Yö-junat kulkee hiljalleen ja siksi vievät huomattavasti vähemmän sähköä kuin nopeat junat.
Silti näitä yöjunia lakkautellaan eikä mikään puolue vastusta. Ei etes Vihreät, vaikka antavat ymmärtää olevansa energian säästön puolestapuhuja.
Silti näitä yöjunia lakkautellaan eikä mikään puolue vastusta. Ei etes Vihreät, vaikka antavat ymmärtää olevansa energian säästön puolestapuhuja.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ja valtiovarainministerikin?
Teissä demareissa on se jännä piirre, että esitätte asioita siihen tyylin, ettei teillä olisi ollut mahdollisuuksia vaikuttaa ratkaisuihin.
Ja suhtautumisesta yöjuniin alla.
http://www.vihreat.fi/fi/node/445
Eihän tämä ollut kuin Rovaniemen ja Kemijärven väli vain, alle 90 km. Tuskin sillä herran huonetta vielä rakennetaan säästöillä yöjunilla.
Kokonaisuus veli hyvä, kokonaisuus.
Neuvon ja opastan: Sähköjun(i)a kulkee >esimerkki
Se matka helsingistä kemijärvelle jää tekemättä kokonaan niiltä lappalaisilta jotka junaa muuten käyttäs. Omalla autollaan matkustavat sen 700-800km. Käytännössä kyseisen yöjunan käyttö vähenee n.30% kun ei pääse enää kemijärvelle.
Mistä nyt tuommoinen tieto? Ihanko hilseestä vedetty. Mistäpä muualtakaan. Kun tieto puuttuu, sitten sepitetään vihreästi.
Jo venyy Roihin matka lähes kymmenkertaiseksi. Eli Roihin(90 km) ajetaan autolla, jotka nyt ajaakaan, ei Hesaan.
Tätä hra Pasifistin tasoa, hänelle jo vesivoima tuulivoiman jatketta, säätönä. Kovin on köykäistä tieto.
Tulee mieleen taistolais ajat, miten vääristeltiin tietoa, ja oltiin omaa yhteiskuntaa vastaan, ja vielä vihreissäkin ao henkilöitä vaikuttaa, miksi?
Kysy vaikka ilmatieteen laitokselta, mikä ajankohta on Suomessa tuulisinta. Matalapaineiden yhteydessä puhaltaa tuulia ja niitä esiintyy tyypillisesti syksyllä ja talvella. Pikkupakkasella (sää on suhteellisen lauhaa matalapaineen yhteydessä) ei tarvitsisi turvautua vesivoimaan, vaan se jäisi varastoon.
Tämä on alkeellisinta alan tietoa asiasta, etkä sinä hallitse näin yksinkertaista juttua.
Jostain minä minä pidän Hannele Holttista huomattavasti sinua uskottovampana.
Jos lähdet kemijärvelle lomalle ja junalla pääset rovaniemelle asti. Mistä nappaat sen oman auton viimeselle 90km. matkalle?
http://www.rataverkko.fi
Sopii käydä inttämään sivustoa ylläpitävien raideryhmäläisten kanssa! Mukana on muun muassa kaupunkisuunnittelijaa ja maankäytön asiantuntijaa.
"Se matka helsingistä kemijärvelle jää tekemättä kokonaan niiltä lappalaisilta jotka junaa muuten käyttäs. Omalla autollaan matkustavat sen 700-800km."
Näinpäin nyt oli kyse! Ei toisinpäin!
Taas jos toisinpäin, kuten nyt taas sanot, soveltaen toisinpäin olevaan. Niin kun tullaan etelästä, vaihdetaan Linja-autoon Roissa, niinkai se tullenee olemaan tämän hetken valossa. Näillä ei luonnollisesti omaa autoa roissa odottamassa, tai on jos auto tuotatettu sinne, niinkin on!
Olikohan nyt jo kahdella eriasialla liian vaikeaa. Kun menivät sekaisin...vihreää...
Niin. mitä sitten! Mikä tuossa nyt uutta. Oletko ajasta nyt jäljessä..olet..siinä vastauskin.
Älä nyt vain ala sekoileen niinkuin tuo toinen, kun ei oikein ymmärtänyt mistäpäin oli tulossa, oliko se auto Roissa vai ei.
Vielä kerran: jos mennään etelään, ja tullaan sitten joskus myös takaisin, ellei jäädä sille reissulle. Silloin voi olla oma auto roissa. siis ajettu Kemijärveltä Roihin. Tai siirrytään Linja-autoon Roi-Kemijärvi. Mutta, taas kuten tämä toinen sitten oivalsi, tullaankin etelästä K-järvelle, silloinkin siirrytään makuujunasta Bussiin Roi-Kemijärvi, vaikkapa Kemijärven rautatieasemalta sitten mennään vaikka Vuotos soutuun, mutta tuskin vihreä eliitti alentuu juna kyytiin, joka vielä olisi vesivoimalla kulkeva.
Olisi häpeäksi vihreälle matkustaa koskivoimalla...vai mitä!
Ovatko linja-autoaikataulut Kemijärveltä Rovaniemelle ja takaisin kuinkakin hyvin yhteensopivia juna-aikataulujen Rovaniemi-Helsinki-Rovaniemi kanssa?
Joskus odotat esim. 16tuntia 10minuuttia mikäli linja-auto on myöhassä etkä ennätä etelään lähtevälle junalle.
Tietenkään ei voi vaatia että juna odottelis, koska samaa rataa käyttää etelästä pohjoseen tulijat ja kohtaamispaikkoja on vain muutama välillä. Mutta yritäppä selittää näille Susanna Huovisen kannattajille (Demareille) että junien on pysyttävä aikataulussa tai joku vuoro peruuntuu kokonaan.
Itse en nykyisin tiedä tätä, mutta oletan että yleensä toimii aikataulutus. Luonnollehan emme mahda mitään, tai tekniikan rikkoutumiselle. Toivottavasti saadaan vielä nähdä kun Vuotos voimala altaineen antaa Kemijärven junalle kyytiä!
ps sanoiko Groonberi juuri uutisissa, että Vuotos allas olisikin hyvä! puhtautensa takia, verrattuna muuhun
Omapahan on asia, että hirrtäydyt vesivoiman lisäämisessä Vuotokseen näkemättä muita mahdollisuuksia.
Gronberikin jo kutkutteli siihen suuntaan, nimittäin vesivoimaan. Ja kun ei ole muita vesivoimaloita, kuin nuo tavanomaiset, ja ne toimivat tavanomaisesti vain vedellä. Käsittääkseni Gronberg on puheenjohtaja, vai onko muita tahoja, jotka mitätöi sanansa! Oletko vastaan puheenjohtajaa? eikö olekkaan mieluinen!
Minä olen niin mykistynyt, etten keksinyt sopivaa otsikkoa.
Cronberg ehdotti, että valtio eriyttäisi omaa osuuttaan vastaavan omaisuuden Forttumista. Ja tämä olisi vesivoimaa, josta Fortum on vetänyt hyvät katteet. Eli Fortum pilkottaisiin kahteen osaan. Toisin sanoen Fortumin monipoliasemaa pohjoismaisila markkinoilla murrettaisiin.
Uskosi Vuotoksen tulemiseen on ihailtavaa. Se mysö selittää sen, miksi tulkitsit Cronbergin tarkoittaneen Vuotoksen rakentamista.
Vesivoimakapasiteettia on mahdollista rakentaa muuallekin Suomeen. Tämä todetaan Vihreän liiton energia- ja ilmasto-ohjelmassa. Sinua näyttää risovan se, ettei koituisi yhtä suuria ympäristövahinkoja, kuin Vuotoksen tapauksessa. Vai onko Kemijoki ainoa vesistö Suomessa?
Ei ympäristövahinkoja tule Vuotosaltaasta. Kesällä katselin ja pohdin(taas) alueella, ja sieluni silmin kuvittelin altaan koon. Vuotosjoki levenisi järveksi ja Kemijokea ylöspäin, länsisivu tulisi komeasti lähemmäs Pelkosenniemen kirkonkylää. Joka tullut Kemijärvelle 5-tien suunnasta (idästä) näkee miten komea pitääkin olla "tekojärvi" nimellä Kemijärvi, siitä ei liene edes kiistäminen.
Jos esim. Gronberg kävisi alueella kesäaikana lähinnä, ja saisi oikeaa tietoa 100% ajatus muuttuisi suopeaksi altaalle. Kun tiedetään että 1-2 vuotta olisi vain poikeavuuksia vedessä, senjälkeen kukaan ei pysty sanomaan kumpi, suo vai vesi on puhtaampi. Ihan tutkijan näkemys (ei Taistolaisvihreä), sekin lienee hyvinkin selvää. Ja alue tyhjä muutoin, kuin odottaa vettä!
Tottatoki muuallekkin, eikai siinä liene edes epäselvää.
No..on Kemijoki tosiaan ainoa joki suomessa..600 km mittaisena. Menee Korvatunturin kupeeseen, jos Joulupukki tulisi veneellä, saisi laskea arviolta viikonpäivät, ennekuin olisi Keminmaalla, ja se samainen vesi menee puoliväliin kahdenkymmen turbiinin läpi, ja tekee sähköä monen pienemmän ydinvoimalan verran, ja kun on arvokkaampaa säätösähköä.
Tulevaisuus puhtaassa energiassa, siitä ei päästäne mihinkään, vaikka kuin vihreät osin haraa vastaa. Painotan sanaa "osin" tarkoittaa ettei kaikkea.