseen ikivanhaan isoon hopekuuseen... hitsi et osaa olla kaunis. Huomena on käytävä ostamassa toinenkin valonheittäjä ja valaista vielä yksi iso kuusi (heh..se kuusi minkä alla on koirien veski). Sitte puuttuu enään vaan..... lunta.....
Mitenkäs te muut ootte luoneet valoa tähän pimeyteen ?
Valoa pimeään ja joulutunnelmaa.
25
910
Vastaukset
- ainakin
on ihan normaali ulkovalosarja ja lyhtyjä... lunta sais jo pikkuhiljaa tulla (edes jouluks) on niin karmeen pimeetäkin.
parvekelaatikoihin männyn oksia ja katajan oksia sekä peittäneet mullan rahkasammaleella. Istutuksiin olemme laittaneet ulkovalosarjan joka vielä kiipeää seinille. Sitten meillä roikkuu vanhanajan savilyhtyjä joissa palaa sisällä öljykynttilät.
Huoneistossa ikkunoita koristaa valaistut isot tähdet..Kyllä nuo valot mukavasti antaa tunnelmaa.
Mekin ostettiin Ikealta kauniit valotähdet kaikkiin takapihan puoleisiin ikkunoihin.(4kpl)
Etupihalla ulko-oven katokseen reunaan laitettiin sellaset hauskat valo-jääpuikot.Sikra kirjoitti:
Kyllä nuo valot mukavasti antaa tunnelmaa.
Mekin ostettiin Ikealta kauniit valotähdet kaikkiin takapihan puoleisiin ikkunoihin.(4kpl)
Etupihalla ulko-oven katokseen reunaan laitettiin sellaset hauskat valo-jääpuikot.joita ihmiset kiinittävät terassien ja parvekkeiden kattoihin. Pieniä ihania valopisteitä vieri vieressä ja kaiten yläpuolella ne puikot. Isäntä ei suostu niihin. On kuulemma jumalaton homma kiinittää ne paikoilleen. Ihailen aina kun näen sellaisia jonkun ihmisen terassilla tai parvekkeella.
umalehtinen kirjoitti:
joita ihmiset kiinittävät terassien ja parvekkeiden kattoihin. Pieniä ihania valopisteitä vieri vieressä ja kaiten yläpuolella ne puikot. Isäntä ei suostu niihin. On kuulemma jumalaton homma kiinittää ne paikoilleen. Ihailen aina kun näen sellaisia jonkun ihmisen terassilla tai parvekkeella.
En ole tainnut nähdä...jossain olen nähnyt kun parvekkeen kattoon on laitettu sellanen
"valoverkko", sekin on ihan kaunis....
- on se että
tuplaa masennus lääkkeet.
- sallalainen
Yöllä oli satanut uutta puhdasta lunta lähes 15cm.Valaistu kuusi näyttää tosi kauniilta lumivaippa oksillaan.
Oih..luntakin...varmasti näyttää tosi kauniilta !
Missäpäin suomea noin kaunista joulutunnelmaa on ?- sallalainen
Sikra kirjoitti:
Oih..luntakin...varmasti näyttää tosi kauniilta !
Missäpäin suomea noin kaunista joulutunnelmaa on ?Etelä-Lapissa.
sallalainen kirjoitti:
Etelä-Lapissa.
Täällä Päijät-Hämeessä on vaan kuraista ja märkää,
lunta ei enään näy missään, tosi kurjan näköistä.
Tänään kyllä aurinko on paistanut pilvettömältä taivaalta.- kauista kaunista
Sikra kirjoitti:
Täällä Päijät-Hämeessä on vaan kuraista ja märkää,
lunta ei enään näy missään, tosi kurjan näköistä.
Tänään kyllä aurinko on paistanut pilvettömältä taivaalta.paistaa todellakin tuo outo valoilmiö täydeltä terältä,Meillä ei ole jouluvaloja ollut koskaan,mutta kynttilöitä sitäkin enemmän,parvekkeellani on kaikkiaan kaksitoista kyntiläkippoa ja lyhtyä,niisä joka ilta valomeri syntyy,rakastan kynttilän valoa julmetusti ja yleensäkkin tulta,se jotenki lumoaa minut joka kerta,voin takkatultakin tuijottaa tuntitolkulla ja vaan istua paikallani.En tiedä mikä siinä kiehtoo.nuotio ja kaikki mikä loimottaa saa minut pauloihinsa.Kynttilöitä vaan kuluu kamalan paljon viikkovauhti sata tuikkua plus muut kynttilät päälle,siis joita sisällä poltan tuikkuja poltan siellä parveke lyhdyissä
- sallalainen
Sikra kirjoitti:
Täällä Päijät-Hämeessä on vaan kuraista ja märkää,
lunta ei enään näy missään, tosi kurjan näköistä.
Tänään kyllä aurinko on paistanut pilvettömältä taivaalta.Vaikka olenkin syntyperäinen lappilainen niin mielestäni täällä on melkein aina kaunista.Noita röntsykelejä on niin vähän aikaa vuodesta.
Erityisesti pidän kaamoksen hämärästä jota jouluvalot piristävät.Kaamoksen sininen hetki on jotain ainutlaatuista. sallalainen kirjoitti:
Vaikka olenkin syntyperäinen lappilainen niin mielestäni täällä on melkein aina kaunista.Noita röntsykelejä on niin vähän aikaa vuodesta.
