Niinistö saa 260 000 ääntä Uudellamaalla?

Toki toki jep jep

Kokoomus luulee, että Niinistö saa Uudeltamaalta yhtä paljon ääniä kuin presidentinvaalien toisella kierroksella.

Niinistön äänimäärä oli tuolloin 262 790 ääntä. Mutta ne olivat presidentinvaalit.

Olisi suuri yllätys, jos Niinistö saisi yli 15 000 ääntä. Kyseessä kun on eduskuntavaalit. Niinistö saa ilmaisjulkisuutta enemmän kuin kohtuullista. Niinistö menee eduskuntaan 0 euron vaalibudjetillakin. Suuremmalla mainosrahamäärällä hän vain nostaisi d´Hondtin laskutavan mukaisia sekundäärisiä ehdokkaita eduskuntaan.

Niinistöä on Kokoomuksessa odotettu kuin "röökijumalaa". Oletetaan hänen vetävän muita kokoomuslaisia mukanaan eduskuntaan. Kokoomuksessa kun toivotaan, että Jaskareiden ym. jälkeen Niinistön kupla ei puhkeaisi. Kyseessä on kuitenkin vain Niinistön osalta yksi kansanedustajan rupinen paikka.

Saattaa olla, että Niinistö käy vain kuittaamassa edustajanpaikkansa ja antaa tilaa toisten kokoomuslaisehdokkaiden omille kampanjoille. Noin olettaisin. Sauli saattaa jäädä valtiomiehen arvokkuudella hieman enemmän taustalle. Kokoomuksessa on valittava:

Niinistön keulakampanjoinnin tai laajan ehdokkaiden oman kampanjoinnin välillä. Kumpikin vaihtoehto näyttää Kokoomuksessa heikolta, sillä kokoomuksen kenttä on laiskaa. Kokoomus häviää nämä vaalit.

Nuo ovat vain ajatuksia mitä heräsi Niinistön ilmoittauduttua peliin, mutta tärkein on sanomatta:

Itse suosittelen, että äänestäjät äänestävät suoraan ja aidosti Keskustaa, jotta äänet ei valu kokoomuksen heikon esityksen myötä hukkaan. Kokoomus kun on linjannut itsensä omituisesti Keskusta-oikeistolaiseksi puolueeksi ja suurin osa nykyisistä kansanedustajista olisi hallituksessa mieluummin demareiden kuin Keskustan kanssa.

Miksi äänestää wanna-be-keskustalaista ehdokasta toisista puolueista, kun tarjolla on oikeita ja aitoja keskustalaisia?

11

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muna-Matti putoaa

      Kepulla on kova paniikki: Vanhanen todennäköisesti putoaa eduskunnasta. Jo presidentinvaalit antoivat viitteitä jyrkästä kannatuksen laskusta.

      Paniikki ilmenee myös puoluesihteeri kelmi-Korhosen sekopäisistä touhuista

      • Toki toki jep jep

        Vanhanen lienee Uudenmaan ääniharava.


    • pakko yrittää

      Saulin pitäisi päästä mukaviin sisätöihin, sillä apulaispankkiirin virkaposti loppuu vuoden lopussa.

    • rauhallisesti

      ja äänestetään maanvyörymävoitto Keskustalle. Matti Vanhanen saannee ainakin 3-kertaisen äänimäärän jostain arkistokaapista kaivettuun pölyiseen niinismuumioon verrattuna.

      Aikoinaan Niinistö ratsasti presidentivaaeissa keskustalaisten äänillä melkein Halosen kantaan oikeistoyhteistyön ansiosta. Nyt tilanne on tietysti toinen kun Niinistöä äänestävät vain hänen harvalukuiset luonnolliset kannattajansa.

    • JormaKKorhonen

      Sanot

      >> Itse suosittelen, että äänestäjät äänestävät suoraan ja aidosti Keskustaa, jotta äänet ei valu kokoomuksen heikon esityksen myötä hukkaan.

      • Kepua perinteisesti vastustavana en epäröisi hetkeäkään, jos pitäisi valita Vanhasen ja Niinistön välillä. Valitsisin tietenkin Vanhasen. Niinistön suosion kasvua on vaikea ymmärtää. Hän on poliittinen jankuttaja, joka nostaa esille välillä ihan olemattomia asioita kuten puheensa eurooppalaisemmasta Natosta. Uutistiedoista olemme saaneet lukea, että Natoa kehitetäänkin vähemmän eurooppalaiseksi globaaliksi terroristien jahtaamisjärjestöksi ja epävakaiksi luokiteltujen valtioiden miehittämisjoukoiksi.


      • turvallisuusvaje
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Kepua perinteisesti vastustavana en epäröisi hetkeäkään, jos pitäisi valita Vanhasen ja Niinistön välillä. Valitsisin tietenkin Vanhasen. Niinistön suosion kasvua on vaikea ymmärtää. Hän on poliittinen jankuttaja, joka nostaa esille välillä ihan olemattomia asioita kuten puheensa eurooppalaisemmasta Natosta. Uutistiedoista olemme saaneet lukea, että Natoa kehitetäänkin vähemmän eurooppalaiseksi globaaliksi terroristien jahtaamisjärjestöksi ja epävakaiksi luokiteltujen valtioiden miehittämisjoukoiksi.

        Hyvä!

        Olet oppinut viime presidentinvaaleista, että Kokoomuksen puoluetoimisto (jaskari mukana) kehitteli kauhukuvia Suomen sortumisesta terrorismiin ilman NATO:n informaatiota. Suomessa oli hirvittävä turvallisuusvaje ja Niinistö jäi jankkaamaan perustuslain pykälänikkaroinnista presidentin valtaoikeuksissa. Asiathan ovat osoittautuneet itseleivoituksi ongelmiksi, jotka katosivat vaalien jälkeen kuin taskuvaras markkinoilla.

        Myös muuta huvittavaa tuolta puoluetoimistolta sitten kehiteltiin. Ei luotettavaa ja vastuullista toimintaa pääministeripuolueeksi pyrkivältä puolueelta.


      • Gutta-Perkka

        Kyllä sitä nyt ehtii kirjat muuttaa vielä joulun jälkeenkin, jos vaan halua äänestää Niinistöä on.


    • Apollonkadun talonmies

      Demareiden lakeijaksi ryhtyminen ja saman jatkaminen pudottaa kepun puoluehierarkiassa komanneksi mankumaan demareilta hallitukseen pääsyä.

      Niinistön ehdokkuus tietäisi kepulle vähintään kahden eduskuntapaikan menetystä Uudeltamaalta

    • saavansa

      Niinistöllä koko maailman äänet. Esko Ahokin sai enemmän ääniä silloin presidentin vaaleissa, vaikka kokoomus äänesti Halosta.

    • liian hankala työ

      Niinistö tulee eduskuntaan ja yrittää päästä mukaviin hommiin. Tuskin edes puhemiehistöön yrittää. Vaatisi liian paljon paneutumista asioihin.

      Niinistöstä Kokoomus saa jonkun "investointikomitean" puheenjohtajuuden, jonka rahoittajana on Suomen suurteollisuus. Fortum ja Neste etunenässä.

      Nokian kanssa Niinistöllä ei ole tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1546
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1460
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      191
      900
    5. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      103
      767
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      731
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      730
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      694
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe