Turku tyhjenee veronmaksajista

Uusin raportti

Uusimman kaupungin julkaiseman "Muutoksen Suunnat" katsauksen mukaan ensimmäisen 6kk aikana 768 Suomea tai Ruotsia äidinkielenään puhuvaa on nettomääräisesti muuttanut pois.. Katsauksen löytää netistä hakusanoilla: "Muutoksen suunnat katsaus 3/2006"

2001 aloitettu monikulttuurivisio alkaa tuottamaan toivottua tulosta pikkuhiljaa.

-----------------------------------------------
Turun kaupungin kansainvälistymisstrategia,
Globaali ulottuvuus - yhteisvastuu:

On myös tärkeätä, että tunnemme niin turkulaisina kuin suomalaisina maailmanlaajuisen vastuumme. Elävä kosketus Euroopan ulkopuolisten kehitysmaiden realiteetteihin on erityisen tärkeää ja hyödyllistä. Se edesauttaa myös kansainvälisyyskasvatusta ja suvaitsevaisuutta, jotka ovat Turun menestymisen avaintekijöitä.

Selvitetään koululaitoksen, korkeakoulujen, kansalaisjärjestöjen ja muiden toimijoiden mielenkiinto yhteistyösuhteen luomiseen jonkin kehitysmaan kanssa sekä ryhdytään selvityksen pohjalta toimenpiteisiin.
Ollaan mukana Unicef-kaupunkien verkoston rakentamisessa ja toiminnassa.
Huolehditaan siitä, että kansainvälisyyskasvatus on pysyvä osa koulujen ja oppilaitosten toimintaa. Hyödynnetään tässä suhteessa myös Kansainvälisen kohtauspaikan sekä Turussa asuvien maahanmuuttajien tarjoamia mahdollisuuksia.

Turun kaupunginvaltuusto hyväksyi 4.6.2001 Turku-strategian vuosille 2001-2004. Strategiassa määritellään visio, millaisen kaupungin halutaan vuonna 2010 olevan:
”Suomen Turku, maan vanhin kaupunki, on 200 000 asukkaan kansainvälinen kulttuurikaupunki ja eurooppalainen moniosaamiskeskus".
---------------------------------------------

Eiköhän tällä visiolla saada kunnallisäyri painettu alla 16%!!

Onnea Turku. Ruotsin Malmö on saamassa kovan luokan haastajan tässä kisassa...

6

910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turkuun

      Onko Turku lähitulevaisuudessa lisäämässä huomattavasti poliisien ja vartioiden määrää, sillä monikulttuurisuus tuo Turkuun samat, pelottavat ongelmat kuin Malmössä?

      • kun nyt kerran

        varakkaita suomen- sekä ruotsinkielisiä muuttaa kaupungista?


    • suvaitseva...

      Ei mitään sokeaa suvaitsevaisuutta, vaan ihan sitä ihminen on ihmiselle ihminen suvaitsevaisuutta. Suomessa on Suomen kulttuuri ja siitä lähdetään. Maahanmuuttajan on se opittava tai lähdettävä. Tällä kaikki ongelmat vältettäisiin..

      Maahanmuuttajia ei kaikkia samaan lähiöön.. mutta koska suomalaiset eivät ketkään halua heitä omaan lähiöönsä, niin ongelmat kasaantuu.

      Suomi ei ole tarpeeksi toimiva valtion käsittelemään maahanmuuttajia. Se on tällä hetkellä fakta.

      • lähiöön

        Päinvastoin kaikki mamut voisi sijoittaa samaan lähiöön, Hirvensaloon esimerkiksi. Eikai se ole Turun vika, jos se silta on jatkuvasti hajalla...?


    • ...........

      Turku on niin syvältä perseestä että ei ole ihme että ihmiset muuttavat pois sieltä,turun voisi myydä eniten tarjoavalle jos vain löytyisi joku joka on kiinnostunut konkurssi kypsästä kaupungista.

      • huoh sentään

        Miten joku voi olla noin sairaan katkera jollekkin kaupungille.

        Turku tai turkulaiset ovat harvalle pahaa tehneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe