Aivan samaa olemme toitottaneet jo vuosia, että Fortumin monopoli on hajoitettava ja vesivoima otettava valtion hallintaan, siten ettei sen tarvitse tuottaa erikoista voittoa mihinkään muuhun kuin laiteuusintoihin mm. Energian hinta samaksi jokaiselle kuluttajalle myös olkoon periaate. Ei erikoisetuja teollisuudelle. Saavat ottaa ydinsähköä edullisesti. Ei mihinkään pörssiin sitä saa laittaa ryöstettävälsi kuluttajilta! Uskon Pasifistinkin kannattavan tällaista vesivoimaa? Sekä sen oikeaa käsittelyä kansan hyväksi? Arvokasta säätöenergiaa joka tulee kaikkien kansalaisten eduksi jotka käyttävät vesivoimasähköä, aivan kuin tuulivoimastakin , sen vioisi valita myös vesivoimasta!
Vihdoin asiaa oikeilla raiteilla
6
362
Vastaukset
- rrrrkkkk
Ennen sitä sanottiin sosialisoinniksi, jota taistolaiset juuri ajoivat.
Pakko-otto valtiolle - työtätekevän luokan diktatuurille!
Punaliput - YLÖS!- 1Pasifisti
Valtio omistaa jo nyt Fortumista 51 prosenttia. Ja koska valtio on suurin omistaja, se on myös suurin osinkojen saaja. Toisin sanoen demarit ja keskusta riistävät omiaan.
- hyvä ystävä
Fortum ja IVO olivat vanhastaan valtion yhtiöitä! Vesivoima valtion haltuun - haluatko Vuotoksen uudelleen keskustelun alle tai pohjoisten suurten jokien "raiskauksen" vesivoiman alttarille. Ei voi olla totta - tekoaltaat ynm. ovat olleet luonnon suurta alistamista ja paikallisten elinkeinojen alasajoa.
Kunnioitan luontoa ja siksi puhdas ydinvoima nykyisellä tekniikalla on minusta paras ratkaisu energia ongelmaamme. Tuulivoimalaitokset kuten Hollannissa sekä aurinkopaneelien ja maalämmön tehokas hyväksi käyttä pientalouksien energiahuollossa. Vaihtoehtoja löytyy!- Sitten katsottaisiin tarvit...
Vuotos on Kemijoen vesistöä! Samoin Sierilä jota pian aletaan jo rakentaa! Asiat ovat siis siltäosin reilassa! Mutta se Vuotoksen rakentamispäätös vain viivästelee. Sen vihreiden rapakon täyttäminen vedellä vain kaunistaisi niitä rämeikjköjä! Mutta ne kaivokset joita nytkin on työn alla, ne eivät milloinkaan luonnosta häivy. Ne arvet jäävät seuraaville sukupolville ainiaaksi ja ne rahat on pian syöty siellä pohjattomassa kukkarossa. Vuotos on akku, joka tuottaa yhteiskunnalle aina vain uudelleen ja uudelleen (jopa) vaurautta !
Toisinkaan et voi todistaa sanomaani. - kersilö
Sitten katsottaisiin tarvit... kirjoitti:
Vuotos on Kemijoen vesistöä! Samoin Sierilä jota pian aletaan jo rakentaa! Asiat ovat siis siltäosin reilassa! Mutta se Vuotoksen rakentamispäätös vain viivästelee. Sen vihreiden rapakon täyttäminen vedellä vain kaunistaisi niitä rämeikjköjä! Mutta ne kaivokset joita nytkin on työn alla, ne eivät milloinkaan luonnosta häivy. Ne arvet jäävät seuraaville sukupolville ainiaaksi ja ne rahat on pian syöty siellä pohjattomassa kukkarossa. Vuotos on akku, joka tuottaa yhteiskunnalle aina vain uudelleen ja uudelleen (jopa) vaurautta !
Toisinkaan et voi todistaa sanomaani.Kitiselle katsomaan vaurautta.
Löytyykö Mersuja? Löytyykö kukoistavia kyliä ?
No ei löydy. Ei vain löydy. Kumma juttu... - Ei enää. Eikä ole "K...
kersilö kirjoitti:
Kitiselle katsomaan vaurautta.
Löytyykö Mersuja? Löytyykö kukoistavia kyliä ?
No ei löydy. Ei vain löydy. Kumma juttu...Ei tietysti seuraavien syiden johdosta, koska vihreä politiikka on ajanut jokaisen kynnelle kykenevän eteläsuomeen. Sinne mm. Helsinkiin työn perässä! Siellä ovat kai ne tontitkin niin halpoja että jopa kannattaa rakentaa sinne, kuten niin moni tuttavani on tehnytkin. Itse olen elämäntyöni tehnyt liikealalla, enkä juurikaan välitä enää siirtyä sinne teidän viidakkoonne!
Joskus en malta olla täällä tarttumasta tyhmiin sanontoihinne, kuten nytkin jouduin sen tekemään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648