Etuoven tilastoissa eilen ongelmia, mutta tässä nyt päivitetyt tiedot. Eli hintapyynnöt keskimäärin 11/2006 verrattuna 10/2006. Lokakuun selvän laskun jälkeen taas tasaista nousua. 2% kuukaudessa tekee 24% vuositasolla. :)
Koko maa 2%
Helsinki 1%
Espoo 1%
Vantaa 2%
Tampere 0
Lahti 1%
Oulu 1%
Koko maa 2%
Helsinki 1%
Espoo 1%
Vantaa 2%
Tampere 0
Lahti 1%
Oulu 1%
Vastaukset 5
Vanhimmat
Palstan asiantuntijana olenkin kaivannut tuulipukujen optimismia jatkuvasta noususta.
Eikös ole kuitenkin pakko myöntää että hetken epäilys hiipi rintaan jos kuitenkin olisi tapahtumassa jotain muuta.
Terveisiä vaan ilmapuntarin puoskareille, vieläkään ei kukaan osaa selittää miten asunnot sieltä poistuvat. Tilastosta saa aika nätin kun poistaa pari rumentavaa mätää omenaa. Toisaalta parhaat kohteet menevät edelleen suoraan ilman mitään ilmoitteluja.
tosi "outo" juttu, että kun etuovi.com:ssa on negatiivistä (laskua) arvokehitystä hintojen kohdalla, niin ne uskotaan ilman mitään vastaväitteitä ja spekulaatio epäilyjä, mutta kun sama lähde ilmoittaa asuntojen hintojen nousseen, niin silloin keksitään vaikka mitä selityksiä, etteivät ne ole oikeasti nousseet vaan taas huijataan, poistettaan tiettyjä kohteitä myynnistä yms...
Älkää kuitenkaan ottako etuovi.com:a liin tosissaanne, OIKEAT asuntojen hintatiedot ilmestyvät neljäkertaa vuodessa tilastokeskuksen toimesta. Ne ovat ainoat viralliset luvut, kaikki muu on kaukana siitä.
Ennen kun ostajat alkavat saada luotettavaa tietoa toteutuneista kaupoista, voi vain ihmetellä näitä erilaisia oraakkeleita, kuten Etuovea.
Eikös sinustakin santtu (välittäjänä) ole outoa sellainen tilanne jossa vain yhdellä arvopaperikauppaa käyvällä taholla on reaaliaikainen tieto käytössä. Pörssissä voi kaikki osapuolet tarkastella toteutuneita hintoja. Asuntokaupassa tilanne on kestämätön, koska useimmat välittäjät ovat aika moisia kilometrimätämunia.
en kyllä ole, mutta asumiseen liittyvistä asioista kyllä saan osan elantoani (teen työkseni asuntoremontteja ja omistan kaksi sijoitusasuntoa).
Olisin samaa mieltä, että suhteellisen reaali-aikainen rekisteri toteutuneista asuntohinnoista olisi paikallaan (sekään ei vielä olisi "jumalansana" yksittäisen asunnon hintaa määritettäessä, sillä kaikki asunnot/yhtiöt ovat yksilöitä), saisi yhden työkalun lisää hintojen määrittelyyn.
Ja kun viime kuussa ne pyynnöt huiteli -5% niin kahden kuukauden keskiarvohan on silloin -3%. Tekee -36% vuositasolla. Eikö vain?