moottorisahoihin ja entä laakerit .kun puratta ensi kerran sahan niin lukekaa kuka on valmistaja laakereissa ja sylintereissä ja männissä.Ero on huikea! sieltä se totuus selviää .turha kinastella.
kukas se valmistaakaan
sylinterit
61024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
meille muillekin, ainakin ne päävalmistajat.
En ole viimeaikoina moottorisahaa purkanut, muttakun esität kysymyksen noin, niin vastaan, että monenkin merkin sylintereissä ja männissä lukee MAHLE
Laakereissa SKF, Koyo, Timken,
Siinä sen taas näkee mistä voima tulee ruotsalaissahoihinkin. Kyllä se on kuulkaa niin että ruotsalaissahojakin pyörittää saksalainen laatu.
No mahlehan (saksa) ne tekee sylinterit melkein kaikkiin sahoihin . Parhaat ja kalleimmat männät valmistaa mahle. no kalleimmissa sahoissa mahelen sylinteri ja mahlen mäntä ,halvimmissa sahoissa mahlen sylinteri ja männän valmistaa joku halvenpi tekijä.no sitten mennään laakereihin .esim huski ja jonssen laakerit tekee sfk eli laatulaakerit, kun taas helvemmissa sahoissa laakerit täyttä sontaa jotku kiinalaiset tai puolalaiset.japsilaiset valmistaa kans hyviä laakereita ,niin ei ihme jos japsisahat kestää kierroksia.ja katsokaapa joskus sitä kiinanpojan tekemään männän tappia ja sitä sokkaa millä lukitaan se tappi männän sisää ,heh sellanen rautalanka sokkana ja männäntappi väljä .kun taas laatumännässä männäntappitappi on tiukka ja sokka oikea
niin sokka ei varmasti irtoa itsestään .
skf ja koyo ovat parhaat laakerit
kyllä paljon sylintereitä, myös ruotsalaissahoihin, Husqvarnan tehdas on kuitenkin tehnyt omia sylintereitä Huskin ja Jonssin sahoihin jo lähes 10 vuotta, tosin vain tiettyihin malleihin, iso osa ostetaan edelleen Mahlelta.
Mahlen sylintereitä tehdään muuten entisissä itäblokin maissakin lisenssillä, joten se teksiti Mahle siinä pytyssä ei takaa että se olisi sitä "saksalaista laatua".