Erityisesti pidän kaamoksen hämärästä jota jouluvalot piristävät.Kaamoksen sininen hetki on jotain ainutlaatuista.Kuulostaa ihanalta tuo
"Kaamoksen sininen hetki"kauista kaunista kirjoitti:
paistaa todellakin tuo outo valoilmiö täydeltä terältä,Meillä ei ole jouluvaloja ollut koskaan,mutta kynttilöitä sitäkin enemmän,parvekkeellani on kaikkiaan kaksitoista kyntiläkippoa ja lyhtyä,niisä joka ilta valomeri syntyy,rakastan kynttilän valoa julmetusti ja yleensäkkin tulta,se jotenki lumoaa minut joka kerta,voin takkatultakin tuijottaa tuntitolkulla ja vaan istua paikallani.En tiedä mikä siinä kiehtoo.nuotio ja kaikki mikä loimottaa saa minut pauloihinsa.Kynttilöitä vaan kuluu kamalan paljon viikkovauhti sata tuikkua plus muut kynttilät päälle,siis joita sisällä poltan tuikkuja poltan siellä parveke lyhdyissä
Varmasti on upea tuo sinun parveke tuossa "tulimeressä".
Minäkin kyllä pidän kynttilöistä ja kynttilöiden tunnelmallisesta valosta, mutta kun noita vikkeliä iloisia koiria on, niin en uskalla polttaa muuta kuin sähkökynttilöitä...etteivät huiski hännillänsä tai hypi kynttilöitä nurin..niin monesti nykyään saa lukea noista kynttilöistä alkaneista tulipaloista...meillä on avotakka jossa tulisia alle puolenmetrin korkeudella...heh..sinnekkin ostettiin sähköiset puut palamaan....- sallalainen
Sikra kirjoitti:
Kuulostaa ihanalta tuo
"Kaamoksen sininen hetki"Sininen hetki on juuri ennen hämärää illalla ja juuri ennen päivänvaloa aamulla.Kun katsoo ulos ikkunasta niin kaikki näyttää siniseltä,myös lumi.
Keväällä on vaaleanpunaisia hetkiä juuri ennen auringon nousua ja laskua. sallalainen kirjoitti:
Sininen hetki on juuri ennen hämärää illalla ja juuri ennen päivänvaloa aamulla.Kun katsoo ulos ikkunasta niin kaikki näyttää siniseltä,myös lumi.
Keväällä on vaaleanpunaisia hetkiä juuri ennen auringon nousua ja laskua.Kun joskus näkee maisemapostikortteja joissa on talvinen maisema aivan sininen, niin ne on varmaan valokuvattu juuri noiden sinisten hetkien aikana.
Pitäisi joskus päästä paikanpäälle ihastelemaan noita ihanuuksia. Rovaniemeä ylemmäksi en ole päässyt ja sieläkin vaan keskikesällä.
- issu56
taas ne vakijutut tuonne pihalle. Lipputankoon hinasin sinisen valovaijerin ja rullasin tangon ympäri. Rappujen viereen tein verkon palasta ympyrän ja siihen niitä ulkovaloja kaksi pitkää sarjaa, joista toinen kirkas ja toinen moniväri ja keittiön ikkunan alla olevan kukkalaatikon katajanoksiin kirkkaan valosarjan. Kuistin tienpuoleisilla ikkunoilla on kynttelikköjä ja samoin keittiön ikkunalaudalla ja ikkunassa isohko tähtisilhuetti. Noita silhuetteja meillä on jokaisessa ikkunassa.
Vielä pitäis parvekkeen kaide saada "valoistettua" ja kukkalaatikon katajan oksat.
Hopeakuusihan on jo itsessään muutoinkin kaunis, joten voin vain kuvitella, miltä se nyt näyttää ja vielä upeammalta kunhan tulis oksilleen lunta. - pidän...
Lucia-neidon valopäähinettä päässäni koko joulukuun. Otan pois vain kun käyn suihkussa, etten saa sähköiskua. Selvästi huomaa kuinka se piristää ystäviäni.
Heh...eikö siinä Lucia-neidon päähineessä pitäisi olla aidot kynttilät...kuljetko piuhat päässä vai miten nuo sähkökynttilät toimii siinä päähineessäsi... ;))
- kuinka
Sikra kirjoitti:
Heh...eikö siinä Lucia-neidon päähineessä pitäisi olla aidot kynttilät...kuljetko piuhat päässä vai miten nuo sähkökynttilät toimii siinä päähineessäsi... ;))
pelkkä ajatus kruunustani piristi teitäkin? Suosittelen muillekin, jotka haluavat iloisia ystäviä ympärilleen:D)
kuinka kirjoitti:
pelkkä ajatus kruunustani piristi teitäkin? Suosittelen muillekin, jotka haluavat iloisia ystäviä ympärilleen:D)
Juu mä huomasin...sinähän voisit tulla saapastelemaan kruunuinesi tänne meidänkin lähiöön, ilahduttamaan ihmisiä... ;))
- FAU
mitään muuta kuin kuistilla tuikut.
Kaipa ne pihavalotkin sinne puskiin päätyy ennen joulua. - lepakkoleino
on ulkovalot puskassa ja sitten oon laittanut jo kyntteliköt. Ja tänään käytiin katteleen appiukon metsästä joulukuusi valmiiks ja tajuttiin jopa merkata se ettei sitten jos/kun lunta tulee niin tarvi miettiä että mikähän kuusi se oli =)
Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243