Onkohan Suomesta lähdössä paljonkin ihmisiä joulunviettoon Israeliin. Beetlehem ja Jerusalem ovat varmasti mielenkiintoisia kohteita juuri jouluun liittyen. Pääsiäinen saattaa kuitenkin olla vielä suositumpi, sillä se on myös juutalaisten juhla.
Israeliin jouluksi
toiviomatkalle
11726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Rikot Herran tahtoa vastaan jos tässä tilanteessa annat roposi Israelin kansalle, joka silpoo palestiinanalaisten lasten ruumiita sotakoneillaan.
Etkö lue lehtiä, etkö katso uutisia? Etkö huomaa, että Israel tekee syntiä?
Miksi palvot juutalaista kansaa, vaikka itseäsi kritityksi kutsut? Herää jo, Herran lapsi, näkemään kuinka suurta syntiä juutalainen Herran kansa Luvatussa Maassa tekee. Rukoile kanssani, että juutalaiset löytäisivät Jeesuksen ja lopettaisivat hirmutekonsa palestiinalaisia kohtaan. Sillä synnissä elävä synnissä kuolee.
Aikaisempina vuosina Suomesta matkustettiin enemmänkin Israeliin. Viime vuosina on Israelia uhkaava teroristtoiminta ollut siinä määrin runsasta, että turistivirrat maahan ovat olleet pienenemässä. Siksi rauha tuonne maailmankolkkaan olisi mitä toivotuin ajatus ja rukouksien kohde.
toiviomaTKAT JÄRJESTÄÄ MATKOJA ISRAELIIN.välttäisin sitä pääsiäistä,johtuen juuri juutalaisten juhlapyhistä,terrori-iskujen mahdollisuus on suuri...
eilatissa on rauhallista, ja osku puukila järjestää sukellus-safareita
Betlehem sijaitsee Palestiinassa kuten myös Itä-Jerusalem.
Paikat ovat Palestiinan hallinnon (PA, Palestinian Authority) valvonnassa.
Fatahin ja Hamasin riitojen takia Palestiina ei tätä nykyä ole erityisen turvallinen.
Maailmankolkka, jossa sijaitsevat maailman ykkösnähtävyydet, ei tällä hetkellä turistikohteelta vaikuta.
Juuri äskettäin sotaa käynyt Israel on sivuraiteella maailmanpolitiikasta. Palestiina on hukannut tiensä eikä tiedä mitä tahtoisi.
Nykyisellään kumpikaan ei ansaitse turistien rahoja.
Luulisi, että Israelille kelpaa selvä raha, jota turistit tuovat. Uskovaiset turistit ovat sitäpaitsi hyviä turisteja, jotka eivät räyhää ja juopottele.
hyväksyt Israelin sortopolitiikan.Luulisi uskovalla ihmisellä olevan senverran omaatuntoa ettei tukisi syyttömien sivilien tappamista. Luulisi juutalaisilla olevan senverran taitoa sodankäynnistä, erottaakseen lapset ja naiset taistelevista miehistä. Onko historia unohtunut.
"Luulisi juutalaisilla olevan senverran taitoa sodankäynnistä, erottaakseen lapset ja naiset taistelevista miehistä. "
Ei onnistu. Eihän ne näe YK:n tarkkailupisteitäkään, vaikka ne ovat vuosia kököttäneet samoilla paikoilla.
Israelin sotilaalliset toimet ovat suunnatut vain sotilaallisiin kohteisiin. Tietoisesti ei tähtäimessä ole naiset eivätkä lapsetkaan. Terroristitoiminta Israelia vastaan on kuitenkin niin voimakasta, että harhalaukauksilta ei ymmärrettävistä syistä voi välttyä
huomattavasti houkuttelevampi vaihtoehto. Siellä palvelu ja hinnat ovat huommattavasti huokeammat kuin Israelissa.
Israel on "elämysmatka" niille, jotka haluavat kokea kunnon apartheidia, fasismia ym. ym. sortoa, orjuutusta ja tyranniaa. Tällaisten "arvojen kannattajille Israel on oikea märkä uni.
thaimaa on pedofiilin märkä uni....
Joulun ajaksi vähemmän, seuramatkoja on keväällä ja syksyllä. Betlehemiin suurin osa turisteista ei mene, koska sinne meno on omalla vastuulla. Jerusalem hieno kohde ympäri vuoden.